Егоизъм!

  • 4 903
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 423
От много години си задавам въпроса дали егоизма е черта на характера, дали се придобива или се учиш да бъдеш такъв?
Да си егоист е лесно?
Трудно?
Правилно?
Вие егоисти ли сте?
Например аз не си представям някога, когато децата ми са в друг дом, намерили пътя си аз да седна да ям пържоли, да облизвам пръсти без да знам дали те има какво да ядът.
Да знам, че са в трудно положение, че не се справят, но аз въпреки това да продължавам да мисля само за себе си, без да се интересувам от тях.
Да харча парите си, докато децата ми се мъчат да свържат двата края, и да заспивам спокойно в топлото си легло, без грам съвест и чувство.
Да, децата не са ни длъжни, но аз не съм постъпвала така с родителите си - винаги съм знаела дали се нуждаят от нещо и съм го осигурявала( колкото съм имала възможност).
Ние длъжни ли сме на децата си? - да според мен, защото наш е бил избора дали ще ги има или не.
Вие, дали ще можете да седнете някога на богато отрупаната си маса, ако знаете, че децата ви ядът в момента сух хляб и салам ( образно казано).
Ако да - защо?

# 1
  • Мнения: 2 131
Вие, дали ще можете да седнете някога на богато отрупаната си маса, ако знаете, че децата ви ядът в момента сух хляб и салам ( образно казано).
Естествено, че не. Понякога човек трябва да бъде поне малко егоист, но не и в такъв случай.
Ама ти по принцип ли питаш или имаш предвид конкретна ситуация?!  Peace

# 2
  • Мнения: 5 940
Мисля си, надявам се, че подобно нещо няма как да се случи просто.

# 3
  • Мнения: 22 343
За децата си не, не бих могла да бъда егоист.

В други отношения съм и ще бъда.

# 4
  • София
  • Мнения: 4 423
Сигурно имам конкретен пример и съм провокирана Wink

# 5
  • somewhere over the rainbow
  • Мнения: 3 056
Падам си егоист, дам. Мисля, че човек се ражда с него.
Преди моите интереси, са единствено тези на детето ми и донякъде на мъж ми. Но детето е преди всичко!!!
Това е нормалното, обикновеното, но дали е правилно - не знам и не се замислям Peace

# 6
  • Мнения: 2 131
Сигурно имам конкретен пример и съм провокирана Wink
И на мен така ми прозвуча  Wink При всички случаи така описаната от теб ситуация за мен не е нормална.

# 7
Малко трябва да си егоист за себе си, но аз самата не мога да бъда, когато се отнася до мои близки, особено за детето ми.
Въпреки това съм за малко егоизъм, защото е необходимо за самата мен. Naughty

# 8
  • Мнения: 1 172
Егоист съм. Що се отнася до детето - за момента не мога да си представя такъв вариант: аз сита, то гладно. Но за в бъдеще - не знам. Все пак много зависи какво прави то и семейството му, за да се справи със ситуацията. Защото всякаква помощ и редовното осигуряване от моя страна може да му е "мечешка" услуга. Вече имаше една такава тема за парите и роднините.

# 9
  • Мнения: 25 447
Ама ти по принцип ли питаш или имаш предвид конкретна ситуация?!  Peace

Естествено, че конкретна, не личи ли?  Laughing
Буболина, задаваш си този въпрос, защото имаш дъщери. Роди си син и ще разбереш.  Mr. Green

ПП А ако дъщерите ти са на диета и гладуват, ти как ще преглъщаш? Съвсем сериозно питам, не се бъзикам.  Peace

# 10
  • Мнения: 4 965
Егоист съм. Що се отнася до детето - за момента не мога да си представя такъв вариант: аз сита, то гладно. Но за в бъдеще - не знам. Все пак много зависи какво прави то и семейството му, за да се справи със ситуацията. Защото всякаква помощ и редовното осигуряване от моя страна може да му е "мечешка" услуга. Вече имаше една такава тема за парите и роднините.


 Peace

И аз съм егоист - зключителен. Моите интереси са преди всичко, но това няма нищо общо с майчината ми обич и всеотдайност към децата ми. Но и искрено се надявам да ги възпитам ии да им дам подходящ старт в живота, за да не се налага после да ги мисля, да страдам за тях и да им давам скришно някой лев, че да не си развалят семейните отношения. До определена възраст ще съм им задължена, като умра - също всичко ще остане за тях. Но  промеждутъка искам да живея и собствения си живот, както и те да живеят техния, без да се обсебваме...

# 11
  • София
  • Мнения: 4 423
Сийке, ще преглъщам спокойно Wink, щом са на диета. Crazy
Въпроса ми е съвсем конкретен.
Няма човек, който да не е бил поне веднъж егоист в живота си, става въпрос дали има егоисти с децата си, с родителите си.
azaf , всеки родител се надява да даде най -доброто на децата си, но няма такъв филм им дам подходящ старт в живота, за да не се налага после да ги мисля, да страдам за тях и да им давам скришно някой лев, че да не си развалят семейните отношения
За мен е необяснимо, че ще дойде момент, в който няма да ги мисля -та и най - големите милионерки да станат, все ще ги мисля и все ще се притеснявам, та за това ми е питането.
Нещо не разбирам, няма как да го приема за нормално, няма как да го оправдая....
Да си живея живота и да щракам с пръсти, докато детето ми страда, но и да имам претенции, че много го обичам и че само на него разчитам Thinking
Висш пилотаж в егоизма, висш...

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Зависи Бубс, за какви деца говорим. Ако не са пълнолетни няма да ям и още как. Ако са пълнолетни, но "нефелни" да се издържат сами- не ме интересува.
Моите родители винаги са ми зад гърба и са ми помагали и помагат, но това е защото аз работя от шестнадесет годишна без да се спирам...и без да ми се е налагало.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 423
Катюшка, не говорим за хора, които не си мърдат пръста за да ядът.
Просто си представяме, че не им върви, че трудно живеят, че страдат въпреки многото работа.

# 14
  • Мнения: 6 582
.......Ние длъжни ли сме на децата си? - да според мен, защото наш е бил избора дали ще ги има или не.
Вие, дали ще можете да седнете някога на богато отрупаната си маса, ако знаете, че децата ви ядът в момента сух хляб и салам ( образно казано).
Ако да - защо?

Все пак зависи на каква възраст са децата.
Не мисля, че родителите са цял живот длъжни на порасналите си деца. Критичните моменти не ги коментирам, затова е семейството.
Трудно ми е да преценя какво точно определяш като егоизъм. Това, че някой отказва да се грижи за порасналото си дете или че му отказва подкрепа в критичен момент. Ако порасналите ми деца са здрави, прави и имат хляб и салам на масата си не намирам за редно да ги подпомагам с пари. Ако мога да им помогна с нещо, така че да печелят пари - да бих, но ей така просто да давам не намирам за редно. И не е егоизъм според мен.

Общи условия

Активация на акаунт