Обидна ли е професията Секретарка?

  • 8 369
  • 120
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 103
 Здравейте, от няколко месеца работя в чуждестранна фирма на длъжност секретар-преводач. Филолог съм по образование с магистърска степен. И така доскоро, докато си бяхме само двамата с шефа нещата вървяха много добре, вършехме си работата и никога не съм се чувствала неудовлетворена или обидена. Всъщност работата си ми харесва - интересна е и има възможности за развитие в бъдеще. Но преди месец във фирмата шефа назначи нови колеги - счетоводителка и търговец. И незнам защо новите ми колеги си мислят, че аз съм им нещо като облужващ персонал и че работата, която върша във фирмата е по-маловажна от тяхната. През повечето време имам доста работа като превеждам важни фирмени документи, в които става дума освен за всичко друго и за много пари, както и симултанен превод при важни срещи и преговори, но те си мислят, че моята работа е да им отварям вратата, защото вечно ги мързи да си бръкнат в джобовете за ключ като излизат или идват сутрин или да ме занимават непрекъснато с някакви дребни неща, които не могат да свършат сами.
 Та въпросът ми към всички вас е как възприемате секретарската работа и изобщо защо битува мнението, че секретарката стои малко над чистачката в йерархията, колкото и работа да върши и каквато и квалификация да има?

# 1
  • Мнения: 1 671
Споделям мислите ти.
Може би е време да поставиш колегите си на място.

А това мнение за секретарката битува, според мен, защото досега българските шефове са го налагали по един или друг начин.
Но нещата се променят, фирмите се развиват, работят усилено, мисля, че скоро професията ще бъде реабилитирана.

# 2
  • София
  • Мнения: 3 064
Шефа ти трябва да им обясни какво могат и какво - не, да искат от теб.
Има секретарки и секретарки, някои наистина стават само да правят кафета и ..., ама както описваш, не си от тях. Отстоявай си позициите.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 388
Изобщо не мисля,че е обидна професия.
Напротив!Много я харесвам.
Икажи две-три приказки на тея колеги,че.... #2gunfire

# 4
  • Мнения: 4 916
Основно правило за оцеляване във всеки колектив - ще те приемат така, както сама си направиш нещата. За да те гледат тези твои колеги отвисоко, значи ти си им го позволила.

# 5
  • Мнения: 510
Хората/ колегите ще се отнасят към теб както ти им позволиш да го направят...
Когато ти поискат нещо - обясни им, че си заета. Ако пък можеш да поискаш ти някаква услуга от тях в замяна на твоята ще си бъдете взаимно полезни.
Лично аз не смятам, че секретарската работа е маловажна - напротив, ти си дясната ръка на шефа. Можеш да му влияеш за решения дори и спрямо твоите колеги.  Mr. Green

# 6
  • Мнения: X
Има такова нещо, хората си мислят,че след като и без това трябва да метеш засраното след тях, защо и да не им измиеш мръсните пепелници,примерно? Thinking
Аз обаче тъпо и упорито отказвам да им подгъзувам Naughty

# 7
  • Мнения: 1 671
...
Можеш да му влияеш за решения дори и спрямо твоите колеги.  Mr. Green

Съвършено вярно!
В практиката ми доста често са ми искали такива съвети.

# 8
  • Мнения: 3 459
Ами кво да ти кажа, остави ги още да ти се качават на главата и после се оплаквай из форумите.
Не мислиш ли, че се държат така, щото ти им позволяваш  Rolling Eyes

# 9
  • на странно място ......
  • Мнения: 493
Основно правило за оцеляване във всеки колектив - ще те приемат така, както сама си направиш нещата. За да те гледат тези твои колеги отвисоко, значи ти си им го позволила.
 Peace

Била съм секретарка доста дълго време и всички във фирмата козируваха! Crazy

Не само не си маловажна, бих казала че си най-важна!!! Simple Smile

# 10
  • Мнения: 2 401
Мдаааа така е. Най тъпото е, че самите секретарки не си уважават професията и се срамуват да кажат, че са такива. Всъщност то май вече няма секретарки - има само офис мениджърки.
А колежките и колегите  трябва да ги дресираш малко.

# 11
  • Мнения: 274
... Та въпросът ми към всички вас е как възприемате секретарската работа и изобщо защо битува мнението, че секретарката стои малко над чистачката в йерархията, колкото и работа да върши и каквато и квалификация да има?

А къде стои секретарката? Под шефа ли? Това е демоде. Секретарката трябва да е  върху сейлс мениджъра, с лице към него, за да и се радва на перфектните цици!



Споделям мислите ти.
Може би е време да поставиш колегите си на място.

Тя е секретарка бе, да не е фън-шуй консултант, че да поставя нещата на мястото им. А?




# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Да се намери добра секретарка е истинско предизвикателство.
(изключваме от този списък разните момичета назначени за да има под ръка нещо за .... )
Та тази длъжност е много отговорна и важана за цялата фирма.
Възхищавал съм се на една такава персона ...

# 13
  • Мнения: 1 350
аз и в момента съм секретарка и смятам ,че съм един от най-важните служители в нашата фирма.Дразня се например когато  ме изпратят да им купя кафе ,но това е по-скоро на майтап ,защото са ми преди всичко приятели ,след това колеги. Показателно е ,че когато отсъствам никой не може да ме замести,а аз мога да замествам всички до един и да вземам адекватни решения по всякакви въпроси Crazy

# 14
  • DE
  • Мнения: 967
Аз се водя Customer Care Assistant, но общо взето съм си секретар.
Никой не ме гледа отвисоко. С юристи, продавачи т.н. сме на едно ниво и даже сме приятели.
Имам страшно много работа, защото се занимавам и с неща, различни от секретарска дейност, и шефа е казал на колегите при нужда да ми помагат!

Общи условия

Активация на акаунт