Картофи соте

  • 8 868
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 977
Тази рецепта е от списание "Кулинарен журнал". Реших да я пробвам, те пък взеха, че станаха ужасно вкусни.


Необходими продукти:
1-1.5 кг картофи
200гр. масло(аз сложих 100гр. масло и 100гр. олио)
1с.л. вегета- това е моя любима подправка, може и пикантина или друга подправка на вкус
копър- аз сложих копър, защото много го харесвам, пък и върви с картофките, както и сметана
1 малка глава лук, нарязана на ситно
3 скилидки чесън, също нарязан на дребно
1 стрък зелен лук с зеленото, нарязан на дребничко
сол на вкус
1с.л. зехтин
червен пипер

Приготвяне: Картофите се сваряват, но не се преваряват в никакъв случай- да са полу- сорови, полу- готови. Обелват се добре и се нарязват на дребни кубчета, но не много длемни, следно големи, защото ще омекнат. В тенджера с дебело дъно се слага маслото, олиото и зехтинчето и се загрява. Картофите се изпържват до леко златисто. Като се поизпържат малко се слагат подправките. Лука се запържва в отделен съд, докато стане прозрачен, леко кафеникав и се прибавя заедно с чесъна към картофите. Когато прецените че са готови сваляте от котлона, сервирайте със сметана.
Приятен апетит!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 789
Изглеждат вкусни, въпреки че картофи соте в оригиналния им вариант (поне така ги правехме във Франция) се правят по по-различен начин, а именно:
картофите се обелват и се нарязват на кубчета с големина горе-долу 1 см на 1 см. Пържат се в голямо количество масло без да се разбъркват, като само тигана се разклаща. Стават златисти и много хрупкави. Като са готови се слагат върху домакинска хартия да им поеме мазнината и се поръсват с чесън на прах или счукан. Вкусотийка си е, макар и страхотна калорийна бомба!

# 2
  • Мнения: 3 036
Тази вечер ги правих,но искам съвет.
Първо да напиша че бяха страхотно вкусни, пикантни,но..
Въпроса ми е защо станаха леко кашкави(да не кажа много,леко приличаха на пюре).
Следващия път пак ще се хапнат,но искам и да бъдат примамливи за погледа.
Дайте ми съвет.Къде бъркам?

# 3
  • Мнения: 5 977
Деси и мойте станаха леко кашкави. Това е, защото явно и ти като мен си ги разбърквала докато се пържат, а не трябва, както е записала  МишлеПържат се в голямо количество масло без да се разбъркват, като само тигана се разклаща. Другият път и аз ще знам да не ги разбърквам.... Развам се, че са ти харесали  Wink

# 4
  • Мнения: 3 036
Страхотни са.
Аз ги бърках с дървена шпатула,а то всъщност не е  трябвало.
Точно това е направило белята.
Но за сметка на това ми забраниха оттук нататък да правя картофено пюре,а само това. Peace

# 5
  • Мнения: 5 977
Страхотни са.
Аз ги бърках с дървена шпатула,а то всъщност не е  трябвало.
и аз с такава Joy

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Вкъщи обожаваме тези картофи.

# 7
Картофите соте се запържват в дълбок тефлонов тиган и не се бъркат с никаква бъркалка, просто се подмятат с тигана. Така остават почти цели и не се разкашкват.

# 8
  • Мнения: 407
А някой пробвал ли е да запържи картофките в маргарин?
Аз така съм ги пробвала в един ресторант, там обаче настъргват и кашкавалче отгоре и запичат, при което се получава невероятно вкусна (и доста тлъстичка) коричка отгоре.

# 9
  • Мнения: 22 867
Аз правя картофки соте по тази рецепта, съжалявам, не съм записала автора. Но картофките стават много вкусни. Цитирам, както съм я копнала:

Цитат

КАРТОФКИ СОТЕ
А картофките соте ги правя така: нарязвам картофи на колелца и ги обърквам с марината от соев сос, пресен копър, счукан чесън и 1 суп. лъж. мед или захар. Запичам в тава с повечко масълце. Меда придава много приятен сладникав вкус на картофите. Пробвайте, няма да съжалявате
.

# 10
Когато се говори за картофи соте, да не се забравя какво е сотирането. Всякакъв друг вид кулинарна обработка не води до рецепта  соте.

Сотиране (Sautéeing - англ. от фр.)

Бързо запържване в силно нагрят тиган с малко мазнина, при което продуктите не се бъркат, а се обръщат с движение на тигана. Тиганът трябва да бъде достатъчно голям, така че продуктите да са разположени на едно ниво. Слага се мазнина, само покриваща дъното. Продуктите трябва да са толкова, че да се разполагат равномерно по дъното на тигана, без да се припокриват. Пържи се до леко покафеняване, след което се обръщат с движение на тигана. Тиганът трябва да е с прави стени, преминаващи към дъното с извивка, за да може да се обръщат продуктите.

# 11
  • Мнения: 2 199
Приличат на златните картофки на ЛЕО  Crazy

# 12
  • Някъде на път....
  • Мнения: 10 351
Картофите соте се запържват в дълбок тефлонов тиган и не се бъркат с никаква бъркалка, просто се подмятат с тигана. Така остават почти цели и не се разкашкват.


Мммм, вкусни изглеждат!  Peace

# 13
  • Мнения: 528
L 0 V E, едно въпросче, каква сметана? Течна?...и кога точно се прибавя?

Иначе звучи много вкусно, утре ще ги пробвам Simple Smile

# 14
  • Мнения: 5 977
L 0 V E, едно въпросче, каква сметана? Течна?...и кога точно се прибавя?
Заквасена сметана.....не течна сладкарска!!! Peace
Прибавя се, когато се сервира, като сосче. Може да покриеш картофките с нея, може да ги сложиш отстрани като гарнитурка! Hug

Общи условия

Активация на акаунт