старото яйце

  • 17 276
  • 9
  •   1
Отговори
  • Gorni Bogrov
  • Мнения: 954
искам да попитам какво правите със  червеното яйце от миналата година?Имам и още 1 въпрос а той е:знам,че яйцата утре се боядисват преди изгрев слънце,но дали може да ги боядисам тази вечер към 12 примерно? newsm78

# 1
  • Между два живота
  • Мнения: 132
искам да попитам какво правите със  червеното яйце от миналата година?Имам и още 1 въпрос а той е:знам,че яйцата утре се боядисват преди изгрев слънце,но дали може да ги боядисам тази вечер към 12 примерно? newsm78
Аз не спазвам толкова стриктно ритуалите и не съм суеверна: Старото яйце го изхвърлям. Иначе по канон май беше да се зарови или хвърли в течаща вода! Никога е съм боядисвала по изгрев. Все или към 10-11ч. или дори следобяд (вечер). Доколкото помня яйца се боядисват Четвъртък и/или Събота. В единия ден не изгревът не беше задължителен! newsm78
Питам се какво толкова, ако не се спазят детайлите при положение, че човек не е силно религиозен!? Hug

# 2
  • Vaudreuil Canada
  • Мнения: 2 609
Яйцата се боядисват преди залез слънце в четвъртък или събота - демек не се боядисват по тъмно.
Старото яйце се хвърля в течаща вода или се заравя.

# 3
  • Мнения: 4 496
И аз знам, че преди залез трябва да са боядисани вече.
Старото яйце заравям.

# 4
  • София
  • Мнения: 478
Тези неща нямат нищо общо с религията и са народни обичай. Навсякъде за различни. Яйцата се боядсиват в четвъртък или събота, защото в петък е Разпети петък и нищо не се прави. В религията няма нищо казано нито за боядосване на яйца, нито да се пази яйцето, пък да не говорим къде да се хвърли. Така, че давайте смело каквото ви е на сърце Hug

# 5
  • Мнения: 818
Старото яйце пьрво го разчупвам,за да видя дали вьтре се е запазило,след това заравям в градината на място ,кьдето не се тьпче.

# 6
  • София
  • Мнения: 1 057
До сега винаги съм го хвърляла в река. Аз също знам, че яйцата трябва да са боядисани преди залез слънце, в четвъртък или събота.

# 7
  • Мнения: 125
По стар народен обичай старото яйце се разглежда внимателно дали се е запазило здраво.Ако е здраво ще е плодородна и успешна годината за стопанина.Старото яйце се заравя на нивите и се казва молитва за плодородие.Така правеше баба ми и затова си го спомням.
 През годината го държеше на една дървена поличка до кандилото.
Баба ми беше много вярваща и изпълняваше православната традиция.
Така знам аз ,но и други да споделят.

# 8
  • Мнения: 125
. Аз също знам, че яйцата трябва да са боядисани преди залез слънце, в четвъртък или събота.

Това е така ,защото на Разпети петък е строг пост и много тъжен ден за християните и не бива да се работи.

# 9
  • Мнения: 5 977
Olivia и моята баба прави същото! И следователно и аз знам същото нещо от нея за старото яйце.
Ами пожелавам на всички да са им здрави старите яйчица Peace

Общи условия

Активация на акаунт