Въпрос за прееклампсията

  • 11 457
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 117
Момичета, здравейте, искам да ви попитам следното нещо - първата ми бременност завърши със спешно секцио в седми месец, защото буквално за няколко дни развих много тежка форма на прееклампсия с доста усложнения. Сега вече решихме да имаме второ дете и започнахме опити, но не стана като първи път веднага и като  имаме проблеми със забременяването и аз започнах да ви чета, да пиша при вас, да се ровя из нета за инфо и хоп изскочи една голяма чуденка. От всичко което прочетох разбрах, че за прееклампсията има някаква причина и трябва да се търси, за да не се повтори. Факт е, че в родилното отделение ми взимаха кръв десетки пъти, преглеждаха ме много лекари, но аз тогава бях толкова зле, че изобщо не знаех къде се намирам, едвам ме спасиха, и в крайна сметка като ме изписваха ми обясниха, че такава патолгия на бременността съществува, че при втора бременност трябва да се следи кръвното всеки ден и да се реагира на време при появата на проблем и бременността ще звърши успешно. Не разбрах защо точно при мен се появи тази прееклампсия, а май и лекарите нямаха обяснение, въпреки много прегледи и изследвания. Какво мислите вие, трябва ли да започна да търся причина или просто да си продължаваме опитите за бебе и да не се задълбочавам много и да смятам че всичко в мен не функционира както трябва  Wink

# 1
  • Мнения: 7 716
Продължавай смело опитите. Като забременееш ще се следиш стриктно, веднага ще си намериш добър лекар. Късмет. Hug

# 2
  • София
  • Мнения: 6 360
от това, което аз съм чела, останах с впечатлението, че няма точно установена причина за появата на прееклампсия.
случва се най-често при много млади и при много възрастни бременни, но точна и единствена причина не е установена. не е нещо, което може да ти открият с изследване или вземане на кръв.
просто ще се следиш стриктно от самото начало при добър лекар - редовно мерене на кръвно, албумин в урината, може да ти предпишат нещо...

# 3
  • Мнения: 89
етиологията на прееклампсията не е ясна.Появява се внезапно през втората половина на бременноста.важно е следенето на кръвното и белтъка в урината !няма страшно действай смело! preggo

# 4
  • Мнения: 117
Благодаря ви момичета за окуражителните отговори, сега само става да направим бебето, че то и това се оказа трудна задача  Wink

# 5
  • Варна, България
  • Мнения: 727
Здравей!
По време на бременността си / след 12 г.с./ пиех Неоксид /Neoxid/ веднъж дневно /понякога на два дни/- това са антиоксиданти - Вит А, С, Е, екстракт от пшничен зародиш, селен.
Според моята гинеколожка и една листовка, която ми даде да прочета, Неоксида предпазва точно от прееклампсия. За съжаление листовката не я пазя, но можеш да се поинтересуваш.
Успех и скоро да се похвалиш! Hug

# 6
  • София
  • Мнения: 3 123
Аз също не знам,да е установена причина за този проблем.
 Аз изгубих близнаците си в 20-та седмици по други причини,но по време на тази бременност вдигах доста кръвното.
 Забременях по-късно отново и започнах още от 8-ма г.с. да пия Допегит и Аспирин Протект.Следях си кръвното всеки ден по 4 пъти и ходех на Доплер на 2 седмици.Постепенно дозата на Допегит-а се увеличаваше,а накрая вече стигнах до максималната.Тя обаче не ми помагаше и сключиха още едно лекарство.От 20-та г.с. започнах да отделям и белтък в урината и ми включиха и протеини на Биогейм и Дузофарм.
 Все пак успях да избутам до 9-ти месец и в началото на 36-та г.с. ,се роди моят голям и прекрасен син.
 След тази бременност ,кръвното още не ми се е нормализирало (150/105 е ),ама и аз нищо не предприемам. Embarassed

Казаха ми,че при всяка бременност ще е така.
 Съветът ми е да си следиш всеки ден по 3-4 пъти кръвното,да ходиш редовно на Доплер и да си правиш изследвания всеки месец за белтъка.Успех!

# 7
  • Мнения: 59
Миличка, не искам да те плаша, но аз мисля, че е добре да потърсиш причините още сега т.е. да си направиш генетични и имунологични изследвания за предразположеност към тромбофилия. Имаш късмет, че са спасили бебето ти и всичко въпреки трудностите е минало добре, защото при мен не стана така. Загубих бебчето си в  33 г.с.  заради прееклампсия след месец и половина лечение в болница. Първоначално нямах нито отоци, нито албумин, но съм имала високо кръвно без да разбера. По принцип винаги съм била с ниско и не смятах, че ще имам проблем, но уви..........
Направи си и изследвания на бъбреците, защото много често проблема идва от тях.
Единствено генетичните ми изследвания показаха, че имам проблем с ензима MTHFR, който отговаря за усвояването на фолиевата киселина. Скоро четох публикация на д-р Тодорова, в която се казваше, че това също може да доведе до тромбофилия, а тя до прееклампсия.
Така, че не си затваряй очите пред проблема, а действай!

