Права на бг майки, живеещи в чужбина, в България!!!

  • 4 527
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 394
Мили майки в чужбина,мисля че след темите за НОИ трябва да отворим тази тема,за да може всяка една от нас бързо и надлежно да си набави нужната информация!

Почвам да се консултирам с наличните адвокатски тела под ръка, какви права имаме ние-българските майки, които за сега сме в чужбина, но кой знае един ден няма ли пак да сме си в Родината.

Затова ви моля и вие да ми съдействата по въпросите:

1. Има ли детето ни право на мед.помощ в Бг, при условие че родителите му живеят извън страната и не са осигурени в нея?

2. Тази мед.помощ само спешна ли е или могат да му се поставят ваксини и други процедури?

3. Имаме ли право на еднократна помощ за раждане на дете с българско гражданство  и при какви условия и срокове тя се изпълнява?

4. След като детето е регистрирано на бг адрес види ли се то някъде "на отчет" и изискват ли се за него някакви справки?

5. Може ли детето да има личен лекар в Бг?

6. Всичко, което се сетите още!!!

Да си помогнем взаимно! Hug

# 1
  • Мнения: 1 072
Здравей, ще се опитам да ти отговоря, доколкото аз знам и съм разпитвала:
1. Да, ако е с бг ЕГН /гражданство/, детето до 16 години го осигурява държавата, а след това родителите или само
2. Всякаква помощ, но трябва да има педиатър.
3. Да, но се дава само лично на майката (не може с пълномощно) и може да се изиска май до 1 година след раждането
4. Еми да, води се - трябва да изберете педиатър, при който да се води на отчет, за да има право на всичко.
5. личен лекар на дете = педиатър
Дано съм ти от пмощ и да не съм те подвела с неверни данни!

# 2
  • Мнения: 3 394
е тук вече е голямата питанка-трябва ли да подаваме декларации в социалното, или общината за доходите ни за последните 6 месеца за тези еднократна помощ??? Вече съвсем се обърках #Crazy

# 3
  • Мнения: 1 072
Хайде пак аз да кажа  Grinning - тези 200 лева се дават за раждането "еднократна помощ" и се полагат на всички без оглед кой колко пари е получавал. Условието е, че се дават лично на майката. Декларации за доходите са нужни ако искаш да се вредиш за по 20 лева детски на месец  Grinning Но това е практически невъзможно  Simple Smile Така ми обясняваха поне на мене  Simple Smile Успех!

# 4
за месечните детски последно бяха 18 лева, които за никъде не ти стигат, се подават декларации на всеки 6 месеца с информация за доходите и се вадеха разни документи от там къдете работите и двамата с таткото

# 5
Да отговоря и аз. Питах моята лична лекарка, относно племенника ми, който има ЕГН, но не живее в БГ. Тя ми каза, че ако има престой в БГ повече от месец тогава трябва да го запишем при педиатър. Мисля, че до 14 години детето ти е осигурено от държавата. Ако детето ти сега има ЕГН, отиди на сайта на НОИ и провери за здравното осигуряване, там ще има неговото име.

# 6
3. Да, но се дава само лично на майката (не може с пълномощно) и може да се изиска май до 1 година след раждането
......
И аз това знам, само че мисля срока беше 2 години  Rolling Eyes Embarassed (но не съм 100% сигурна) Помня, че подавах някаква молба и че трябваше да ходя да я заверя и от работодателя ми в Б-я. Бяха ми взели и Личната карта, както и акта за раждане на детето (българският). После баща ми ходи да ги вземе. А те преведоха парите по банков път мисля някъде 1-2 седмици след като подадох тази молба. Confused
За другите въпроси хабер си нямам

# 7
  • Мнения: 1 215
Чесно казано дори незнаех за еднократната помощ, но сега след като разбрах от вах задължително ще си я прибера следващия път като се върна в България.  Money Каквото мога да взема от тая държава, ще го взема ей така заради принципа.Simple Smile
По отношение на личния лекар веднага се включвам с информация: Ако детето ти има ЕГН, съответно българско гражданство му се полага безплатно здравно осигуряване до 16 годишна възраст (а това не е ли малко абсурдно?) Просто трябва да си избереш педиатър, да говориш с нея/ него и готово. С копие от акта за раждане се отива в офис на здравната каса, там ти дават един формуляр за избор на личен лекар и с тоя формуляр при педиатъра, попълвате го, той ти дава копие от листа и следващия път си взимаш здравната книжка на бебока.
Всичко това го знам, защото като раждах в България, реших за всеки случай да организирам на Емма педиатър, че ако ходим някъде и оставям Емма на майка ми да има на кой да се обажда, Laughing че тя без лекар не може да живее hahaha

# 8
  • Мнения: 1 072
за месечните детски последно бяха 18 лева, които за никъде не ти стигат, се подават декларации на всеки 6 месеца с информация за доходите и се вадеха разни документи от там къдете работите и двамата с таткото
Светле, точно преди да замина ги вдихнаха с 10%, т.е. сега трябва да са вече цели 19.80 лева  Money newsm78

