Как да накарам сина ми да яде плодове???

  • 7 992
  • 76
  •   1
Отговори
  • Мнения: 434
Мили мами,
моля дайте ми някаква идея че вече ми е много трудно. Сина ми не иска да яде плодове под никаква форма. Пробвала съм на резени, на сок, пасирани с бисквити, смесени с корнфлейкс и какво ли още не, но човека помирише ли плод и го избягва, зеленчуци яде в сварено състояние само. За сега давам мултивитамини но идва лятото и ще е жалко да не се възползваме!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 097
И ние сме на този хал. Даже не ще и да опита.
На сок обаче ги пие.
Според мен, няма как, щом не искат. На сила на става. Остава надеждата с времето да си променят вкусовете.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 783
Моят син също, до скоро, отказваше. Увещания, обяснения не свършиха работа. Имаше един минимум, определен от мен, който трябваше да се изяде задължително, за да получи нещо за ядене, което обича. винаги съм смятала този подход за грешен, но положението беше безизходно. Чак се потрисаше от ягоди, например.
Но от 2-3 месеца, започна да си иска сам ябълка, да яде доматите от салатата. Лека- полека прояжда. Предполагам, че с възрастта и вкусовете израстват и се променят.

# 3
  • Мнения: 9 052
някъде четох, че на някои zеленчуци характеристиките се подобряват при топлинна обработка (тиквички и броколи например) Ако яде zеленчуци готвени опитай да готвиш на пара , zапаzват се повечЕ витамини.
Остави да яде каквото иска zа да не се zаинатва.
Опитай лятото да оставиш сам да си откъсне плод ида го опита ..

# 4
  • Мнения: 3 537
Моя плодовете ги прояде след 2.5 г, предлагах му , но след като не иска няма смисъл да се насилва.
Поне аз останах с впечатление от моето дете, че всяка година си променят вкусовете му,миналото лято не искаше да близне някои плодове, а други ядеше, от скоро прояде банан, в детската градина прояде киви и много му хареса и т.н.....скоро хапна за пръв път и ягоди, ей така както вървяхме из пазара си поиска сам ,хапна не му хареса,донесох ги у дома поръсих със захар и ги изяде за норматив,само със захар ги яде и така.....
Не си насилвай детето , ще прояде , особено пък те първа ще излизат и пресните плодове и постепенно с течение на възрастта само ще си поиска каквото му харесва.

# 5
  • Мнения: 882
Дъщеря ми си хапва плодове и зеленчуци с охота  и слава богу.
Баткото ми обаче беше друга работа. Затова слагах една чиния с плодове, нарязани и обелени, близо до него, когато се занимава и си играе с нещо. По късно ги слагах до компютъра или пък когато гледа нещо забавно по ТВ.
Без да се усети излапваше всичко.
Никога не съм питала дали иска, просто ги слагах близо до ръката му.
Сега е на 18 и номера не минава. Не е хапвал плод поне от 2 години.

# 6
  • Мнения: 2 090
И ние сме на този хал. Даже не ще и да опита.
На сок обаче ги пие.
Според мен, няма как, щом не искат. На сила на става. Остава надеждата с времето да си променят вкусовете.
Ще следя темата yes

# 7
  • София
  • Мнения: 7 019
Доброволно не яде никакви плодове, опитвах разни фигурки от плодове, примамливо подреждане и т.н., сега просто действам с плодовете както с останалата храна за съжаление (синът ми не обича храната по принцип). Ако не се нахрани - не играя с него, не гледа диск, не излизаме и ... Знам, че това е много погрешен метод, но при моето дете е единственият възможен. Иначе по съвет на педиатъра съм го оставяла гладен само на вода и нищо друго, естествено като дойде време за хранене предлагам закуска, обяд, вечеря, но само ако му се прииска. Малкото диване спокойно издържа два дни без да хапне трошица, но аз не издържах повече и на третият ден сутринта му сложих закуската на масата и му обясних, че трябва да се нахрани. Отговори ми, че не гладен, че утре вече ще закуси и така, сега поставям условия, но поне яде всичко, което според мен е необходимо и здравословно.

# 8
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
На сок. Или кисело мляко с парченца плод. Или плодова салата с малко сметана за фасон...
Моите дъщери обичат плодове. Ползвали сме ги, за да "разяждат" децата на приятелки - като ги гледат как сладко си хапват и започват да посягат и те.

# 9
  • Мнения: 14 654
Никак. Като не иска- не го карай. Моето пък мляко не пиеше до скоро. А месо отказва и до днес, не обичам насилието за храна и нищо не го карам да яде ако не желае.

# 10
  • Мнения: 2 197
Никак. Като не иска- не го карай. Моето пък мляко не пиеше до скоро. А месо отказва и до днес, не обичам насилието за храна и нищо не го карам да яде ако не желае.
И аз така мисля - нека ядат каквото искат. И без това в плодовете освен нитрати нищо друго няма вече. По-добре да не се пълни с химия.
Забелязала съм, че когато родителите се опитват да накарат децата да ядат или да не ядат нещо ефекта е обратен. Няма нужда да се стресират децата, защото някой е решил, че трябва да се яде по 1 ябълка или по да се пие по една чаша мляко на ден. Децата са хора и тяхното мнение трябва да се уважава в рамките на разумното.

# 11
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Децата са хора и тяхното мнение трябва да се уважава в рамките на разумното.

Съгласна съм. Но е по-добре да се опитаме да ги научим да ядат плодове, зеленчуци, мляко..., отколкото да пият мултивитамини.
Е, като не става - не става.

# 12
  • София
  • Мнения: 7 097
не обичам насилието за храна и нищо не го карам да яде ако не желае.

Аз също. Никога не я карам да яде още, дори малко да е хапнала. Даже под час не й слагам - оставям я сама да каже кога е огладняла за закуска, обяд или вечеря.
Аз самата съм много капризна - обичам да се храня, но с точно определени неща. Тя е същата като мен - как да й се сърдя...
Ограничавам я единствено с вредните храни, ако преценя, че прекалява със сладко, тестено и др. подобни. Газираното пък изобщо не е разрешено.

# 13
  • Мнения: 7 430
...и при по-големия син е така - поне до скоро де - нищо не опитваше от плодовете и зеленчуците Tired дори когато гледа дребния като си ги яде.
От скоро обаче започнах докато гледа филмче и да му слагам в устата по парченце ябълка, круша - и по 10 парченца изяждаше.Само това за сега хапва  Confused но и на това съм доволна Grinning
Чакам да узреят черешките и да ходи сам да си бере Peace

# 14
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Големият не иска дори да опита! От време на време уж прояжда - веднъж, два пъти и толкова. Виж, обича да пазарува иначе.  Joy Диня през зимата, череши в ранна пролет - ей такива покупки.  Crazy После аз си ги ям.
Преди време ни подариха страхотна книга, американска (благодаря ти, Блажке! Heart Eyes) със снимки на различни превозни средства, направени от плодове и зеленчуци. Кораб от диня, ракета-патладжан, самолет от краставица с пилот от бамя. Страшно красива и забавна! Викам си, ще направим и ние такива неща и ще прояде, маймунът му с маймун. Тцъ. Правим ги, радваме се и накрая кой зеленчуците яде? Моя милост.  Rolling Eyes
Затова аз, аз ще порасна голяма и силна! Mr. Green
П.П. За малкото нямам притеснения, като прахосмукачка е.  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт