ще ми спре ли кърмата ако само се цедя?

  • 4 027
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 829
мили мами,

моля ви за съвет!!! бебенцето ни е на 20 дена, опитваме се да се кърмим, но за съжаление доста неуспешно досега  Cry Cry Cry

на 14 дена го мериха и установиха, че не само, че не е наддал, ами даже е отслабнал малко в сравнение с деня на изписването ни!!! втрещих се, защото мислех, че си хапва добре... след кърмене винаги изцеждам доста кърма, та мислех, че даже ми остава в повече...

изглежда обаче синчето ни не суче достатъчно силно, за да си набави нужното му мляко. за да го захраним, по съвет на педиатърката, минахме на режим кърмене+дохранване от шише с изцедена кърма и така само за 5 дена наддаде 400 г! дотук добре, обаче педиатърката каза сега пак да минем само на гърда, за да се научи да суче силно, но вече втори ден се мъчим и миличкия си е все гладен - нервен, не спи добре, все си яде ръцете, но като го нахранихме веднъж с шишето (с кърма), спа като къпан!!!

простете за предисловията, сега по същество: аз искам да го храня само с шише, като използвам изцедената си кърма - спестява ми време - но педито казва, че ако не го слагам на гърдата и само цедя, ще ми спре кърмата!

ползвам помпа Авент Изис. една позната,която има същата помпа, казва, че е кърмила дъщеря си по този начин (с изцеждне и само от шише) 6-7 месеца, т.е. кърмата й не е спряла.

какво показва вашият опит??? ще бъда безкрайно благодарна за съветите ви! искам да дам най-доброто на сина си, но не виждам как мога да го накарам да суче силно, като просто не става... шишето ми се вижда единствен разумен вариант, но само ако не ми спре кърмата  Thinking

# 1
  • София
  • Мнения: 2 958
Аз не съм от най-опитните и запознати мами тук, но ще ти кажа моето мнение! Според мен педито ви е супер, щом те кара да се откажеш не само от формулата, но и от даването от шише! Аз знам, че лактацията не се стимулира само от изпразването на гърдата (в твоя случай от изцеждането), но и от самите сукателни движения! Аз първите 40-50 дена съм я кърмила бебка по час и половина за да се наяде! Спирай и шишета и вода и всичко! Не можеш да очакваш бебето ти да се труди и да суче добре като му предлагаш шишето от което тече без да се труди особено! Аз Дара едвам я научих да яде бързо! Също така мисля, че трябва да спреш всякакви режими! Храни детето когато е гладно! Колкото по-често го храниш детето толкова по-добре  и по-бързо ще се научи да суче! Ако минеш на поискване мисля, че до няколко дни ще се хвалиш, че бебко не само суче добре, но и че е сит и наддава! Пожелавам ти да постъпиш по най-добрия и правилен начин за теб и за сладкото бебе, което е мързеливо като "кака" Дара! Целувки и успех!!! Heart Eyes

# 2
  • София
  • Мнения: 2 210
Аз не те съветвам да свикваш беб4о на шише, но все пак ще ти отговоря на конкретния въпрос- напълно е възможно да поддържаш лактацията и само с цедене-моето бебе беше 20 дни в болница, през което време се изцеждах и нямах проблеми. Моя приятелка така кърми до 8 месеца, защото свикна бебето на лесно със шишето. Но си е хамалогия....Все пак опитай вси4ко друго преди да го привикваш на шише, а ако не стане-тогава по4вай с цеденето...Не лишавай беб4о, а и себе си от този страхотен контакт 4рез кърменето Simple Smile)

# 3
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Възможно е, макар че млякото ще намалява... Моя позната "кърми" по този начин вече 6 месеца, но дохранва с добавка, защото млякото не стига за бебчо, а като не суче, няма и как да се увеличи.
Иначе и аз през първите 15 дни на бебка бях само с изцедена кърма, защото тя не искаше да суче заради тежката жълтеница, която изкара. Също като теб смятах да мина само на издена кърма, защото ми се струваше абсолютно безсмислено да я държа по пооловин час на гърдата си и тя да спи и след това да цедя и да давам шише. Разумно ми се струваше да прескачам момента с "висенето" на гърдата и да минем на същественото хранене. Добре че беше отвратително настоятелната ми майка и докторите от болницата, където се наложи да ни приемат заради недохранване и високи нива на билирубина. За мое щастие, въпреки прогнозите на всички, че след толкова дни на шише, бебето ще се отбие, след изписването ни от болницата, тя започна да си суче и дори сега сме на момента, когато отказва шишето, което е пак проблем за мен, но е друга тема.  Wink
Така че изводът е следният - след като аз, един тотален скептик и мързелив човек по отношение на кърменето успях с малко повече усилия и упоритост да накарам бебето отново да суче, всеки друг също ще успее, стига да се заинати!  LaughingПосле ще ти е по-лесно, аз от известно време съм забравила помпата и направо ми е песен. Ще видим до кога де... Thinking 
Успех!

