Въпрос за неполирания ориз

  • 1 275
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 769
Ползвах търсачката и прочетох няколко теми за неполирания (кафяв) ориз, обаче не намерих отговор на питанката си.
Предстои ми за пръв път да готя такъв ориз (той отлежава вече половин година в шкафчето Blush Blush Blush). Въпроса ми е дали е възможно към края на варенето на въпросния ориз да сложа зеленчуците, които съм наумила. Не обичам много да задушавам, и се чудя дали по този начин ще се получат същите вкусни неща, каквито са описани в други теми.
Благодаря ви предварително!  bouquet

# 1
  • Мнения: 1 117
не виждам защо да не се получи. какви зеленчуци точно предвиждаш? трябва все пак да съобразиш колко време им трябва да се сготвят до готовност, и да не се разкашка ориза в същото време.

# 2
  • Монреал
  • Мнения: 631
Неполирания ориз не ми се е разкашквал никога, колкото и да го варя. Мисля, че ще стане вкусно, самият ориз сам по себе си е ароматен. А и ако не пробваш няма да знаеш дали ще ти хареса. Вкусове разни - за мен може да е вкусно, но на теб - не, или обратно. Така, че пробвай.

# 3
Ако искаш да приближиш технологията на готвене на кафяв ориз и обикновен, се процедира по следния начин: ориза се накисва в студена вода за една нощ и после се изцежда. После може да се приготвя като обикновен ориз, с едно предупреждение - вкусът не е същия.

# 4
  • Мнения: 22 867
Да, трябва да се накисне. Първият път го варих като обикновен ориз - не помня колко време вря и все си оставаше несварен. На мен ми харесва вкусът му.

Цитат
Кафяв ориз или целозърнест ориз - единственото, което се премахва е неядливата люспа около оризовото зърно. Това е най-богатата на нутриенти форма на ориза. Има кафяв цвят и чат-пат лек зелен отенък. Кафявият ориз има силен натурален аромат, който често се бърка с плесен. Време за варене 45 минути;

Ето в тая темичка става въпрос за кафявия ориз и приготвянето му.

# 5
  • Мнения: 1 224
И аз да потвърдя - накисването му е майката.12 часа със студена вода или поне 6 с гореща. Аз също много харесвам вкуса му.Правила съм постни сърми за Коледа с него - станаха много вкусни.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 766
Ще използвам темата да попитам, момичета моля препоръчайте ми някоя марка кафяв ориз, на коя фирма си купувате вие ?   bouquet

# 7
  • Мнения: 8 769
Благодаря на включилите се!
Да докладвам. Докато чаках отговорите сготвих ориза, защото...нали се сещате, гладен не се стои. food002
Накиснах го преди това около 3 часа (на пакетчето пишеше 2 часа, но просто така се случи) в студена вода.

Свари се изключително бързо. За не повече от половин час. Та малко изтървах момента със зеленчуците (тук бях чела, че се вари 40 минути). Въпреки това, стана вкусно. Сложих тиквички, моркови, броколи, копър, куркума, яйца и прясно мляко. Запекох. Облизахме си пръстите  eat

Ето в тая темичка става въпрос за кафявия ориз и приготвянето му.
Това бе една от темите, които четох. Не намерих отговор на въпроса си. Има повече рецепти за булгур.
И в тази връзка-не ми е идвало на ума да смесвам тези две зърнени растения.... newsm78 Не ми се връзват никак. Grinning Но всичко е въпрос на вкус.

Много интересен и предизвикателен ми се видя начина на приготвяне на кафевия ориз, описан в Готвене с к … 88;из, обаче вече бях сложила ориза да ври и нямаше как да го запека.... И за там имам въпрос, обаче: Така както е дадена рецептата,
Цитат
Питате как се готви кафяв ориз? Лесно е. Една чаша суров кафяв ориз прави около 2,5 чаши сварен ориз. Необходими са около 2чаши вода за 1 чаша ориз. Ето прости инструкции как да направите перфектен кафяв ориз.

Първо, изплакнете добре ориза – поне 3 пъти – със студена вода. Бъркайте с ръка, като описвате кръгове. После оставете ориза да кисне в продължение на 30 минути. Отцедете го и загрейте котлона на средно. Изсипете ориза в тенджера и бъркайте, като го запичате по този начин за няколко минути, докато стане ароматен, зрънцата са почти сухи и съскащите звуци спрат. Може да добавите ч.л. сол и маргарин (или друга мазнина). Нека да заври и го захлупете с плътно прилягащ капак. Нека ври на най-слабо 40 минути (не разбърквайте и дори не вдигайте капака да надзърнете!). После спрете котлона и оставете покрит за още 15 минути, за да получите наистина фантастичен ориз.
не пише в кой момент се слага водата(бульона). Дали пък затова Millla се е провалила тогава (пак в същата тема). Thinking

Честно казано, ориза омекна изключително добре. Бих казала, дори, че се разкашка. Дали не е бил фалшив? Четох в темите, че колкото и да го вариш си оставал по-твърд.

Опаковката е найлонова, прозрачна, 500 г. пакет. Пише "Здраве за Вас", "Ориз неполиран", има знака на Еко Булпак, варненски и софийски телефон  Thinking

Последна редакция: сб, 24 май 2008, 10:16 от Доня Туфиня

# 8
  • Мнения: 4 392
Само да добавя, че аз го кисна само половин час, максимум 1 и става чудесен. Heart Eyes

На мен проблемът ми е с черния ориз. Винаги става много твърд.   newsm78

Някакви идеи за него?

# 9
  • Мнения: 8 769
На мен проблемът ми е с черния ориз. Винаги става много твърд.   newsm78

Някакви идеи за него?
Ами нямам. Аз само веднъж готвих такъв, и освен че беше много твърд, не беше вкусен. Възможно е да не съм улучила нещо, но определено не ми хареса. Naughty

# 10
  • Букурещ
  • Мнения: 1 236
Ще използвам темата да попитам, момичета моля препоръчайте ми някоя марка кафяв ориз, на коя фирма си купувате вие ?   bouquet

Аз купувам гръцки на Агрино, има го в Пикадили и Елемаг.

Общи условия

Активация на акаунт