През какъв интервал въвеждате нова храна?

  • 4 627
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 367
Мами, от пет дни започнах със захранването на синът ми, който е на 5 месеца без 4 дни. Започнах със морковено пюре и той го харесва много, достигнали сме вече половин бурканче от 125мл, но той иска още и още. Мисля утре да му дам около 100 гр и вече други ден по 150 мл, избързвам ли според вас? Реално ще станат общо 7 дни, в които ще заместим обедното хранене. Моля за съвет. Вие за колко дни заместихте едно хранене?

Другият ми въпрос е за новите продукти, от кога мога да въвеждам и нови продукти - картоф, тиква и тн? Колко време трябва да изчакам? Уфф нещо не ми е много ясна схемата във времет с това захранване....

Само да кажа, че бебо е на кърма от раждането си и дори вода не е пропил все още.

# 1
  • Разград
  • Мнения: 2 102
И аз за около седмица му заместих обедното хранене изцяло.  И в момента яде около 150-170 гр. зеленчуково пюре на едно хранене. Аз се опитвам да му предложа някои нови пюрета, но той се е спрял основно на две-три и другите не ги иска.

# 2
  • Мнения: 4 242
След всяка нова храна се изчакват минимум 3 дни, още по добре е седмица, за да се види дали няма да има алергична реакция.
Заместване на млечно хранене се прави около годинката, до тогава кърмата/АМ трябва да е 75% от менюто на детето, а твърдата храна да е само за опитване и запознаване с нови вкусове и консистенция.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Изчаквах към 2-3 седмици  Peace

# 4
  • Мнения: 1 098
Лично според мен доста избързваш. Най- добре е да изместиш млечно хранене, когато детенцето направи 1 година Peace

# 5
Здравей,аз също бях доста объркана и направих така,давах от един вид зел.пюре по малко за около 7 дни овеличавах с по 2-3 лъжички количеството и достигнах до половин бурканче.Взех друг вид и пак така но за по кратко време 3-4 дни и така за около 3 седмици заместих 1 хранене.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 3 559
Здравей! Не бързай да заместваш, малки сте още. А и кърмата ти така много бързо ще намалее. Първо предлагай гърдата и след това пюрето. Това правило може да те води и до първата годинка. С темпото, с което тръгваш за два -три месеца може да ти остане само вечерното и сутрешното хранене. А кърмата си е най-важна на този етап. Ние заместихме хранене реално преди месец. А за интервала , с който се въвеждат храни, ако няма наследствена обремененост 3 дни, при наличие на такава 5-7. Сигнал, че въвеждаш твърде бързо и с големи количества твърда храна, би бил евентуалният запек, който ти пожелавам да нямате! Ако все пак заместиш хранене, започни и да предлагаш вода. Успех!

# 7
  • Мнения: 398
 С различните храни изчквах различно време.

 В началото на захранването изчаквах по 7-8 дни , после ако храната е от типа алергени изчаквах и повече.

 Аз късно заместих обедното хранене.

# 8
  • Мнения: 422
ще следя темата с интерес !  Hug полезна е ............

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
За нова храна изчакваш 2-3 дни. Мисля, че е твърде, твърде рано да заместваш обедно хранене. Принципно изцяло заместване на обедното хранене се прави около годинката, до тогава детето трябва да приема  от 50- 75% кърма /АМ/.
Ако кърмиш, не разбирам защо е нужно с такива бързи темпове да въвеждаш твърда храна. Това само ще допринесе за ранното отбиване на твоето бебче. Само съвет  Hug

# 10
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
И аз съм на мнение, че ви ерано да замествате  1 млечно хранене. Иначе по схемата за ранно захранване, която масово се препоръчва от педиатрите  Crazyсе замества храненето точно за 1 седмица. Аз лично заместих първото хранене на 8 месеца, до тогава давах пюре и докърмвах на обед.

# 11
  • Мнения: 3 718
И аз мисля, че е рано за заместване на млечно хранене. Поне въведи повечето плодове, зеленчуци и месо и чак тогава замествай.
При мен целта беше да въведа разнообразни продукти и консистенции. Количеството в началото беше малко, после, към 8-9 месец мааалко се увеличи. Но пък моето дете не е особен фен на твърдата храна или по скоро не беше, щото вече хапва повече.
С новите храни процедирах така, давах първо по слабо алергизиращите с интервал 3-7 дни между всяка нова храна. Ако някоя храна ме притесняваше, изчаквах повече преди следващата и даже правех паузи само на кърма. Давах му да опитва и различна консистенция, не само най смляното пюре, но това го правех по късно. Гледах да предлагам сезонни плодове и зеленчуци.
Не мога да кажа кога и дали изобщо съм заместила хранене, защото един ден може да си яде само манджите, а на следващия да поиска и да суче. При нас не зависи дори от количеството твърда храна, иска ли цица, няма спасение  Mr. Green

# 12
  • Мнения: 2 111
Захранвам почти от един месец и давам не повече от 30-40мл на обед,като предлагам пюрето между две кърмения,защото не мисля скоро да замествам обедното кърмене.Кърмата е най-важното.

# 13
  • Елин Пелин
  • Мнения: 276
Maphia, аз имам същите притеснения като теб. Задавах много въпроси, но отговори получавам все едни и същи и то не това, което ме интересува. Дори педиатърката не можа да отговори на въпросите ми. А продължавам да си мисля, че не правя нещата както трябва.
Бях питала д-р Попиванова по въпроса и тя ми отговори, че за около 7 дни се замества едно хранене (но какво количество се разбира под едно хранене не мога да ти кажа). Нов продукт (картоф и т.н.) можеш да въвеждаш през 3-5 дни, ако нямате алергии. Нова храна (например каша) можеш да въведеш след около 3 седмици.
Надявам се да съм ти помогнала, въпреки че и аз съм доста объркана.

# 14
  • Мнения: 5 401
... Бях питала д-р Попиванова по въпроса и тя ми отговори, че за около 7 дни се замества едно хранене..

 ooooh!  Tired Това нашата д-р Анета Попиванова ли е или друга????


Maphia, всяка нова храна се въвежда за минимум 3-5 дни - колкото повече, толкова по-добре, за да се види евентуална алергична реакция на организма. Започва се с няколко лъжички, които постепенно се увеличават. Не тъпчи детето с пюре за сметка на кърмата, ако имаш желание да кърмиш!  Peace Първо го накърми, изчакай 10-15 мин. и тогава му предложи твърдата храна! Хранене се замества чаааак след 1-вата годинка на детето. Абсурдни са схемите на нашите педиатри, но не ми се коментират отново и отново...

Но преди всичко, води се по детето - ако има желание да си хапва, ок, но ако загуби интерес и желание, прекрати храненето. Не гони мерки, не го сравнявай с връстниците му! Важно е какво иска твоето дете!  Peace

Общи условия

Активация на акаунт