Семеен бюджет

  • 1 492
  • 17
  •   1
Отговори
Здравейте скъпи съфорумки:)

Понеже съм омъжена отскоро и ми е интересно кой отговаря за бюджета във вашите семейства; парите ви на едно място ли са; дали някой държи семейната хазна или някои от разходите се поемат от единия, а другите- от другия?
Може тази тема да е била дискутирана и преди, но не можах да проверя всички теми във форума.

# 1
  • Мнения: 1 172
Здравейте скъпи съфорумки:)

Понеже съм омъжена отскоро и ми е интересно кой отговаря за бюджета във вашите семейства; парите ви на едно място ли са; дали някой държи семейната хазна или някои от разходите се поемат от единия, а другите- от другия?
Може тази тема да е била дискутирана и преди, но не можах да проверя всички теми във форума.


Мъжът ми отговаря за всички сметки. Останалото - когато и както се случи. Но това едва ли има значение. Във всяко семейство е така, както двамата съпрузи си го направят и както им харесва.

# 2
  • София
  • Мнения: 888
При нас семейния бюджет се разпределя по- равно -  мъжо работи и носи парите, а аз харча - честно и по братски Crazy

# 3
хаха ембрион, почвам да симпатизирам на съпруга ти Simple Smile
Но пък и ти като се грижиш за домакинството вършиш доста работа, освен това осигуряваш на съпруга ти атмосфера да ходи да изкарва пари с ентусиазъм и желание Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 888
хаха ембрион, почвам да симпатизирам на съпруга ти Simple Smile
Но пък и ти като се грижиш за домакинството вършиш доста работа, освен това осигуряваш на съпруга ти атмосфера да ходи да изкарва пари с ентусиазъм и желание Simple Smile
мдаам....цялото домакинство и децата са на мен -винаги има топло ядене, винаги си изпълнявам безропотно съпружеските задължения Embarassed, винаги съм насреща ако му требе нещо...а сериозно по темата - аз плащам сметките вкъщи,аз планирам екскурзиите, аз решавам от какво имаме нужда в домакинството.Имаме обща сметка - той вкарва пари там ,а аз  си взимам колкото ми трябват. Когато ми свърши майчинството незнам как ще се прегрупираме... засега положението е идеално Peace

# 5
  • Мнения: 4 651
Всеки харчи за себе си и за домакинството докато има, ако свърши парите другия го финансира.
Сметките едно към както дойде. Ама трябва да въведем някаква система май, че веднъж ни спряха тока, докато всеки си мислеше, че другия го е платил Simple Smile.

# 6
  • Мнения: 1 763
Като ми преведат майчинството ( преди това беше заплата) плащаме наема и сметките. Неговата заплата се оставя вкъщи в едно чекмедже, до което и двамата имаме достъп. Но той общо взето харчи само за цигари и консумативи за колата. За останалите неща се грижа аз.

# 7
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Да, имаше подобна тема и в нея имаше доста възмутени, когато бюджетът не е общ.
Конкретно по тази тема - разпределили сме си финансовите отговорности според това, което получаваме. При нас е невъзможно да е общ, защото аз съм на заплата, а той не. Той има възможност да ходи по разни институции, съответно той плаща сметките за ток, вода и др., той също пък е в търговията с хранителни и промишлени стоки и той пазарува за дома. За мен остават нуждите на децата и естествено и моите нужди.

# 8
  • Мнения: 1 897
Всички тези въпроси, които си задала ще трябва да ги обсъдите със съпруга ти.
Колкото и да ги дискутираме тук това са неща, които във всяко семейство се решават по различен начин в зависимост от доходите на съпрузите, виждането им по въпроса, ежемесечните им разходи и желанието им да спестяват.

Последна редакция: сб, 19 апр 2008, 20:10 от Ulia

# 9
  • Мнения: 5 710
Имаме общи сметки, но отделни 'неписани' отговорности. Аз разполагам с пари за ежедневието, сметките плащаме автоматично. Решенията за  големи покупки обикновено оставям на мъжа ми. Ако искам нещо по-голямо ( в момента искам скутер и пътуване до Прага напр.) го пускам като идея, той го обмисля трезво и казва може или не може в момента и това е. По тази схема мисля, ролите са разпределени добре, аз не се насилвам в конкуренция за панталона вкъщи и мога да кажа, че нямаме случай да сме спорили ( или карали)  за пари.

# 10
  • София
  • Мнения: 18 679
Ами който е на разположение - той плаща. Става дума за физическото даване на парите за сметки, в магазина и т.н. Няма как да е все един и същи човек, защото той много пътува и често го няма със седмици. Но реално повечето разходи ги покрива той, макар и плащането да е извършено по интернет от моята сметка, примерно.

# 11
  • Мнения: 2 005
Той моя само работи. Напоследък и цигарите отказал и вече не му трябват пари за нищо. Има си служебен автомобил и бензин дори не зарежда. Трябва аз да зареждам семейната кола. То и аз не съм виждала пари в брой накуп, наскоро. С тез дебитни и кредитни карти. Май само дето им плащаме лихвите и таксите. Констатирам, че банките взеха да се стабилизират напоследък...  Joy

# 12
  • София
  • Мнения: 3 390
Много пъти е дискутирана темата.
Да, бюджетът е общ, затова е и "семеен". Но парите стоят в мен, защото аз се занимавам да пазарувам и плащам сметки.

# 13
  • Мнения: 1 029
аз плащам сметките, с парите , които той изкарва.За сега е така когата започна работа ще видим.Иначе заплатата стои на място, достъпно за двама ни и всеки си взима каквото му трябва.

# 14
  • Мнения: 729
Много пъти е дискутирана темата.
Да, бюджетът е общ, затова е и "семеен". Но парите стоят в мен, защото аз се занимавам да пазарувам и плащам сметки.
  Peace И при нас е така.

Общи условия

Активация на акаунт