Сватбите по света - традиции и ритуали

  • 15 754
  • 38
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 909
За да не разводнявам темата за сватбата в чужбина, която е по-скоро за практични съвети и красиви разкази за сватби, искам тука да ви помоля да разкажете какви традиции и специфични за страната сватбени ритуали се спазват там, където живеете.

Във Франция, например, едно от задължителните неща за една сватба, е десерта - т.нар. "pièce montée", който представлява една кула от нещо като кръгли еклери (казват им кой знае защо  "зелки"  Grinning), на върха на който се извисяват младоженците във вид на скулптурка, може да е от захар или от нещо друго. Към края на сватбата оркестърът свири "туш" и младоженката, въоръжена с огромен нож, трябва да разреже тази кула, като внимава да не събори младоженците, иначе носело нещастие - първото парче задължително е за нея (или ако иска може да го сподели с младоженеца), а всички гости непременно трябва да си вземат по една "зелка"  за щастието на младоженците.

В днешно време има много вариации по темата, правят се като торти на няколко етажа, зелките може да са от бисквити "макарони" и т.н., но оригинала е нещо такова



Хайде, вие сте  наред Grinning

# 1
  • Мнения: 3 804
chumbi -изпревари ме  Mr. Green ,мислех да пусна такава тема   Wink
Сватбите в Сирия се делят на 3 групи-общи за мъже и жени,разделени-но в зала,разделени но в къщите на младоженците
Общите сватби са правят основно от християните,друзите и аляуитите-те не се разли4ават особенно от бг сватби-върха на сладоледа оба4е е наемането на кабрио с което се разважда булката из квартала
Сватбите траят 3 дена -през първия се събират роднин ите на младоженика и се разпределят кой с коя група от гостите ще се занимава-по4ерпка и настаняване
2тората ве4ер има 2 тържества едно в къщата на булката-приема е открит за вси4ки-гости не се канят,вси4ки са добре дошли,но няма по4ерпка-само музика и танци-през тази ве4ер булката е с отделен тоалет който прили4а на бул4инска рокля ,но е в друг цвят
същотото е и в къщата на младоженика
3тия ден същинската  сватба-още от обед булката и родата са на фризьор-съответно при4еска ,грим и маникюр
в къщата на младоженника те4е трескава подготвка-дава се обяд за гостите-традиционните ястия са 2 -грах с ориз или бакла с ориз и месо

после ще продължа 4е имам работа

# 2
  • Мнения: 3 804
след като са нахранили гостите вси4ки излизат на4ело с младоженика и обикалят околните улици-има хора които взимат и кон за тази цел-церемонията е много интересна понеже има специални пожелания които се пожелават от един 4овек който води шествието и останалитъе повтарят след него
същинската сватба запо4ва към 20 4аса когато булката и поканените жени са ве4е в залата,а за мъжката 4аст е запо4нала програмата-обикновенно се наема група която изпълнява музика на живо-обикновенно народна музика-но зависи от вкуса на организаторите,но мъжкото парти не е толкова интересно
след като са пристигнали вси4ки поканени жени/деца не се допускат-освен най близките роднини/ запо4ва дамското парти-тук музиката е основно танцувална-най новите хитове.На облеклото и при4еските на гостите могат да завидят нашите абитюрентки,като се с4ита 4е да се появищ на пове4е от 2 сватби с един тоалет е проява на лош вкус.Малко след като запо4не тържеството булката сменя поне 5-6 тоалета,след ревюто запо4ват танците и се раздава по4ерпката-обикновенно сладолед или крем нишасте в зависимост от сезона

към 23 пристига младоженика и запо4ва с подаръците-накити от злато с които наки4ва булката,после танцуват заедно и сватбата свършва
подаръците на младата двойка се подаряват седмица след сватбата,а подписването не е задължително да е в деня на сватбата-обикновенно подписват няколко дена по рано

# 3
  • Мнения: 842
Няма и аз да пропусна тази темичка  Grinning
В Либия съм била на сватба и може би само ще допълня dtti, че булката я поствят в средата на залата и почват да плачат, междувременно тя е забулена доста ( не мога да разтълкувам защо плачат). Нямахме официална вечеря, дадоха ни само бонбонки.
В шатрата няма маси, само столове. Пред булката се нареждат на 2-3 реда жени целите обсипани в злато (май са роднините)
На третия ден булката си е във истинска булченска рокля и стои на един трон в средата на залата сама и приема поздравления.

