За донорството

  • 1 702
  • 21
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 14 637
Тази сутрин гледах репортаж от Правителствена болница-някаква жена дарила част от черния си дроб и спасила живота на 7-месечно бебенце. Което е страхотно.

Обаче...с изумление разбрах, че се е наложило жената да осинови бебенцето, за да може да му дари част от органа. Иначе било забранено със закон такова дарителство между нероднини. А защо е така, не можах да си го обясня.

# 1
  • Мнения: 656
ОТкакто влезе в сила декларирания отказ от донорство рязко се е увеличил износа на тъкани и органи от България.

# 2
  • Мнения: 673
 Само съм чувала , не съм компетентна, че по закон у нас донорство може да се прави само по роднинска линия. NaughtyТъпо ,но факт... Tired

# 3
  • Варна
  • Мнения: 567
Това с ронинството е валидно само за жив донор.
При трупен донор няма такива ограничения. Ама там пък има други проблеми.

# 4
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Направено е с цел да не се насърчава търговията с тъкани и органи. Ако не беше така, само си представи колко от трансплантациите щяха да бъдат благородни и безвъзмездни, както е в случая и колко - чиста покупко-продажба. В България има доста мизерстващи хора, които са готови да се разделят с органите си за пари, които никак не са малко..
В някои страни е разрешено, затова и българи пътуват до Пакистан например, където процъфтява органния туризъм.
Незнам - и в двата случая си има както плюсове, така и минуси..Сега гледам д-р Хаус и там говорят за някакъв национален регистър на донори - ще ми е интересно да науча повече за това, как американците са уредили въпроса  Thinking

# 5
  • Мнения: 6 417
Преди няколко години видях подобна обява във вестник-за продажба на някакъв орган беше, не помня вече какъв, но човекът предлагаше някой да му го купи  Shocked

# 6
  • Мнения: 1 322
Във вестник???????????? Shocked Е това не е истина, направо не мога да повярвам

# 7
  • Мнения: 3 423
Мани търговията, но може да позачестят
и случайните убийства на хора, съгласни
да им се вземат органите. Страшна работа.

# 8
  • Мнения: 257
 newsm78Донорство? Аз бих дарила орган на някой ако се нуждае от моето семейство, говоря за майка, татко, сестра, съпруг и най- вече дете, но в никакъв случай на друг, пък камоли да продавам органите си, това буквално е мазохизъм.

# 9
  • Мнения: 2 563
newsm78Донорство? Аз бих дарила орган на някой ако се нуждае от моето семейство, говоря за майка, татко, сестра, съпруг и най- вече дете, но в никакъв случай на друг, пък камоли да продавам органите си, това буквално е мазохизъм.

Глад, рекет, отвличане на любим човек и пр. все причини да си продадеш бъбрека, примерно...

В САЩ не съм кой знае колко запозната с донорството от жив човек. Аз съм записана в регистъра за  донори на костен мозък и ако ми се обадят, се започва процедура и т.н. и аз накрая казвам съгласна ли съм или не. Записах се по време на акция на Червения кръст. Не ми дадоха да даря кръв, защото съм била пътувала много, но ме насърчиха да ида да ме запишат за костен мозък.

Иначе ако умра, на шофьорската ми книжка си пише, че съм донор, надявам се да си харесат нещо и да го дадат на хора в нужда. Замислила съм се и да си даря тялото "на науката", ама не съм сигурна.

# 10
  • София
  • Мнения: 14 637
newsm78Донорство? Аз бих дарила орган на някой ако се нуждае от моето семейство, говоря за майка, татко, сестра, съпруг и най- вече дете, но в никакъв случай на друг, пък камоли да продавам органите си, това буквално е мазохизъм.
Не става въпрос за продаване, жената е спасила едно дете и кой знае колко бюрократщини е преминала.....

# 11
  • Мнения: 1 447
Много хубаво е постъпила жената.Аз също бих станала донор и то не само на мои близки

# 12
  • Варна
  • Мнения: 1 744
И аз съм съгласна да стана донор. Ако ще да ме разфасоват като пиле. Уведомила съм близките си за това решение, тъй че да не му мислят много-много.

# 13
  • Мнения: 2 759
Това с ронинството е валидно само за жив донор.
При трупен донор няма такива ограничения.
                     Има си хас и при трупен донор да важи... И какво? Майката се е отказала от детето си, за да го осинови жената ли? Ако е така - безумен закон. Като този, дето над 16 имаш право да си купиш газов пистолет, само е незаконно да го носиш в училище  Sick.

# 14
  • Мнения: 2 259
На скоро присъствах на една пресконференция на по- високо ниво и повдигнах лично въпроса за донорството при жени с проблемно забременяване/яйцеклетки и сперматозоиди/.
Ми просто ми казаха ,че сега по важно е да се отпускат средства за инвитро и сега това нямало значение и да не разводнявам темата.Усетих нещо,като...
Ако знаят обаче  колко хора се нуждаят и имат нужда от донор  при тези 300 000  семейства?Колко от тях правят задкулисни уговорки и дават  мило и  драго за да гушкат мечтата си?
Докато не им  влезе в къщата никога няма да разберат болката и страданието и може би ..............
Не ми се коментира повече .

Общи условия

Активация на акаунт