Как направихте прощапулника?

  • 1 777
  • 15
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Здравейте,момичета!
Моя сладур днес вече се пусна на няколко пъти и почна да прави по 20-30 крачки сам! newsm44
Много се радвам!
Въпроса ми е как точно да направя прощапулника,защото съм чула какви ли не версии и направо се обърках! newsm12
Няма да ги изреждам,защото не са една или две...
Много съм объркана...незнам как да го направя!
Благодаря предварително за помощта,нужна ми е!

# 1
  • Мнения: 1 877
Пускаш търсачката и ще ти излязат много теми...

# 2
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Пускаш търсачката и ще ти излязат много теми...
  Peace

# 3
  • Бургас
  • Мнения: 10 340
Аз поръчах една пита, в къщи бяхме само аз мъжа ми и свеки.Наредихме му на една масичка различни предмети - каквото се сетите.Моят син се хвана за ключовете за колата и за черпака  Mr. Green. Дадох на свеки и мъжа ми да чупят от питата,  и да бягат за да тича детето.След това отидох до по-близките съседи - при тях същата процедура - чупят си от питата, топват в меда и да бягат без да се спъват че да не ми е спънато момчето  Grinning Чувала съм различни обичаи, но не направихме нищо особено защото се пусна 4 дни преди рождения си ден и гостите вече бяха поканени за друг повод.

# 4
  • Мнения: 2 476
Поръчах си питка,наредих различни предмети върху парче бял плат и търкулнах питката.
Синът ми хвана лекарските слушалки.
След това разчупих питката и раздадох на всички гости.
Прибягвах без да се спъвам Laughing

# 5
  • Мнения: 6 438
Нареждаш различни предмети,като всеки наричаш за някаква професия  Peace
Търкулваш питката и подканваш детето да тръгне след нея.
После питката се разчупва и се дава на присъстващите,може и на комшии  Peace

# 6
  • Мнения: 3 695
Като проходи дъщеря ми, пуснах търсачката, прочетох темите и направих от прочетеното това, което ми хареса.  Peace

# 7
  • Мнения: 684
И аз като реших, че ще правя прощъпулник, пуснах търсачката и... тотално се обърках  Shocked Толкова различни мнения и обичаи, че се чудех кое "трябва" и кое "не бива". Но накрая си направих, както ние си решихме. Бяхме само тримата - аз, мъжът ми и естествено главната героиня  Heart Eyes Аз омесих питката, макар да съм чувала, че трябва да се омеси от жена с двама живи родители (а моят баща е починал Cry), но си казах, че това е само суеверие и я омесих с много желание и най-светли и хубави мисли така, че не би трябвало да предизвика лошо. Преди да опека питката, направих отпечатък от крачето на прощъпулчицата ми. После я търкулнахме по бяло платно (с избродираи детски картинки) към масата с предметите и тя си хвана първо питката, а после с питката я подканих към масата. През цялото време - мъжът ми снимаше с камерата, а аз с фотоапарата hahaha Не съм носила на никого от питката понеже направихме прощъпулника импровизирано вечерта и не исках да безпокоя съседите, а си хапнахме само тримката от питката.
Моят съвет е да си го направиш, както ще ти е спокойно на теб и да отсееш обичаите, които ти се нравят - без излишна суетня и притеснения. Най-важно е да ви остане един хубав спомен - пожелавам ти го!

# 8
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 307
Много добре е казала jas.min, и ние така импровизирахме. Получи много приятно и мило.

# 9
  • Мнения: 328
И аз съм в една чуденка,за как да я направя ясно като реша то много мнения и обичай,но се чудя сега ли да я правя в сряда на пълнолунието или другото пълнолуние да изчакам демек пас около 20 юни,защото малката отдавна си прави крачки по 5-6 сама но търси се да хване някой поне за пръста и така да ходи неще да се пусне пускала се е за по няколко крачки и залита или пада,и се чудя да изчакам ли още  newsm78 ,защото нали майче беше че точно като направи няколко крачки и да се направи прищъпулка че демек след нея вече по стабилно да ходи и да се пуска вече така сама да ходи. newsm78.Та това се чудя да я правя ли в сряда или з адругия месец да си изчакам Sad Hug

# 10
  • Мнения: 770
Не сме правили ooooh!

# 11
  • София
  • Мнения: 17 591
Този обичай символично повтаря "изпитанието" на бебето Мойсей. Тъй, като имало предсказание, че ще има такова дете и ще... хм, съсипе фараона, жреците му направили "тест": поставили го на една маса, в единия край на която бил символът на властта (не помня точно, скиптър ли, корона ли...), а в другия - свещ. Искали да проверят каква съдба ще избере. Бебето пропълзяло и близнало свещта. После заеквал... но с това си спасил живота... Няма никакво тичане в цялата работа. Нито пък питка. Вероятно тази традиция е била смесена с кой знае какъв езически обичай, който е имало по нашите земи (не че има нещо лошо, просто аз не знам подробности). С други думи казано, както (и ако) го направиш, така се и прави.

# 12
  • Мнения: 3 929
Свекърва ми направи питка, която беше замесена от момиче, чиито родители са живи - така било редно по традиция. Поканихме майки с деца и комшийки. Направихме разни сладкиши, салата, сиренце, мезета, мед, шарена сол, вино, ракия, безалкохолно - всичко това за почерпка. Когато се събрахме, застлахме на земята един бял чаршаф. в единия му край сложихме стол, върху който наредихме разни предмети, търкулнахме питката и детето тръгна след нея, хвана един предмет и така. После се почерпихме за здравето и прохождането на детето, поиграха си децата и така. Всеки носеше по някакъв подарък или пари за детето.
Весело изкарване ви желая!

# 13
  • Мнения: 668
направихме го по същият начин който е написла jas.min .Аз си омесих питката няма нищо,че и моят баща е починал.Хвана си детето черпака,поне гладен няма да ходи Joy Joy.Тати вика ,че ще обчал софрите:)

# 14
  • Мнения: 8 999
Търкулнах една питка по бял чаршаф, в другия му край баха наредени разни предмети, които бях нарекла за различни професии. Бях поканила много хора - роднини и приятели с малки деца. Стана голям купон.

Общи условия

Активация на акаунт