# 8
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
espoir, здравей.
Аз почти от началото на бременноста бях с тежка прееклампсия. При мен обаче кръвното не беше високо - т.е имах нормално кръчно 120/80, но за мен това беше по-високо с над 30% от стойностите, които съм имала преди забременняването. Казват, че  прееклампсията с нниско или нормално кръвно е най-коварният вариант.
Доплер правих всяка седмица, както и изследвах албумин (урина и кръв) всяка седмица.
Като медикаменти бях на аспирин, магнерот и голяма доза чист млечен протеин.
Родих синът си в 39 ГС, но никой не очакваше, че ще издържа  дори до 35 ГС.
Кураж и стискам палци.

# 9
  • Мнения: 59
Диянче,
моля те напиши нещо повече за терапията си. Споменаваш за аспирин, магнерот и млечен протеин. По колко таблетки? Под каква форма беше млечния протеин? На мен ми препоръчаха да хапвам много извара, а на теб?

# 10
  • Мнения: 1 942
Казват, че преклампсията при втора бременност е по-малко вероятна - пожелавам ти при теб въобще да не се прояви. Ще си следиш кръвното, ще гледаш да не качиш много килограми, ще ходиш на изследвания и всичко ще е наред.  Peace

П.П Някой въобще знае ли си причината за преклампсията? Аз лично не.  Rolling Eyes

# 11
  • в белята
  • Мнения: 536
Според мен килограмите играят важна роля за появата на прекламсия.аз качих много и в 8-ят месец цефнах с прекламсия.Единствено тогава ми даваха допегит и следяха да не кача много кръвното и да се наложи секцио.Сега и мен ме е страх за втората бременност да не се появи проблема по-рано защото съм с наднормено тегло.

# 12
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
sandrina, извинявай, че се включвам толкова късно.
Аз също хапвах много извара. Аспирин протект по 1 таблетка вечер, а протеин пиех на Биогейм 84% - той е чист млечен, другите имат суроватка или са соеви, оризови и т.н. От начало започнах с 20-30 гр., но се наложи да вдигна дозата до 60-80 гр. на ден.
Все пак терапията трябвва да ти е назначи лекарят, който те следи.
bubalanak, килограмите не са причина за прееклампсията, а обратното. Килограмите причинени от прееклампсия са от задържането на вода.
Моите отоци спаднаха напълно о/о 2 седмици след раждането.

# 13
  • Мнения: 556
Аз влизах в болница заради високо кръвно и белтък в урината,стискайте ми палци до края на бременността да нямам повече проблеми.Да ви питам знаете ли какви храни трябва да се избягват за да се спре белтъка в урината?

# 14
  • Мнения: 56
И аз загубих бебе от прееклампсия в 28 г.с. преди 4 години.

След това ми правиха изследвания на:
1. сърцето,
2. бъбреците,
3. имунологични изследвания за антифосфолипидни антитела (в Медицинска академия - мисля че беше клиника по имунология и алергология),
4. генетични изследвания в Майчин дом на 14 етаж за 3 вида изменения в гените - едното се казва Фактор 5 Лайден, другите не ги помня, ако някой се интересува ще проверя.

Прееклампсия има не само при високо кръвно, но и ако кръвното се повиши повече от 20-30 единици, отколкото е било в началото на бременността.

В болницата лекарите ме питаха за главоболие, но при мен всичко беше много бързо и без никакви признаци. Отоци също не съм имала, но по принцип се появяват.

Прекомерното покачване на килограми също може да е признак за прееклампсия.

Когато забременях отново ми правиха Доплер всеки месец.  Показва не само прееклампсия, но и вероятност за появата на такава.

Както са казали всички - терапията е аспирин протект, магнерот (или вливания на някакъв магнезиев разтвор в болница), ако е необходимо - лекарство срещу повишеното кръвно (не се спират до раждането и дори след него) и гинипрал срещу контракции. Заради гинипрала може да се наложи прием на Валидол или по-силни хапчета срещу сърцебиене... Мисля че се използва и фраксипарин.

По въпроса за протеините - само веднъж ми предложиха да пия протеини за спортисти, но същия резултат се постига с много месо без мазнини, извара, обезсолено сирене и яйца.

И друго неприятно - прееклампсия може да се развие не само по време на бременност, но и до 6 седмици след раждане, така че не спирайте с меренето на кръвното.

Повече спокойствие, повече почивка, редовно мерене на кръвното, изследвания на кръв и урина.

Успех на всички!

Последна редакция: ср, 28 май 2008, 10:43 от annaanna

Общи условия

Активация на акаунт