Ужасена съм от държането на едно хлапе

  • 4 570
  • 64
  •   1
Отговори
  • Мнения: 800
Снощи сме в парка с двете ми деца - седя аз на една пейка, каката рисува с тебешири, а малчо щтъка около нея и й пречи. В един момент идва едно куче, събаря сина ми в изблик на кучешка радост и го облизва по цялото лице. Скачам, вдигам си детето, което уплашено реве (1 г. и 2 м) и виждам, че кучето понася в зъбите си шапката на малкия. Оглеждам се кой е с кучето, за да го помоля да си го държи вързано и да ми върне шапката. Идва едно хлапе на видима възраст окло 12 години, което преди да си отворя устата започва да ми се кара, защо съм си завела децата там, това било кучешката градинка в квартала (да, наистина на тази поляна си радхождат кучетата, но ние сме на алеята), че имало детски площадки, където да си водя децата... Известно време го слушах онемяла  и успя да ме "газира" - викнах по него, как може да не си държи кучето завързано и защо ми държи въобще сметка къде съм си завела децата аз .... Наблизо седяха още майки с деца и разни баби и дядовци по пейките, никой не взе отношене, а хлапето такъв език ми държа, че просто се бях запенила. Спрях да говоря за да не уплаша децата си, но имах чувството, че ако бях сама такъв шамар бих му отлепила, че ще разбере кой ми дава право да си седя на пейка и кой на него му дава право да си пуска кучето върху децата ми... Представих си този още не тийнейджър какъв гражданин ще стане и какви правила ще спазва като порастне?! Кой ги възпитава такива? А и нямаше ли закон за кучетата и тяхната разходка. Нямам нищо против кучета, но не и да ближат децата ми да ги стряскат ... Споделих си и ми олекна

# 1
  • Мнения: 8 999
Надявам се наистина да ти е олекнало! Аз имам специално отношение към кучедръжците, затова ще се въздържа от коментар.

# 2
  • Страната на чудесата
  • Мнения: 6 473
Ужас! Наглец Sick #Crazy

# 3
  • София
  • Мнения: 2 840
Детето се е "скарало", защото си постъпила безотговорно и си водиш децата по неподходящи места, където могат да пострадат.
Вземи си поука! Понякога и децата проявяват здрава логика и могат да претендират за повече разум от възрастните. Wink

Тонът ми е шеговит, но и ситуацията е по-скоро смешна. Заради много неща. Хлапето просто те е смъмрило, намерило те е за неадекватен родител. Mr. Green

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 481
За съжаление такава е действителността вече.Много от хлапетата са такива.За това кой ги възпитава такива и сама си си отговорила,но хубавото е че кучето не е нападнало децата ти.навсякъде по парковете има табели указващи че кучета не трябва да се разхождат там.Но аз лично съм виждала как кучето не само се разхожда,но се изхожда на пясъчника на детската площадка.Просто оставаш без думи и коментар от такива постъпки,независимо  дали са на хлапе или на възрастен човек.

# 5
  • Мнения: 4 564
аз от този разказ се шокирах повече от кучето което е съборило и  облизало детето отколкото от 12годишното което се е скарало

# 6
  • София
  • Мнения: 17 591
Детето се е "скарало", защото си постъпила безотговорно и си водиш децата по неподходящи места, където могат да пострадат.
Вземи си поука! Понякога и децата проявяват здрава логика и могат да претендират за повече разум от възрастните. Wink

Тонът ми е шеговит, но и ситуацията е по-скоро смешна. Заради много неща. Хлапето просто те е смъмрило, намерило те е за неадекватен родител. Mr. Green

Съгласна!

И знаеш ли, това 12 годишно хлапе, видяло как кучето му събаря за да оближе бебе, вероятно си е изкарало акъла. Щото то може и да знае, че кучето му е безопасно, но реакциите на бебетата са дори по - непредсказуеми и от тези на кучетата. И понеже бебенцето ти би могло да бъде наранено дори и от съвсем "невинен" кучешки поздрав - я си представи, че се беше ударило при падането, а не само стреснало? В този миг ти (не детето ти, не и кучето) в очите на 12 годишното дете - детски поглед, с детски разбирания - ти се явяваш потенциална опасност - за него, за кучето му и за детето си. Ми нормално е да крещи и изобщо да реагира... афектирано, като е уплашено, стреснато и изпълнено с адреналин - това все пак е дете, не политик, дето да си преценява всяка дума, преди да излезе...

# 7
  • София
  • Мнения: 2 840
Сигурна съм, че малкият се е шокирал и затова е изпаднал в някаква криза, че е тръгнал и да се защитава по метода на възрастните.