Да отговоря и аз. Питах моята лична лекарка, относно племенника ми, който има ЕГН, но не живее в БГ. Тя ми каза, че ако има престой в БГ повече от месец тогава трябва да го запишем при педиатър. Мисля, че до 14 години детето ти е осигурено от държавата. Ако детето ти сега има ЕГН, отиди на сайта на НОИ и провери за здравното осигуряване, там ще има неговото име.
Незнам дали е права личната ти лекарка, но аз питах в НОИ преди да замина и те ми казаха, че болничния ми от 42 дни след раждане до 3 месеца се издава от педиатъра на детето, с който ще имам уговорка, макар че няма да го е виждал. Това е практика - детето трябва да е записано при някой, независимо дали, кога и за колко време ще бъде в България  newsm78

# 9
Едно пълномошно бяхме направили майка да може да ми взима парите от пощата преди да заминеме и ние, та няколко месеца  ей така докато бях тук не ги отпуснах на държавата. И не бях гузндна защото разбрах че са намерили цаката за всичко. Например, моята работодателка не ми продължи договора защото заминавах за Канада и е ок, защото пък получих повечко парички за обезщетение, НО пък останах без работа,не че страдах, но ти плащат майчинство по малко с 20 лв. отколкото ако си нает. Какво безобразие. От майките ли ще печелят!
 #2gunfire

# 10
  • Мнения: 384
Чесно казано дори незнаех за еднократната помощ, но сега след като разбрах от вах задължително ще си я прибера следващия път като се върна в България.  Money Каквото мога да взема от тая държава, ще го взема ей така заради принципа.Simple Smile
Цитат


Чета и не мога да повярвам,как можа да го кажеш изобщо това? Та с какво ти е длъжна толкоз държавата? В интерес на истината дори не ми е и дошло на ум, че след като детето ми е родено в чужда държава ще искам пари от България, за мен това в направо нелепо.

# 11
  • Мнения: 3 394
Чесно казано дори незнаех за еднократната помощ, но сега след като разбрах от вах задължително ще си я прибера следващия път като се върна в България.  Money Каквото мога да взема от тая държава, ще го взема ей така заради принципа.Simple Smile
Цитат


Чета и не мога да повярвам,как можа да го кажеш изобщо това? Та с какво ти е длъжна толкоз държавата? В интерес на истината дори не ми е и дошло на ум, че след като детето ми е родено в чужда държава ще искам пари от България, за мен това в направо нелепо.


Не знам защо го е казала, но ето аз съм например с виза-догодина не се знае тук ли ще съм ,в Бг ли ще съм????
Друг би бил въпросът ако съм я със зелена карта, я с бритиш паспорт newsm78
Лично аз парите ще ги внеса на името на бебето-те са си негови, поне аз така мисля!!! И защо ли-защото на всички новородени тук държавата им дава по 250 паунда старт, но....................забележете, само ако родителите са британски граждани. Демек нищо че живеем тук от години и детето е раждано тук, след като си с виза увисваш.
Това е положението поне при мен!!!

Но това за педиатъра е много важно-аз също мисля Стела понякога да гостува на баба и дядо без нас и е хубаво да има човек ,който да знае за нея. Тук също здравеопазването е безплатно за децата и е добре ,че това поне не са променили. Абе по-добре въобще да не се стига до лекар Praynig

# 12
  • Мнения: 293
Хайде пак аз да кажа Grinning - тези 200 лева се дават за раждането "еднократна помощ" и се полагат на всички без оглед кой колко пари е получавал. Условието е, че се дават лично на майката. Декларации за доходите са нужни ако искаш да се вредиш за по 20 лева детски на месец Grinning Но това е практически невъзможно Simple Smile Така ми обясняваха поне на мене Simple Smile Успех!
На мен не ми дадоха, защото условието детето да се отглежда минимум 6 месеца в БГ не е изпълнено. Какво ли не сме попълвали. Съпругът ми къде ли не ходи, за да му дадат логично обяснение, но за съжаление няма. Дадоха ни телефона на адвокат, там да се оправяме. Та и тази еднократна помощ може да се забрави от нас живеещите извън България. Изобщо страната ни е на ниво.Но там вече няма да дискутирам, защото нямам думи.

# 13
  • Мнения: 293
за месечните детски последно бяха 18 лева, които за никъде не ти стигат, се подават декларации на всеки 6 месеца с информация за доходите и се вадеха разни документи от там къдете работите и двамата с таткото
За детски надбавки историята е същата. Нямаме право, но това що годе го разбирам, защото работодателя плаща, но виж на студентите , на които децата им се раждат тук. Те пък милите още по-ощетени, нито тук нито там.Това вече не го разбирам. Всичко сме питали и опитали. От всякъде режат с измислени закони за живеещите в чужбина.

Последна редакция: пт, 27 май 2005, 08:42 от Ivanova

# 14
Например, моята работодателка не ми продължи договора защото заминавах за Канада и е ок, защото пък получих повечко парички за обезщетение, НО пък останах без работа,не че страдах, но ти плащат майчинство по малко с 20 лв. отколкото ако си нает.
 #2gunfire
нещо не ми стана ясно. ти като замина за канада и ти прекратиха договора, продължи ли да взимасх маичинство? на мен от соцялните ми обясниха че ако напусна страната и ми се спрат осигуровките нямам право на маичинство повече. И на мен сега ми предстои да заминавам и за да не си загубя маичинството ми предложиха да не си прекратявам договора. ама после сте се появи проблем със стажа ми-хем сум на договор в бг, хем работя в чужбина....
за детето е вярно че има право на личен лекар и медицинска помощ докато навърши 16 год (ако има ЕГН), защото здравните му осигуровки до тогава се плащат от държавата

Общи условия

Активация на акаунт