автомобил втора употреба - писмо от Агенция Митници?!

  • 3 668
  • 6
  •   1
Отговори
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Привет!
Пиша и тук, понеже знам, че има и доста татковци в този форум и се надявам да могат да ми помогнат!

Януари с мъжът ми си купихме автомобил втора употреба, внос от Италия! Всичко уж беше наред, докато днес не получихме писмо от Агенция Митници!

Пише, че незабавно трябва да се отиде при тях с ред документи, от които последното гласи
 ..... документи, удостоверяващи заплащането на акциз за горепосочения автомобил ....
Ние нямаме такъв документ и това силно ни притесни!

 PraynigМоля ви, който е наясно или се сблъсквал с такъв проблем, да ни даде яснота за какво става въпрос и да ни успокои малко!
След като нямаме връзка с продавача, от къде можем да вземем този документ и изобщо ... от нас ли трябва да го търсят - това не трябва ли да се подаде при внасянето на автомобила? От нас ли ще си търсят въпросния акциз за този автомобил?  #Cussing out

Предварително благоаря на всички отзовали се!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 852
Привет!
Пиша и тук, понеже знам, че има и доста татковци в този форум и се надявам да могат да ми помогнат!

Януари с мъжът ми си купихме автомобил втора употреба, внос от Италия! Всичко уж беше наред, докато днес не получихме писмо от Агенция Митници!

Пише, че незабавно трябва да се отиде при тях с ред документи, от които последното гласи
 ..... документи, удостоверяващи заплащането на акциз за горепосочения автомобил ....
Ние нямаме такъв документ и това силно ни притесни!

 PraynigМоля ви, който е наясно или се сблъсквал с такъв проблем, да ни даде яснота за какво става въпрос и да ни успокои малко!
След като нямаме връзка с продавача, от къде можем да вземем този документ и изобщо ... от нас ли трябва да го търсят - това не трябва ли да се подаде при внасянето на автомобила? От нас ли ще си търсят въпросния акциз за този автомобил?  #Cussing out

Предварително благоаря на всички отзовали се!


От 01.01.2007 година няма понятие "внос" от страна членка на ЕС. Демек сите държави ни водят в една пазарна общност.
За да ви помогнем обаче би следвало да поясните, от кого точно закупихте автомомобила. От тукашен гражданин или от Италия ?

# 2
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Автомобила го закупихме от тукашен търговец - имаме и фактура!

# 3
  • София
  • Мнения: 7 852
Автомобила го закупихме от тукашен търговец - имаме и фактура!
Ще отговоря на прима виста, защото не съм запознат с подробности, но ангажимента за начисляване и внасяне на акциза при придобиване и въвеждане на територията на нашата територия на автомобили втора употреба при вас е на търговеца. Отидете все пак в митницата, но носете и фактурата (нищо че може да я няма в списъка) и внимателно уточнете, кой е въвел автомобила на наша територия.

Не знам обаче как точно ви е фактуриран автомобила ( да не би да е посредническа услуга по докарване на автомобила в България, а не продажба) и да се окаже в един момент, че вие сте го придобили и въвели на наша територия.

# 4
  • Мнения: 11 747
По доста автокъщи продават автомобили на сравнително ниски цени, за които има да се плащат акцизи. До колкото знам се плаща от първия собственик на автомобила в БГ. Ако първо на вас е регистриран, вие го дължите. Би трябвало  да са ви предупредили в Автокъщата при закупуване.

# 5
  • Мнения: 47
Колко конски сили е колата? За да искат да плащате акциз колата трябва да е някоя бегачка над 163 кс. или търговеца ви е подвел с мощността на автомобила. Може по номера на двигателя /VIN/ в интернет да проверите колко конски сили е вашия автомобил или чрез ауторизирано вещо лице /ако Митница го изисква това като справка/.

# 6
  • ... някъде преди лудницата ... до църквата!
  • Мнения: 1 130
Много благодаря на всички за отговорите! Днес говорих с отдел акцизи и утре съм при тях! Ще видим какво ще стане ...

Общи условия

Активация на акаунт