Лично аз имам едно на ум, когато се задават въпроси от рода "КОЙ ги възпитава тези деца?
В случая детето явно има отговорности - разхожда си кучето/колко деца искат куче, а после мама и тати тичат след него?/. Освен това, не го е завел на някое оживено място, дето да си бъбри с някого, а животното да търчи сред хората, а го е завело на място, където се разхождат кучета. Пуснало го е да си играе. Едва ли някой вярва, че куче се държи на поляната на каишка.
Тоя младеж се е възмутил, защото очевидно е вярвал, че спазва правила, определени от възрастните, а те самите отказват да се съобразят с тях и той излиза виновен.

Не зная за кой парк иде реч, но в Южния има място, където си играят кучета. Там деца не съм виждала никога.

Мили хора, ясно е, че всички очакваме децата да застинат в страхопочитателна поза, когато ние им крещим, обаче е време да се отърсим от този модел и да приемем, че и те са хора и си търсят правата.

В нашата градинка има една жена, която умишлено си води пекинеза сред децата. Кучето е агресивно и хапе. Има три случая на ухапани деца. А тя се забавлява видимо. Досега не съм видяла ни едно ДЕТЕ, което да изпадне във възторг от кучето си, дето хапе. Както и ни едно дете не съм видяла да си разхожда кучето сред деца и детски площадки, освен ако не е някакво малко животинче, всеобща детска радост. Само възрастни си водят домашните любимци навсякъде, без оглед на място, време, обкръжение.

Е, кой ги възпитава тях, а?
Тоест, кой ни възпитава НАС?

# 8
  • Мнения: 2 197
Детето се е "скарало", защото си постъпила безотговорно и си водиш децата по неподходящи места, където могат да пострадат.
Вземи си поука! Понякога и децата проявяват здрава логика и могат да претендират за повече разум от възрастните. Wink

Тонът ми е шеговит, но и ситуацията е по-скоро смешна. Заради много неща. Хлапето просто те е смъмрило, намерило те е за неадекватен родител. Mr. Green
И знаеш ли, това 12 годишно хлапе, видяло как кучето му събаря за да оближе бебе, вероятно си е изкарало акъла. Щото то може и да знае, че кучето му е безопасно, но реакциите на бебетата са дори по - непредсказуеми и от тези на кучетата. И понеже бебенцето ти би могло да бъде наранено дори и от съвсем "невинен" кучешки поздрав - я си представи, че се беше ударило при падането, а не само стреснало? В този миг ти (не детето ти, не и кучето) в очите на 12 годишното дете - детски поглед, с детски разбирания - ти се явяваш потенциална опасност - за него, за кучето му и за детето си. Ми нормално е да крещи и изобщо да реагира... афектирано, като е уплашено, стреснато и изпълнено с адреналин - това все пак е дете, не политик, дето да си преценява всяка дума, преди да излезе...
Аз също съм съгласна с горните мнения. След като ти сама казваш, че там е мястото , където се разхождат кучета не виждам защо ходите точно там. Кучетата са игриви и обичат да играят с деца. Кучето има интелект на малко дете и не може да си прецени силата, случва се да събори някой просто от радост. Това не е повод да се вика и да се насажда страх у детето, защото предполагам, че впоследствие твоето дете ще се страхува от кучета. Не знам защо дъщеря ми, която винаги е водена при тях, показвани са и отблизо и то с радост никога не е проявила страх. Била е и събаряна и облизвана. И след това ги гушка и си играе. Все пак трябва да бъдем толерантни и към кучетата - те също имат нужда от игра. И на места, където се събират да играят кучета е редно да им се предостави възможност. Галила съм хиляди кучета (и домашни и безстопанствени) - никое от тях не ме е ухапало. Сигурно защото не ги възприемам като заплаха - все пак много рядко някои тежат повече от мен.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Аз не мисля,че едно 12 годишно дете може да държи тон на по-възрастна жена.Не е редно.

Да ви разкажа аз една случка с 9-10 годишни девойчета.
Миналото лято,водя сина си на люлките в градинката.Беше на година и осем месеца някъде.Насочвам се към една свободна люлка,спирам до нея и се навеждам да го извадя от количката.Да ама докато го вдигна едно момиче на 9-10 години някъде се намърда с един сладолед на нея.И с най-голямата си наглост ми казва,че ей там отсрещната се освободила  #Crazy #Crazy Попитах я : "Ти сега с този сладолед ще се люлееш ли?" "Да ще се люлея" ми отговаря още по-нагло.Запътвам се аз към другата люлка е да ама я заемат преди да съм стигнала.А детето ми реве щото нали уж щях да го качвам пък сега...??
По принцип съм толерантен човек ,но тази детска наглост ми дойде в повече. Rolling Eyes

# 10
  • Мнения: 1 541
 Thinking Аз ли само нещо не разбрах? Ако е "само за кучета" тази градинка/полянка или там каквото е било защо е имало още майки по пейките наоколо?
Цитат
Наблизо седяха още майки с деца и разни баби и дядовци по пейките...
Значи не е само кучешка територия и отвързаният пес на младежа с острия език не е адекватен там. То по тази логика почти няма къде да се отиде с дете, понеже навсякъде има и кучета.
Да, ужасно е, че в която и да е градинка някое куче може да се метне да ти ближе детето, било то и от радост, и да- хлапето е заслужавало да му се покаже, че не се намира вкъщи, за да зяе така, още повече на майка с деца, имаща "наглостта" да използва набедената от няколко кучкаря градинка за тяхна губерния.  Naughty

И изобщо напоследък все по- често виждам арогантно и просташко поведение от малки деца, което е тъжно....