Туй то си спомням, ама аз и бях мъничка тогава.  Rolling Eyes

# 4
  • Мнения: 323
Dtti,аз гледах една сирийска сватба на моя приятелка девер и.Беше в Дамаск,но аз я гледах на видео.Та там всички мъже и жени бяха в една зала,имаше забрадени,имаше по европейски облечени с гол гръб рокли,чак аз останах изненадана,имаше и деца.Нямаше никакво деление на мъже и жени още от самото начало,като изключим дома на младоженека,от където тръгна и самата сватба.Само дето предварително бяха сключили брак.В деня на сватбата нямаше подписване.Почти като бг.сватбите,само дето младоженците седяха отделно от другите гости в нещо,което имитираше карета,наистина оригинално.Подаръците не знам кога са ги приели,е това забравих да питам.

# 5
  • Мнения: 1 909
Dtti, много интересни ритуали наистина! Особено разходката на кон! А знаеш ли защо точно такива са ястията за сватбата, има ли някаква символика?

Тук съм била на една турска сватба, но понеже присъствах само на около един час от нея, много не разбрах смисъла на различните ритуали, определено нямаше нищо общо с френска сватба! Ще се радвам ако се включи някой да поразкаже.

Исках да разкажа за още един вече малко поотживял ритуал, характерен за тук, но видях че и в Австрия съществува,  а може би и в други европейски страни с рицарско минало. Става въпрос за жартиерата. Едно време се е практикувал много - явно преди да се появят "liste de mariage" това е бил начина да се допринесе финансово към бъдещия живот на младоженците. Булката се слага на една маса и се правят залози - мъжете дават пари, за да вдига тя полата си малко по малко, а жените - за да я сваля. Целта е да се стигне до жартиерата, която щастливецът има право да свали...със зъби.  

# 6
  • Italia
  • Мнения: 4 492
4умбе тъкмо мислех да пиШа за жартиера ама ти ме изпревари ( и тук го има този номер )  Wink

# 7
  • Мнения: 1 909
Малко пошло ми се вижда като идея, но на една сватба го бяха направили много готино - такъв майтап падна, накрая младоженецът наддаде най-много, за да може той да си я вземе, че имаше прекалено много желаещи.

Ди Роки, а по италианско няма ли някой по-специфичен ритуал?

 Примерно някакъв задължителен вид спагети  които да се сервират към сватбеното меню Grinning

# 8
  • Italia
  • Мнения: 4 492
За специални сватбени спагети не се сеЩам  newsm78 Wink

Дойдоха ми наум следните неЩа ( някои от тях сравнително " ОбЩовалидни  " ако мога така да се изразя  Wink :

