Какво значи ИНТЕЛИГЕНТНОСТ?

  • 5 201
  • 79
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 929
Ами това ви питам. newsm78

# 1
  • Мнения: 2 478
А тълковен речник???

# 2
  • Мнения: 8 999
Да умееш да комбинираш знанията си така, че да се измъкваш от всяка ситуация. Но само да си интелигентен не стига - трябва и труд.

# 3
  • Мнения: 3 447
Способността да се справиш с непозната материя, да се адаптираш в непозната среда, да реагираш адекватно в непозната ситуация, да проявяваш изобретателност. За мен е това. Не е нито образованост, нито начетеност, нито дар-слово.

# 4
  • Варна
  • Мнения: 1 383
С малко думи да кажеш много неща - и то все умни!

# 5
  • Мнения: 5 940
Dona изчерпва тулкуването ми на интелигентност. Иначе има широко разпространени тестове, които я мерят. Повечето въпроси според мен проследяват доколко мисленето  е логично, но, ако то е такова, човек е приспособим.

# 6
  • Мнения: 17 546
Цитат
Има различни определения за интелигентност, но нито едно не е общоприето. Тук ще дам най-лесно разбираемото от тях:
Способността да се вземат бързо првилни решения в непознати ситуации се нарича интелигентност.
Чисто като дефиниция.

# 7
Умствен багаж + способност да го използваш адекватно в различни ситуации smile3521

# 8
  • София
  • Мнения: 3 391
Способността от минимум информация да се направят максимално изводи.
Това е интелект.

Разбира се, в повечето случаи бъркат интелекта с информираността.
Твърдения от сорта "Ах, този човек има две висши образования, той е много интелигентен" са категорично лишени от логика.

# 9
  • Мнения: 3 929
Въпросът ми е породен от един спор. Много ми се ще, ако някой има тълковен речник, да копне значението на думата тук. А според вас дали интелигентността включва поведението ти и отношението ти към хората? За мен например един интелигентен човек не би си позволил да обиди публично друг с обизни думи и изрази, а би намерил друг начин да го направи. Също би сдържал емоциите си при определени ситуации.

# 10
  • Countryside
  • Мнения: 11 626
Дефиницията на Дона е много изчерпателна. Бих добавила само, че за мен интелигентността има много аспекти - от това да бъдеш  широко скроен човек, до това да пишеш грамотно. Разбира се, интелигентността включва в себе си логическо мислене, философско разбиране за нещата от живота, обща култура, съчетаваща знания в различни области, не само в тази, в която си специализиран (било то с учене или с работа), умение да схващаш бързо и да прилагаш наученото, както и владеенето на езици.

# 11
  • Мнения: 3 447
А според вас дали интелигентността включва поведението ти и отношението ти към хората? За мен например един интелигентен човек не би си позволил да обиди публично друг с обизни думи и изрази, а би намерил друг начин да го направи. Също би сдържал емоциите си при определени ситуации.
Не, това са други неща - емоционална интелигентност, възпитание... не вървят задължително с интелигентността, според мен.

# 12
  • Мнения: 606
  Определено един мозък може да работи добре в дадена област, а в други не. Забелязал съм, че съм почти технически гений, но лош стратег относно развитието на фирмата. Имам приятел който не може да си смени крушка и от беден плъх, вече се гласи да тегли първото си милионно кредитче....
  Както и да е - като поговориш с някого за нула време усещаш дали е интелигентен, най-малкото по речника му.

# 13
  • Мнения: 606
За мен например един интелигентен човек не би си позволил да обиди публично друг с обизни думи и изрази, а би намерил друг начин да го направи. Също би сдържал емоциите си при определени ситуации.

  Това не е ли култура? Всъщтност нещата леко се застъпват.

# 14
  • Мнения: 1 212
Въпросът ми е породен от един спор. Много ми се ще, ако някой има тълковен речник, да копне значението на думата тук. ...

"Потенциалната (вродена) способност на даден съзнателен индивид да прави изводи (умозаключения) върху дадена информация.
Степента на интелигентност не зависи от количеството информация (знания и опит) натрупана от индивида
  "

GOOGLE, Уикипедия

Общи условия

Активация на акаунт