# 11
  • София
  • Мнения: 2 840
Аз не мисля,че едно 12 годишно дете може да държи тон на по-възрастна жена.Не е редно.

Изобщо не знаем как точно са се развили нещата и кой на кого е "държал тон" пръв, защото стана ясно, че жената не е мълчала смутено от случката.

Относно момиченцето със сладоледа, да му беше казала с думи прости, че си се канела да ползваш люлката преди него, вместо да го питаш за сладоледа. Какво му пречи сладоледа да се люлее? Просто е трябвало да го помолиш то да иде да ползва другата люлка.
Децата не са нагли. Те действат инстинктивно и се борят за своето право. Дали са в правото си, те преценяват от позицията на своите години, не можем да очакваме от тях да бъдат чак толкова съобразителни и толерантни. Обаче разбират от дума. Многократно съм сваляла по-големи деца от люлка, за да седне моето - само с едно "моля те, нека се полюлее той, че няма твоето търпение да чака".

Аз виждам у възрастните много повече "наглост", отколкото у децата.Включително и у себе си откривам наченки на някакво раздразнение, че не ми четат мислите и не се съобразяват с тях. Успявам да овладея негодуванието си на възрастен и да си дам сметка, че не винаги са длъжни да отговарят на моите очаквания.
Всъщност, изобщо не са.
Казвам го с болка в главата от удар с топка, ритана от деца. Ама преди това ме помолиха да им напусна импровизираното теренче, а аз се замотах с малкия. Това е - обитаваме твърде тясно пространство и просто трябва да се сместим някак си. Много сме, различни сме, най-добре ще е да се съобразяваме с този факт.

# 12
  • Мнения: 320
Thinking Аз ли само нещо не разбрах? Ако е "само за кучета" тази градинка/полянка или там каквото е било защо е имало още майки по пейките наоколо?
Цитат
Наблизо седяха още майки с деца и разни баби и дядовци по пейките...
Значи не е само кучешка територия и отвързаният пес на младежа с острия език не е адекватен там. То по тази логика почти няма къде да се отиде с дете, понеже навсякъде има и кучета.
Да, ужасно е, че в която и да е градинка някое куче може да се метне да ти ближе детето, било то и от радост, и да- хлапето е заслужавало да му се покаже, че не се намира вкъщи, за да зяе така, още повече на майка с деца, имаща "наглостта" да използва набедената от няколко кучкаря градинка за тяхна губерния.  Naughty

И изобщо напоследък все по- често виждам арогантно и просташко поведение от малки деца, което е тъжно....
Това е и моето мнение.

# 13
  • Мнения: 4 841
Подкрепям напълно всяка казана от КЛОНКА дума  Peace

Когато синът ми прохождаше, 4-5 годишните ми се струваха прекалено бързи и прекалено невнимателни "гамени", които буквално пречат на моето съкровище  Blush Сега, когато синът ми е на пет, прекалено бързи и прекалено невнимателни "гамени" ми изглеждат 10-12 годишните, които профучават наоколо с колела и ролери  Crazy Истината е, че те са просто ДЕЦА - и на 1, и на 5, и на 10 години... Като са по-големи, какво - да ги изгоним от градинките и напъхаме в заведенията и интернет-клубовете?

Факт неоспорим е, че МЕСТАТА ЗА СПОРТ И ИГРА НЕ СТИГАТ. Затова трябва да се научим да ги използваме с максимално разбиране и толерантност.
И между другото, аз също се разбирам добре с по-големите деца по площадките - комуникацията с тях е доста по-лесна, отколкото с някои възрастни  Peace

# 14
  • София
  • Мнения: 478
  Привет! Аз съм  "кучкарките" и по-често се налага да се грижа за сигурността на някой случайно изпречил се на малкия ми син `квартален рошльо (обикновено бива подгонен с настойчив вик "гуша куценцето, да му кажа несто"), от колкото обратното- да пазя детето от кучето Crazy. Но мисля, че когато възпитаният човек ( или любимото му добиче) сгафи, е редно първо да се извини, независимо дали е в пубертета, климактериума и пр., и едва след това със спокоен тон да пристъпи към изясняване на виновниците за ситуацията ( ако е толкова належащо)  
 И както виждам от формулировката на темата, авторката има предвид нещо подобно- възмущението й е не толкова от случката с кучето, колкото от словесната агресия на момчето, доколкото разбирам непредизвикана с нищо. Нека не я убеждаваме в необходимост от поднасяне на извинения за това, че си е извела децата "без каишка" в кучешката светая светих все пак Wink.

Общи условия

Активация на акаунт