- неЩо ново,неЩо старо,неЩо назаем,неЩо подарено,неЩо синьо ( най_4есто жартиера )
- халките се носят ма безименния пръст на лявата ръка,за разлика от България
- младоженецът не бива да вижда сватбената рокля преди сватбата
- в някои области на Италия воалът се предава от майка на дъЩеря ( аз се ожених с воала на една от моите приятелки  Heart Eyes)
- дражетата с бадеми,за които се говореШе в другата тема,тук се нари4ат
конфети.Задължително са бели,напоследък ги правят смесени,с бадем или с Шоколадов пълнеж  Blush Задължително трябва да се не4етен брой.Правят се малки красиви пакет4ета от тЮл и с най_разли4ни декорации и се подаряват на гостите,колеги,приятели
- младоженците не бива да ноЩуват под един покрив ноЩта преди сватбата ( мъжа ми спа у сестра си  Wink
- младоженеца влиза в църквата/кметството, воден от майка си а булката след него, водена от баЩа си
- замерянето на младоженците с ориз на излизане от църквата/кметството
- хвърлянето на букета е насо4ено към вси4ки неомъжени гостенки на сватбата.Според поверието тази ,която го хване е следваЩата,която Ще се омъжи  Wink
- на края на сватбата на всеки гост се подарява така наре4ената бонбониера ( ниЩо обЩо с българското понятие  Wink),която е миниподаръ4е за спомен,например рамка за снимка,кутийка за бижута или неЩо подобно като за вси4ки гости са еднакви с изклЮ4ение на тези ,предназна4ени за свидетелите ( кумовете).Обикновенно на тях се подарява неЩо "по_специално". Wink


МОже да съм забравила неЩо  newsm78 Като се сетя Ще допълвам  Peace

# 9
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
За специални сватбени спагети не се сеЩам  newsm78 Wink

Дойдоха ми наум следните неЩа ( някои от тях сравнително " ОбЩовалидни  " ако мога така да се изразя  Wink :

- неЩо ново,неЩо старо,неЩо назаем,неЩо подарено,неЩо синьо ( най_4есто жартиера )
- халките се носят ма безименния пръст на лявата ръка,за разлика от България
- младоженецът не бива да вижда сватбената рокля преди сватбата
- в някои области на Италия воалът се предава от майка на дъЩеря ( аз се ожених с воала на една от моите приятелки  Heart Eyes)
- дражетата с бадеми,за които се говореШе в другата тема,тук се нари4ат
конфети.Задължително са бели,напоследък ги правят смесени,с бадем или с Шоколадов пълнеж  Blush Задължително трябва да се не4етен брой.Правят се малки красиви пакет4ета от тЮл и с най_разли4ни декорации и се подаряват на гостите,колеги,приятели
- младоженците не бива да ноЩуват под един покрив ноЩта преди сватбата ( мъжа ми спа у сестра си  Wink
- младоженеца влиза в църквата/кметството, воден от майка си а булката след него, водена от баЩа си
- замерянето на младоженците с ориз на излизане от църквата/кметството
- хвърлянето на букета е насо4ено към вси4ки неомъжени гостенки на сватбата.Според поверието тази ,която го хване е следваЩата,която Ще се омъжи  Wink
- на края на сватбата на всеки гост се подарява така наре4ената бонбониера ( ниЩо обЩо с българското понятие  Wink),която е миниподаръ4е за спомен,например рамка за снимка,кутийка за бижута или неЩо подобно като за вси4ки гости са еднакви с изклЮ4ение на тези ,предназна4ени за свидетелите ( кумовете).Обикновенно на тях се подарява неЩо "по_специално". Wink


МОже да съм забравила неЩо  newsm78 Като се сетя Ще допълвам  Peace


младоженката закъснява  Twisted Evil

# 10
  • Мнения: 5 710
От всички традиции май спазихме само 3 - конфетите, ориза, подаръчетата. Конфетите са нещо като бонбонки Снежанка, но с бадеми и много твърда гладка глазура. Бели. Изпочупихме пломби, но пък са много вкусни. Дори не съм сигурна дали се ядат. Имаше и малки подаръчета, някакви стъкълца, за всеки гост. В Кметството ми подариха голям букет цветя, втъкнаха италианското знаме и констутиция.

# 11
  • Мнения: 842
- на края на сватбата на всеки гост се подарява така наре4ената бонбониера ( ниЩо обЩо с българското понятие  Wink),която е миниподаръ4е за спомен,например рамка за снимка,кутийка за бижута или неЩо подобно като за вси4ки гости са еднакви с изклЮ4ение на тези ,предназна4ени за свидетелите ( кумовете).Обикновенно на тях се подарява неЩо "по_специално". Wink

Това не го знаех, че се подарява нещо специално на кумовете и на БГ сватбите ли е така?
А кумовете и родителите трябва ли да имат бутониери, които да ги отличават от другите гости. Вие правихте ли нещо такова?

