вродена арахноидна киста

  • 9 976
  • 10
  •   1
Отговори
  • варна
  • Мнения: 101
искам да попитам имали майки с де4ица които имат същия проблем.Откриха кистата по време на бременноста и по то4но в 8 месец беше с размери /приблизителни/16 на 20 мм а в 7 месец нямаше нищо.Малката се роди и следяхме уж кистата с ехографии и когато стана на 3 месеца направихме ямр и се оказа 4е е нараснала до размери 52 на 57 мм с на4ално изместване на срединната линия и делатирал вентрикул направихме операция ендоскопия на 24 април в софия болница св иван рилски с доц цеков и лекуващ лекар найденов.Знам 4е могат да възникнат усложнения като епилепсия и хидроцефалия но искам да разбера пове4е и най ве4е за симптомите за които да следя а по лошото е 4е когато на 7 май направихме отново ехография се оказа 4е половината киста е все още там дали има вероятност да серезорбира

# 1
  • Мнения: 317
Здравей, оперираха на сина ми арахноидна киста миналата седмица - д-р Кирил Георгиев го оперира. При нас я откриха едва сега, въпреки че я е имало и преди това, но е била много малка и на скенера не се е виждала. Конкретно какво мога да ти отговоря: първо, важно е в кой вентрикул е кистата. Знаеш, че по принцип съдържанието на арахноидната киста е близко като състав на ликвора във вентрикулите. Опасност от хидроцефалия има, ако кистата запушва някое от каналчетата между вентрикулите. Не казваш и дали кистата води до компресия на мозъчното вещество и в коя част - това трябва да го пише в разчитането на ЯМР-то.
Що се отнася до симптоми, за които да следиш, те отново зависят от местоположението на кистата. Специално за хидроцефалията симптоми са екстремно нарастване на главичката, поява на гърчове, прекомерна сънливост (не можеш да събудиш детенцето), евентуално изкривяване на очичките и др.
По отношение на риска от рецидив: отново зависи в кой вентрикул е. Накъде са фенестрирали кистата? Ако кистата е фенестрирана към самия вентрикул, рискът от рецидив е минимален, а при фенестриране към субарахноидното пространство - около 20%. Казвам ти данни, които съм чела в Интернет, не зная доколко са достоверни.  При нас отвориха кистата на няколко места, за да избегнат риска от рецидив. След 2 месеца ще правим контролно ЯМР...

# 2
  • варна
  • Мнения: 101
пиша дословно
Параклини4ни изследвания: в референтни граници. МРТ -данни за голямо кисти4но образование в областа на тригунома на левия страни4ен вентрикул, с ликворна плътност,нали4ие на мембранозна структура откъм мозъ4ното стомах4е, на4ална дислокация на срединната линия
оперативна находка:интравентрикулна киста с ликворно съдържание. Осъществи се евакуация, ексцизия и фенестрация на кистата към вентрикулната система
това е от епикризата а лекаря ми обясни 4е са премахнали горната страна и са оставили само стената която е към мозъка защото ъам било опасно а ина4е малката поне според преценката на невролога и неонатолога който ни следи сме напълно нормални за възраста и слава богу засега е нямала гър4ове . Но на 7 май на видеозона се видя 4е пове4е от половината киста е там и то с те4ност ето и какво е написала нашата неонатоложка-
Вентрикулна система: LV-асиметри4ни, VLS>VLD.Десен вентрикул разширен за сметка на окципиталния рог и в областа на тялото на вентрикула. 3 и 4 вентрикули неразширени. PL. Chorioideos в ляво с неправилна разкъсана форма. IHS неразширена изместена леко надясно от средната линия. Мозъ4ното в-во с много добра ехоструктура добре маркирани сулци и гири  Церебрални артерии с добри пулсации
това са последните изследвания но след операцията спря да се завърта и като е по корем си държи по малко време главата изправена отколкото преди операцията ако някой може да ми обясни по то4но какво е вси4ко това МНОГО щЕ СЪМ МУ БЛАГОДАРНА

