Някой икономист тук може ли да ми обясни нещо?

  • 2 243
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 212
Винаги съм се чудел и не съм можел да си обясня един голям парадокс според мен. Ако някой икономист може да ми го обясни ще съм му признателен. Аз нищо не разбирам от икономика.
Та парадокса според мен е:

Как е възможно черешите, които идват на пазара в града от има-няма 20 км. разстояние и ги берат хора, които получават най-ниското заплащане в Европа, та същите тия череши да струват 2 пъти по-скъпо от бананите, които идват в България от хиляди километри разстояние (т.е. транспортните и разходите по съхранение са многократно по-високи от черешите) и бананите ги берат хора които получават много по-високо заплащане за труда си от българите които берат череши.
Къде е икономическата логика на тази разлика в цените като се има в предвид че в цената на бананите се калкулират многократно по-високи разходи (транспортни и за съхранение) отколкото едни череши, които само се берат и веднага се изкарват на пазара без никакви разходи по съхранение или каквито и да било други.
Между другото същото важи и за българските ягоди

Последна редакция: нд, 18 май 2008, 21:27 от Борис

# 1
  • Мнения: 46 434
Търсене и предлагане ...

Когато предлагането на череши и ягоди стане толкова голямо, колкото това на бананите, цените ще паднат.
Когато търсенето на бананите скочи толкова, колкото на това на ягодите и черешите през май, тогава и бананите ще поскъпнат.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 567
Докато има кой да ги купува на тази висока цена , ще има и предлагане!
Щом има хора готови да заплатят 8лв. за килограм, ще има и кой да ги продава за 8лв.!
Цените се надуват изкуствено!

# 3
  • Мнения: 212
Търсене и предлагане ...
Когато предлагането на череши и ягоди стане толкова голямо, колкото това на бананите, цените ще паднат.
Когато търсенето на бананите скочи толкова, колкото на това на ягодите и черешите през май, тогава и бананите ще поскъпнат.

Извинявай, но в момента пазарът (поне в Ст. Загора) е зарит от череши и ягоди. Т.е. предлагане има колкото си искаш. И цените пак са по-високи от бананите идващи от хиляди километри растояние.
Освен това бананите винаги са били търсена стока. Всички ядат банани по всяко време.

# 4
  • Мнения: 606
  Мутроикономика.

# 5
  • Мнения: 6 608
Хрумва ми ,че бананите издържат по-дълго време от черешите .
И си мисля ,че тези дето берат бананите едва ли са с по-високо заплащане.

# 6
  • Мнения: 2 386
Бери си от Черешовата към Зора.  Laughing

# 7
  • Мнения: 4 300
От много неща зависи.
Миналата година под 10% от реализираните домати у нас са били български. Нали не мислите, че мутрата, която с пот на челото и кръв по ръцете е създала верига от прекупвачи за нашенските домати, би пропуснала да направи същото за македонските примерно?
Има култури, които се виреят точно на определени места, такива, които са по лесни за отглеждане от други. Държавите стимулират износа и се стараят да ограничат вноса на определени продукти, налагат се квоти и т.н.
Например с приемането ни в ЕС се промениха страните, от които внасяме месо, тъй като се налага да се вместване в квотите на съюза.
И last but not least, себестойността на 1 кг нещо си изключително много зависи от начина по който е произведено- с каква техника, вложените суровини, до каква степен е атоматизиран процеса  и т.н.

# 8
  • Мнения: 5 710
И аз съм си блъскала главата по тази тема и отговора " търсене-предлагане" хич не ме задоволява.
Друг въпрос, който съм си задавала е, защо ягодите са по-евтини от черешите.

# 9
  • out of space
  • Мнения: 8 569
Е айде сега....колко време в годината има зрели и вкусни череши и в колко страни има условия да се отглеждат? На същите въпроси си отговори и за бананите. Можеш и да се запиташ колко би струвал кг череши...да речем в Русия...

# 10
  • Мнения: 1 338
Брането на череши не е толкова лесно колкото брането на банани. Развалят се доста по-бързо от бананите, дори и съхранявани в хладилник. Предполагам, че бананите се берат преди достигането на зрялост, което улеснява съхранението при транспортиране. Може би цената на труда на бананоберачите е по-ниска заради различните икономически условия.

# 11
  • Сливен
  • Мнения: 1 022
Да не говорим, че на пункта ги изкупуват по 40-50 стотинки ...
Мутрагенска история  Sick
Като всичко друго в държавата ни  ...  #Cussing out
Днес гледам, че и розоберачите са прецакали с ниски изкупни цени ... мдааа .
После да чакаме производство и растеж на БВП - дръжки  Sick

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Онзи ден слушах един чичо от Кюстендил обясни, че производителите на череши там се сдружавали за да се окрупнят разходите и въпреки това торовете, пръскането /със селскостопански вертолети/ и брането им излизали много скъпо. Едно пръскане с въпросните машини било 950 лв., а били необходими 4 такива. Също спомена че имат проблем с берачите, ходел да събира хора на 30 км от градините, които за 0,70 лв на килограм не се съгласявали да работят. Разходите на кило череши им излизали около 3,50. Не зная дали е така, това обясни човека. В Пловдив черешите са към 4 лв. и като гледам хората не се избиват за тях.

# 13
  • France
  • Мнения: 726
В Хасково вече са 2-2.50 лв...

# 14
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
О, и в Ямбол вече черешите са 2,00-2,20лв., а бананите са от 2,80лв нагоре. Вчера купувах - хубави и пресни бяха.
Но аз друго не мога да си обясня - защо колкото по-близо си до Бургас, толкова по-скъп е бензинът и дизелът?

Общи условия

Активация на акаунт