Някой ще опише ли моля виииии Simple Smile БГ сватба, че аз съм присъствала само на едни такива модерни сватби, дето нямаше нито един обичай  Crossing Arms

# 12
  • Italia
  • Мнения: 4 492
.......
Някой ще опише ли моля виииии Simple Smile БГ сватба, че аз съм присъствала само на едни такива модерни сватби, дето нямаше нито един обичай  Crossing Arms


За съжаление не мога да ти помогна с инфо. ПОследно съм ходила на българска сватба в Бг преди около....10 тина години и по4ти не я помня  Embarassed

# 13
  • Мнения: 3 521
Във Франкония по сватби се сервира задължително Hochzeitssuppe - чист бульон с 3-4 вида кнедли и малко зеленина за подправки



Преди сватбата се организира Polterabend(Полтърабенд). Това е неофициално тържество, на което присъстват обикновено не чак толкова важните гости. Най-често гостите не се канят, но всички носят порцелан, които се троши, а бъдещата двойка мете като луда. Гостите издебват и обръщат кофата(най-често от онези огромните контейнери за строителни отпадъци) със събраното при първа възможност...Така се кара цялата вечер - метене, чупене, обръщане и пиене на мнооого бира. Специални чинии за ПА се продават на ниска цена в магазините за порцелан. Била съм на сбирка на която бяха натрошени 2 тоалетни чинии и 1 малка вана ooooh! .


Денят преди сватбата обикновено е за ергенски и момински партита - приятелите пристигат, когато си решат през деня и завличат младоженците по отделно из различни части на града като им устройват най-различни "забавления". Мен ме измъкнаха по пижама, очила и пантофи, натовариха ме на детска триколка и ме бутаха из града около час под съпровода на пищялки и кречетала. После ходихме на бар, пихме вино, тапаси и т.н. Весело беше, но аз си шляпах все така по пантофи и пижама цялата вечер и на сватбата кихах като шантава Crazy .
Мъжът ми са го принудили да продава близалки и БОЗА(да, идиотите намерили 12 бутилки незнайно от къде) на непознати туристи пред кметството. Били му нахлузили бели наполеонки и риза с Мики Мауси. Спечеленото обърнаха в бири Mr. Green.

Гражданските ритуали в Западна Германия са много постни и обикновено са преди официалната сватба в много тесен кръг.
Истинската сватба е църковната - шапки, воали, скъпи рокли, много цветя и пищни черковни декорации.
Яде се , както писах в другата тема, през целият ден.
Гостите се разхождат след основното ядене, има доста игри и забавления - пее се, свири се, рецитира се (най-често поеми и песнички съчинени за двойката - естествено хумористични) била съм и на сватби, на които се прожектират и снимки от детството на младоженците.
Освен това гостите дават мило и драго да направят животът на младоженците възможно най-тежък.
Не е прецедент някой роднина да даде ключа от жилището на двойката и по-младите гости да организират "изненада" там  - като се започне от най-леките варианти с романтични декорации на леглото с рози и се стигне до зазиждания на вратата към спалнята(обикновено после всички "шегаджии" помагат за разчистването и ремонта на жилището)
В 0.00 ч. има една много типична за района игра - слагат булката да седне на стол, а младоженецът се опитва да и свали булото. И двамата са със завързани очи, а младоженката е въоръжена с голяма дървена лъжица или точилка. Мъжът започва едно яко скубане и дърпане, а жената го налага, където свари.  Whistling

Ще допълвам после за БГ сватбата...

# 14
  • Мнения: 5 710
A мислех , че в Родопите са най-големите дивотии.

Общи условия

Активация на акаунт