# 3
  • Мнения: 317
За съжаление не мога да ти обясня. Мисля, че само неврохирург може.
Относно това, че малката е спряла да се завърта, това може да е от упойката: предполагам, че са ти обяснили, че с всяка операция детето дърпа малко назад, за съжаление.
За успокоение искам да ти кажа, че веднъж лежахме в неврохирургията с едно момиче на 22 години, което като новородено е оперирано от доц. Цеков от хидроцефалия и чиято клапичка никога не е създавала проблеми. Peace

# 4
  • варна
  • Мнения: 101
незнам ве4е какво да си мисля докато бяхме в болницата всеки един доктор казва разли4ни неща цеков и найденов -вси4ко е добре, сур4ев- вземали са само проба за да знаят каква клапа да сложат,а един по млад доктор на който не му знам името - 4е това е най малката ми грижа защото риска от хидроцефалия или епилепсия било много вероятно и така оставам с дилемата на кого да вярваш още пове4е 4е през цялото време имах 4уството 4е сме опитни зай4ета и ве4е не знам а ако се наложи операция за поставяне на клапа не знам ве4е от каде ще намерим парите ве4е сме затънали в дългове за предната ни вземаха 2800 лв а за тази ако се наложи не знам

# 5
  • Мнения: 317
Здравей отново,
това, което ми казваш много ме учудва: първо, защото по принцип неврохирурзите за твърде лаконични и рядко дават конкретни отговори дори когато ги питаш. Второ, защото досега никога не ни се е случвало друг лекар освен лекуващия не си е позволявал да вземе отношение по въпроса пред нас. А вече сме минали 4 операции там. Сурчев на каква база се е изказал? Бил ли е запознат с операцията? Ако наистина има голям риск от хидроцефалия и епилепсия, предполагам, че доц. Цеков щеше да те предупреди за какво да следиш. Колко е голямо сега детенце? За кога му е насрочен контролен преглед?

# 6
  • варна
  • Мнения: 101
малката е на 4 месеца но от 2 3 дена премлясква и сякаш потреперва с ръ4и4ки и незнам утре ще я водим на невролог. А сур4ев се изказа като видя ехографиите а съмнявам се 4е цеков ще ми обясни защото успях да изкоп4а от него операцията е успешна и толкова и то след гонене по коридорите

# 7
  • Мнения: 317
След операцията не предписаха ли на детенце на пие Конвулекс или Депакин? Доколкото знам, след всяка мозъчна операция трябва да се пие такъв противогърчов препарат в продължение на 6 месеца, за да се предотвратят такива явления и риск от поява на гърчове. При моя син след всяка операция по няколко дни се появяват потрепвания на крачетата (което обаче все още не знаем дали е симптоматична епилепсия или клонус), след което затихва. Кога сте на контролен преглед? Проблемът е, че след като доц. Цеков ви е оперирал, не е много деликатно да се обърнеш към друг неврохирург от клиниката за консултация. Освен ако не отидеш директно при проф. Бусарски. Но ти знаеш, по принцип са твърде лаконични.

# 8
  • варна
  • Мнения: 101
да пием конвулекс на и го давам само ве4ер защото ина4е отказва да яде на преглед сме 4ак на 30 а и питах цеков и той каза 4е можело за даването само ве4ер но незнам

# 9
  • Мнения: 317
Важно е да се спазва дневната доза, която е предписана. Възможно е например (при моя син веднъж се случи), ако детето е наддало на килограми, а количеството Конвулекс не е коригирано, дозата да е станала недостатъчна и тогава да се проявят. Тогава увеличихме леко дозата (естествено по лекарско предписание) и нещата се нормализираха. Доколкото знам обикновено се предписва между 20 и 40 мг лекарство на 1 кг телесно тегло, обикновено 30 мг/кг.
Неврологът предполагам ще ти препоръча да направите ЕЕГ - в София го правят в детската поликлиника - д-р Попова - силно я препоръчвам, във Варна нямам представа.

# 10
iskam da prporucham na radi333-ne se zanimavaite s cekov,jalko,che toi e operiral deteo vi,zabravete za nego i potursete prof.Busarski,bez nikakvi  kolebania- zabravete skrupolite,jivota na vasheto dete  ne trqbva da zavisi ot samozvanec kato cekov.sigurno ima prichina da go durjat v klinikata,no tq NE E, che rabira ot nevrohirurgia,povqrvaite mi i ne otlagaite.kusmet.

Общи условия

Активация на акаунт