Смяна на адресна регистрация и фамилно име

  • 4 395
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 682
Здравейте! Как да постъпя в следния случай: Преди няколко години сключих брак, но тъй като ми се налагаше пътуване в чужбина и нямаше време за смяна на документи, останах със старата фамилия. Сега искам да приема фамилното име на съпруга ми и да сменя адресната регистрация. Къде и в какъв ред трябва да подам документи? От юни месец излизам по майчинство. Дали смяната в личните данни ще усложни по някакъв начин процеса на изплащане на обещетенията от НОИ?

# 1
  • Мнения: 1 233
От написаното разбира, че искаш да смениш и постоянния адрес. Отиваш в общината , в която искаш да живееш, попълваш заявление за постоянен адрес и за настоящ ако желаеш и после в полицията за заявлението за нова лична карта. Относно фамилията ти не разбрах при сключването на брака приела ли си фамилията на мъжа си или не? Ако си - няма проблем, и в полицията, и в съответната община промяната на фамилното ти име е отдавна отразена - още със сключването на брака. Peace

# 2
  • Мнения: 682
Пипилота, не смених фамилията си, когато сключих брак( преди 3 години), но сега искам да я сменя.

# 3
  • Мнения: 1 233
Ааа кофти. Не можеш да смениш фамилията по административен път.

# 4
  • Мнения: 6 576
Ако в акта за граждански брак не е отбелязано, че приемаш фамилията на съпруга си, сега можеш да го направиш само по съдебен ред.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 25 212
Така е за съжаление. Трябвало е да си смениш фамилията при сключването на брака. Сега само по съдебен път би могло да стане.

# 6
  • Мнения: 1 233
Не, че съда ще ти направи спънка, но си е главоболие.

# 7
  • Мнения: 6 576
Главоболие, но ако държиш на името........макар че аз не ги разбирам така нещата.

# 8
  • Мнения: 682
Благодаря ви за отговорите! Hug Как става смяната по съдебен път? Къде и какви документи би следвало да подам?

# 9
  • Мнения: 1 233
С адвокат стават нещата. Обикновено основанието е, че с това име си известна в обществото. Подава се искова молба и така. Няма да имаш проблеми предполагам, съда допуска доста често /да не кажа винаги/..

Общи условия

Активация на акаунт