# 4
  • Мнения: 249
Аз първите 40-50 дена съм я кърмила бебка по час и половина за да се наяде! Спирай и шишета и вода и всичко! Не можеш да очакваш бебето ти да се труди и да суче добре като му предлагаш шишето от което тече без да се труди особено!...Също така мисля, че трябва да спреш всякакви режими! Храни детето когато е гладно! Колкото по-често го храниш детето толкова по-добре  и по-бързо ще се научи да суче!

... защото свикна бебето на лесно със шишето. Но си е хамалогия...Не лишавай беб4о, а и себе си от този страхотен контакт 4рез кърменето Simple Smile)

...Аз съм живият пример на притеснения като твоите...Не се оставяй страхът- детето да не остане гладно да те води!...При нас се стигна до момента , в който започна да се отбива и не искаше гърдата, но благодарение на мамите във форума които ме окуражиха, вече почти месец сме изцяло само  на кърма и на гърда...захвърлих всякакви шишета, стерилизатори, подгреватели и помпи ( имам същата - естествено в началото, когато бебчо не може да те изсуква трябва де изцеждаш, но след това - край!) ... Иначе, наистина е голяма хамалогия ако се захванеш да цедиш и даваш... Така с цеденето сбърках и с първото си дете ( и успяхме да се кърмим едва до 6-ия месец)...но сега успяхме да се преборим...
...Не се стреми към никакъв  режим, слагай детето по-често на гърдата (през половин- един час) и постепенно то ще свикне...В първите 2 месеца с малката се хранихме по повече от час, като имаш в предвид, че тя просто постоянно спеше (беше малко и недоносена) и въпреки всичко я държех на гърдата да суче по малко...и така постепенно се понаучи (сега суче по около 5 минути)...Не се притеснявай! Трябва да се успокоиш и да мислиш за това, че даваш най-доброто на детето си ...то няма да остане гладно!

# 5
  • Мнения: 249
...на 14 дена го мериха и установиха, че не само, че не е наддал, ами даже е отслабнал малко в сравнение с деня на изписването ни!!! втрещих се, защото мислех, че си хапва добре... след кърмене винаги изцеждам доста кърма, та мислех, че даже ми остава в повече...

...Забравих да ти кажа, че е възможно да е от разликата в кантара newsm78...Предполагам, че  кг-те от изписването са от родилния дом, а на 14-ия ден са в консултацията ви...Сега вече на следващото мерене ще проличи...
...така само за 5 дена наддаде 400 г!

... #Crazy #Crazy...А възможно е просто да не е претеглено както трябва...че за 5 дни 400гр  ми са малко множко! newsm78...така за месец с тези темпови би наддал 2,500 кг... #Crazy #Crazy

# 6
  • Сливен
  • Мнения: 382
Аз също имам приятелка, която се цеди до 6-7 месец. Тя и дохранваше, но все пак удържа кърмата до тогава.
Аз обаче започвам да пиша, не за да те успокоя, а за да ти дам кураж да опиташ да отучиш бебо от шише. Не е мисия невъзможна, повярвай ми. Дъщеря ми също бе захранена в родилното с шише. Отне ми три седмици, за да я накарам да засуче. После около месец и половина всяко хранене започваше с плач, но повярвай ми, струва си! С помпата е поне три пъти по-трудоемко.
Ако трябва, няколко дни дръж детенце постоянно на гърда, мисля, че постепенно тя ще се научи да суче както трябва.  Малко повече усилия в началото ти осигуряват спокойствие за много месеци напред. Намери си пози, които са ти удобни. Аз примерно гледах телевизия от 40 мин до час и половина, докато тя сучеше. На мен най-удобна ми бе така наречената "футболна топка" - детенцето се пада под мишницата ти. Сядах на дивана, слагах я на една възглавница, приготвях си всичко дето може да ми затрябва и... точно тогава беше оплимпиадата. Дъщеря ми в буквалния смисъл на думата е закърмена с олимпиадата  Wink
Успех! Надявам се да се справиш!  Simple Smile

# 7
  • София
  • Мнения: 18 679
Не може да наддаде за 5 дни 400 гр.Явно кантарът не е верен!Което означава и че ненаддаването за 14-те преди това също не е вярно.
Ти си луда да искаш само да цедиш, кърменето е толкова по-лесно.Все още не е късно да се научи!

