Мога ли да давам пчелен прашец на 11 месечно бебе?

  • 5 724
  • 8
  •   1
Отговори
Майчета кажете ми мога ли да давам пчелен прашец на 11 месечно бебе?
 От 1 седмица е болна малката, изпи 2 шишета антибиотик, днес ходихме на преглед и се оказа че сме с бронхит. Освен това е отслабнала с 200 грама защото не ще да яде нищо от пюретата, добре че е кърмата, но тя е доста намаляла напоследък. Днес е хапнала само 5 - 6 хапчици от сандвича. Не знам вече какво да й давам да яде, по цял ден я гоня с лъжичката, а тя я бута и плюе ако успея нещо да набутам в устата й. Иска ми се да я подсиля с нещо. Аз си бях взела пчелен прашец като бях бременна си правих, чудя се дали мога да давам сега на бебката.  newsm78

# 1
  • Мнения: 19 284
Не ми се струва добра идея, но не съм наясно.
Опитай да й предлагаш пове4е плодови пюрета или плодове. Когато 4овек е болен не му се яде друго.

# 2
  • Мнения: 108
По-добре си я кърми по-честичко. А и какво точно е пчелен прашец и как да и го даваш?

# 3
  • Мнения: 9 481
Не знам да има "пчелен прашец"...в меда има цветен прашец, което всъщност алергизира...затова и меда се дава след 3г
Нормално е когато бебето е болно да не яде-карайте само на кърма Peace
А факта че след 2 АБ е с бронхит е тревожен...всъщност кога е бил този прием на АБ?
Направете по-пълни изследвания-не само "на слушалка и гърло"...да не става дума за пневмония Tired /би следвало бронхита да мине след антибиотика...или не е бил подходящ?/
Дано бързо оздравее бебата Hug

# 4
Благодаря за отговорите ви, антибиотика го започнахме миналата седмица, защото имаше силно зачервено гърло, за 1 седмица изпи 2 шишенца - оспексин. Вчера ходихме на преглед и направиха снимка и педито каза, че е бронхит, явно не се е повлияла от първия антибиотик и затова го смени - сега сме на Клацид. Каза, че е от вируса - те нали все казват по телевизията "като сте болни от грип не пийте антибиотик, защото не действа на вируса", явно затова се е влошило положението. Няма да давам пчелен прашец, само се чудих с какво да я подсиля. Добре че поне суче. Днес си хапна малко попара сутринта и 5-6 лъжички от манджата от кухнята. През половин час ме бие по гърдите и вика "Дай, дай"  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 1 449

Пчелният прашец се препоръчва на деца над 3 год. или поне не се срещат официални препоръки за активното му предлагане преди тази възраст.

Проблемът е белтъчният състав на прашеца, на който се дължи алергизиращия ефект. Освен това има доста силно въздействие върху организма, макар и положително. За да има реален ефект, трябва да се приема по-продължително време, което е още една причина да се избягва при много малки деца. 

Пчелният прашец не е синоним на цветен прашец. Имат различен състав и свойства - пчелите преработват цветния прашец и го превръщат в пчелен. Има теории, че в резултат на тази преработка се губят (част от) алергизиращите свойства на прашеца.


Мед може да се предложи на деца над 1 год. Това са официалните препоръки на СЗО, Food and Agriculture Organization of the UN, European Food Safety Authority, Société Suisse de Nutrition, Agence canadienne d’inspection des aliments, Eurosurveillance - independent European scientific journal, Asistente Materno Infantil – España и т.н., както и на много схеми на захранване.

Медът се отлага след 3-годишна възраст, ако има фамилна обремененост с алергия конкретно към пчелни продукти или евентуално поленови алергии. Механизмът на отключване на алергията към цветен прашец и връзката му с консумацията на мед не е категорично доказана или отхвърлена.

Ако няма алергично предразположение, няма основания медът да се изключва от менюто на 1-годишно дете. Медът е слаб алерген и има ценни хранително-лечебни свойства.

# 6
  • Мнения: 1 428
Според мен не е добра идея  Naughty

# 7
  • Мнения: 3 929
Не давай пчелен прашец, малко е детето още. Фактът, че я кърмиш, е добре - какво по-добро имуностимулиращо средство от кърмата!Кърми я по-често. Можеш да й приготвиш зеленчуков бульон или супичка, в която да изцеждаш по малко лимон, преди да й даваш. Щом са изписали Клацид, ще се оправи, силен АБ е, по принцип го изписват при пневмонии.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672

Пчелният прашец се препоръчва на деца над 3 год. или поне не се срещат официални препоръки за активното му предлагане преди тази възраст.

Проблемът е белтъчният състав на прашеца, на който се дължи алергизиращия ефект. Освен това има доста силно въздействие върху организма, макар и положително. За да има реален ефект, трябва да се приема по-продължително време, което е още една причина да се избягва при много малки деца. 

Пчелният прашец не е синоним на цветен прашец. Имат различен състав и свойства - пчелите преработват цветния прашец и го превръщат в пчелен. Има теории, че в резултат на тази преработка се губят (част от) алергизиращите свойства на прашеца.


Мед може да се предложи на деца над 1 год. Това са официалните препоръки на СЗО, Food and Agriculture Organization of the UN, European Food Safety Authority, Société Suisse de Nutrition, Agence canadienne d’inspection des aliments, Eurosurveillance - independent European scientific journal, Asistente Materno Infantil – España и т.н., както и на много схеми на захранване.

Медът се отлага след 3-годишна възраст, ако има фамилна обремененост с алергия конкретно към пчелни продукти или евентуално поленови алергии. Механизмът на отключване на алергията към цветен прашец и връзката му с консумацията на мед не е категорично доказана или отхвърлена.

Ако няма алергично предразположение, няма основания медът да се изключва от менюто на 1-годишно дете. Медът е слаб алерген и има ценни хранително-лечебни свойства.


Точно такова мнение търсех  Peace
От известно време мисля по въпроса за меда. Информацията по форумите и статиите нещо ми се струваше с недостатъчна тежест. Ту се пише, че е силен алерген, ту, че не е, ту след годинката, ту след три.... Ясно, има опасност от ботулиновите спори, но това се израства до годинката.
Така малко ми се изясни и въпроса с алергиите  bouquet
Аз смятам да давам вече. Все пак до сега не ми е показала якакви алергии...

Общи условия

Активация на акаунт