Кърмене и остеопороза

  • 1 069
  • 5
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 823
Здравейте мами,
Преди няколко дни ходих на профилактични прегледи, като това включваше и преглед  на гърдите ми с ехограф.Като се заговорихме с лекарката и разбра,че още кърмя ,първо остана безмълвна.След това каза ,че толкова дълго кърмене е предпоставка за това , след години да си имам проблеми с костите. Вие на това мнение ли сте? Освен,че зъбите ми са доста зле откакто започнах да кърмя след раждането,други проблеми нямам. Но пък дали наистина може да имам подобни проблеми в последствие?

# 1
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
Нито съм лекар,нито мога да се изкажа компетентно по този въпрос,НО на много места съм чела,че една от ползите на кърменето е точно предпазване от остеопороза.И...дано е така.

# 2
  • Мнения: 394
Хм, не знам дали е точно така, но аз си имам проблеми със ставите, които обаче си минават с прием на калций. То аз бях и на безмлечна диета дълго време.

# 3
  • Някъде в мечтите си
  • Мнения: 411
• Кърменето понижава шанса от развитие на остеопороза през климактериума. Проучванията показват, че най-застрашени от остеопороза са нераждали жени, рискът намалява при раждали, но некърмили, и е най-нисък при раждали и кърмили жени. Вероятността, раждала, но некърмила жена да получи остеопороза, е 4 пъти по-висока, отколкото при жена, която е кърмила.
/от Библиотеката/

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 58
Аз си имах проблеми с плътността на костите и  преди да забременея.Но сега след раждането и кърменето нещата са се влошили още повече и лекарката каза да спра кърменето и да започна да се тъпча с калций,ако не искам да се потроша.Така че май кърменето не помага много в борбата с остеопорозата  Confused ..... за мое огромно съжаление.

# 5
  • Мнения: 1 081
Светле, пак не се стърпявам да не ти се възхитя на търпението и желанието за толкова дълго кърмене:) Взехте си заслужено златния медал от форума, едва ли някой скоро ще ви го отнеме  newsm20

Точно за остеопорозата не мога да дам отговор, но преди да родя имах големи проблеми с колената, разхлабени стави, намалена костна плътност точно там, млечни продукти никога не съм яла(от година насам хапвам по 100 гр извара, или инцидентно някое кисело мляко, това е), зъбите винаги са ми били слабо място, и постоянно си търча по зъболекари. Но откакто кърмя, колената ми са значително по-добре, въпреки че съм с 10 кила по-тежка, отколкото преди да забременея, и живея доста по уседнало. Тъй като имам познат ортопед, неговото мнение е, че кърменето по никакъв начин не пречи на костите, най-малко пък способства за проблеми с тях. Напротив, при адекватен прием на калций(сусамов тахан, млечни), дори положението, както е при мен, се подобрява.

Общи условия

Активация на акаунт