# 8
  • Мнения: 104
ние се хранихме така цели 10 месеца.цедях се до край за всяко ядене и кърмата не ми е намалявала изобщо.при мен се наложи защото я храних докато спи,иначе не искаше и да чува за ядене.на 10 м.спрях да кърмя заради антибиотик,който трябваше да взимам доста дълго врлияеме.
не те съветвам да прилагаш този метод-къртовски усилия трябват за това,а и не е приятно.но си е вариант ,но краен:)

# 9
  • Мнения: 8 450
Не може да наддаде за 5 дни 400 гр.Явно кантарът не е верен!Което означава и че ненаддаването за 14-те преди това също не е вярно.
Ти си луда да искаш само да цедиш, кърменето е толкова по-лесно.Все още не е късно да се научи!
И аз това си мисля.Понякога тези тегления играят лоши номера.Уж не наддава,а след това има внезапен скок в теглото.По-скоро помисли,дали бебо е теглен при еднакви условия-преди/след хранене и на какъв кантар.Хубаво е ,ако имаш възможност,да си вземеш кантар и извесно време да си го теглиш в къщи.Така ще имаш най-точна представа за това,как наддава.А само чрез цедене кърмата наистина ще намалее,поне при мен се получава така.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Можеш да я научиш да суче и да я откажеш от шишето. Към горните съвети ще добавя нещо много важно: ако дохранваш, давай да пие изцеденото мляко от чашка, а не от шише. С търсачката виж за чашката как се употребява, много пъти сме писали за нея тук. Така хем си сигурна, че бебето получава нужното мляко, за да расте, хем не му даваш възможност да задоволява сукателния си рефлекс от шишета, биберон-залъгалки и пр., а само на гърда - и така е най-сигурно, че сучейки, ще се научи да суче истински ефективно.
Успех!

# 11
  • Мнения: 829
мили мами,

БЕЗКРАЙНО много ви благодаря за отговорите!!!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

върнахте ми вярата, че не е невъзможно да го науча да суче и да се наяжда, ако се заинатя. също така ми показахте, че само цедене е както рисковано (да спре лактацията), така и ужасно трудо- и времеемко...

така че взехме решение с таткото "да се заинатим"  и да го учим да суче, докато не е станало твърде късно!

още веднъж, много благодаря за съветите!
Малейна

# 12
  • Мнения: 829
още един глупав въпрос, но нали съм кърмеща мама-новачка, простете!

като ще кърмя на поискване, трябва ли след това да цедя гърдата, от която е сукал Мартин? и ако поиска да яде след 1 час например, от другата гърда ли да дам? и пак цедене ли???

дали така двете гърди ще насмогват да произвеждат мляко???

# 13
  • Мнения: 542
Зависи дали ще му дадеш само от едната гърда или от двете - в статиите на Бу много добре са обяснени нещата, но със сигурност е добре поне едната да доизцедиш - май беше от първата, която си му дала да суче, а на следващото хранене започваш от другата и тогава нея доизцеждаш...
При мен със изцеждането млякото не спря 6-7м., но със сигурност започва постепенно да намалява - не може да се сравнява изцеждането със стимулацията на сукането на детето. В моя случай обаче стана така, че други фактори наложиха спирането на кърменето и дохранването с адаптирано мляко.
За мен в тази тема има 4-5 най-важни неща:
- майката да е спокойна, с редовен сън
- да кърми детето редовно и да се доизцежда
- да се храни добре с непикантни храни
- редовно да си напомня да пие течности (не само боза)
- да се радва на детето си докато кърми Simple Smile
Успех! Simple Smile

# 14
  • София
  • Мнения: 2 249
още един глупав въпрос, но нали съм кърмеща мама-новачка, простете!

като ще кърмя на поискване, трябва ли след това да цедя гърдата, от която е сукал Мартин? и ако поиска да яде след 1 час например, от другата гърда ли да дам? и пак цедене ли???

дали така двете гърди ще насмогват да произвеждат мляко???

Не, не се изцеждаш изобщо. Даваш първата гърда, когато свърши да суче от нея предлагаш другата. Ако суче - добре - при следващото кърмене пак започваш с нея, ако откаже - пак добре и при следващото сучене също започваш от тази. Така не го обясних много ясно, но принципът е, че трябва хубаво да се изпразват гърдите, така че или ги редуваш или започваш винаги от тази, от която е сукал по-малко.
А колкото до насмогването, да, определено ще насмогнат Laughing! Колкото по-често кърмиш, толкова по-повече ще произвеждат, това е.
Успех Grinning!

Общи условия

Активация на акаунт