grozdovidna bremennost

  • 1 982
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
bihte li mi kazali kakvo to4no predstavlqva grozdovidnata bremennost

# 1
  • Мнения: 106
Моларна (гроздовидна) бременност

 

Моларната бременност е патология на плацентата, причинена от проблем на оплождането на яйцеклетката от сперматозоида. Това е рядко състояние, засяга една от 1000 бременности. Още се нарича гестационна трофобластна болест, гроздовидна бременност, мола хидатидоза или просто мола.

Какво е моларна бременност?
Моларната бременност е резултат от генетична грешка по време на процеса на фертилицазия, което води до развитието на абнормна тъкан в матката. Моларната бременност рядко засяга развиващото се ембрио, като то расте по – бързо в сравнение с нормална бременност. Проявява се като голяма колекция от подобно на грозд клетъчно струпване. Има два типа мола - пълна и частична.

Какво е пълна мола?
При пълната моларна бременност имаме само плацентарна част (няма ембрио) и се оформя, когато сперматозоид оплоди празна яйцеклетка (поради което и не се развива ембрио). Плацентата нараства и отделя ЧХГ, но на УЗ се вижда, че няма фетус, а само плацента.

Какво е частична мола?
Частична мола възниква на базата на патологични клетки и ембрио с тежки дефекти. В този случай растящата патологична маса обхваща фетуса доста бързо. Много рядко частична мола се развива при блезнаци, когато едното ембрио се развива нормално, а другото – в мола. В тези случаи здравото ембрио бързо се поглъща от патологичния растеж.

Кой е застрашен от риск от моларна бременност?
• В САЩ приблизително 1 от 1000 бременности са моларни
• Мексико, Югоизточна Азия и Филипините имат по-чести случаи на моларни бременности в сравнение със САЩ
• Белите жени в САЩ са изложени на по-голям риск в сравнение с чернокожите
• Жени над 40
• Жени, които са имали предишна моларна бременност
• Жени с предишни аборти

Какви са симптомите на моларната бременност?
• Вагинално зацапване или кръвотечение
• Гадене и повръщане
• Развитие на редки усложнения като заболяване на щитовидната жлеза
• Ранна прееклампсия (високо кръвно налягане)
• Повишени нива на ЧХГ
• Липса на фетални движения или засичане на сърдечни тонове

Как да се разбере, че има моларна бременност?
При гинекологичен преглед се открива уголемена повече или по – малко матка, уголемени яйчници, а при лаораторно изследване – ненормално високи нива на ЧХГ.
На УЗИ често се открива гроздовидно струпване, показващо увредената плацента.

Какво се прави при моларна бременност?
• Повечето моларни бременности завършват спонтанно с аборт на гроздовидна материя.
• Може да се наложи вакуумна аспирация на маточното съдържимо, абразио или аборт с медикаменти. Процедурите обичайно се извършват под обща анестезия.
• Приблизително 90% от жените с моларна бременност не се нуждаят от друго лечение.
• Проследяват се ежемесечно нивата на ЧХГ в следващите 6 месеца или докато лекарят прецени.
Това се налага, за да се уверим, че молата е премахната напълно. Части от нея могат да продължат растежа си отново и да предизвикат подобен на рак процес в други части на тялото.
• Трябва да се избягва нова бременност в рамките на 1 година след гроздовидната бременност.
За целта са подходящи всички методи на контрацепция с изключение на интраутеринен песар (спирала).

Какви са чувствата след моларна бременност?
Въпреки, че премахването на моларна бременност не е прекъсване на развиващ се плод, все пак това си е аборт. Дори когато е налице ембрион, той няма възможност да се развие. Мечтите, плановете и надеждите са прекъснати и това си е една значима загуба.
• Нужно е време за емоционално възстановяване и болка
• Трябва да се приеме утехата на тези хора, които успокояват с думи като: “В крайна сметка това не беше бебе”. Това няма да помогне но все пак е подкрепа.. Трябва да им се помогне да разберат от какво се нуждае човек в такъв момент.
• Това, което прави този тип усложнение различно от “нормален аборт” е по-продължителната грижа за здравето на майката. Така че проблемът по – сложен от “обичаен аборт.
• Споделянето с приятели с подобен проблем и консултацията би било полезно.

Възможно ли е моларната бременност да се повтори?
• При моларна бременност без усложнения вероятността да се повтори е около 1-2%.
• Генетичната консултация преди следващо забременяване би била полезна за някои двойки.

Превод от http://www.americanpregnancy.org

# 2
  • Мнения: 4 324
• Проследяват се ежемесечно нивата на ЧХГ в следващите 6 месеца или докато лекарят прецени.
Това се налага, за да се уверим, че молата е премахната напълно. Части от нея могат да продължат растежа си отново и да предизвикат подобен на рак процес в други части на тялото.
• Трябва да се избягва нова бременност в рамките на 1 година след гроздовидната бременност.

Съжалявам, ако ти се е наложило да преживееш моларна бременност.
Трябва много стриктно да наблюдаваш ЧХГ , както пише и в цитата, който съм извадила от постинга на Алма.
Пиши повече за теб, доказаха ли моларна бременност или са само съмнения?

# 3
  • Мнения: 28
Тани, ако си наясно с последствията, моля дай ми съвет.Аз преживях такава бременност, но лекуващия не ми назначи изследвания на ЧХГ, също така ми каза да се пазя от забременяване 3 месеца ?!? Оттогава минаха почти две години(не съм правила никакви изследвания), но чудото не става.Мислиш ли че е възможно да има последствия без симптоми?Трябва ли да предприема нещо?

# 4
  • Мнения: 4 324
mimasugar съжалявам за случилото се Sad
Обаче две години са доста време и е добре да направиш някои от основните изследвания - фоликуметрия и хормони на първо време и спермограма при мъжа ти.

ЧХГ след гроздовидна бременност трябва да се след, за да се потвърди, че вече я няма. Ти след кюретажа ходи ли на преглед?

# 5
  • Мнения: 28
Да ходих,но доки само ме прегледа, не ми назначи никакви изследвания, каза че всичко е нормално #2gunfire
Честно казано на своя глава прекратих всички лекарства, който ми беше изписал, защото нещата ставаха все по-зле (след кюретажа кървенето продължи около месец и половина, от лекарствата ми се образува бучка в гърдата, главоболие, световъртеж и т н т... Реших че лекарствата само ми влошават положението и ги спрях всичките и след около седмица се почувствах много по-добре.Оттогава не пия дори и аспирин!

# 6
  • Мнения: 4 324
Иди на преглед, мисля че е наложително.
Какво стана с бучката?

# 7
  • Мнения: 28
Тани много благодаря за отговорите.Бучката ми мина почти веднага (може би за около седмица) след като спрях всички хапчета.А колкото до прегледа - определено ще отида, дано да не попадна пак на някой глупак  Praynig

Общи условия

Активация на акаунт