Зърната ми са разранени ужасно. ПОМОЩ!!!

  • 1 017
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 48
Аз съм сигурно най - мотивирания за кърмене човек на земята. Знам предимствата на майчината кърма и искам да кърмя детето си дълго. Родих преди 12 дена със секцио. В началото нямах кърма, но я слагах на гърдата и тя сучеше, мисля, че имаше коластра, но се дохранвахме с адаптирано мляко. Когато кърмата ми слезе започнахме да се храним само от гърда, въпреки че вече зърната ми бяха разранени. Мислех, че с времето проблема ще отшуми, но той се задълбочава.
Още докато бях бременна мажех зърната си с крема на Авент, с него мажех и в началото на кърменето. Преди няколко дена започнах да мажа с Гармастан, но резултат пак няма. Зърната ми са СУПЕР разранени, на няколко пъти малката сука мляко с кръв, част от зърната ми липсват, но въпреки болката продължавах да я слагам на гърдата, до тази вечер, когато вече не издържах и я махнах. Опитах да се изцедя с помпа, но зърната толкова ме болят, че и помпата не понасят.
На всичко отгоре зърната ми са плоски и малката ми принцеса също и е доста трудно. Пробвах със силиконови зърна, но също не се получи - тя захапва само върха на силикона и изобщо не може да засуче.
При всяко хранене имам чувството, че като си отвори устата и ще изплюе и цялото ми зърно.
Моля, помогнете!!! Какво да правя? Към какъв специалист мога да се обърна? Как да оствя детето си само на кърма? И кога ще приключи тази болка. Кърменето би трябвало да е удоволствие, а не изтезание. Благодаря предварително.

# 1
  • Мнения: 801
Тукашните сайтове съветват да се обърнеш към център за кърмене. Търси професионална помощ на акушерка. Проблема е плоските зърна и неправилна техника на кърмене, детето не може да захване зърно, а захапва цялата гърда. 
Това което сега може да ти помогне е цитирам:
Не давайте шише и биберон залъгалка. Преди кърмене стимулирай зърната с помпене или масаж. След кърмене остави гърдите голи, да изсъхнат с млякото. Може нагревки с инфрачервена лампа да помогнат. Кремовете могат да влошат положението ти.
За кръвотечението: може да е от разранението, но може и да е от разкъсване на малки млечни канали при кърменето. Едно безболезнено кървене при жени с особени зърна , може да бъде причинено от средството за оформяне на зърната (за това не знам превода). Останалото се отнася за силиконовите зърна, но и там трябва професионалист да ти покаже къде грешиш.

подробно на немски http://www.still-lexikon.de/45_stillprobleme.html#besondere

# 2
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Да си призная честно мен ме спасиха силиконовите зърна.
Щом при теб не вършат работа- прочети дали е поставено бебето правилно на гърда, това е най-честата причина за разранени зърна. Бях стигнала като теб до кръв.
Оставяй след кърмене кърма по зърната, ходи ако можеш без сутиен и гола да заветрят.
Пиши на Хедра или Бу или другите консултантки за експертно мнение!
Не се предавай, ще премине!

Пробвала ли си да се мажеш с Гармастна- отмива се - или Лансинокс.

# 3
  • пяната на дните
  • Мнения: 686
 Много е гадно, знам Confused. При мен помогнаха (естествено-не веднага, за около 2 месеца), следните работи:
- кърма върху зърната, после се разнасяш гола из къщи, доколкото ти е възможно Crazy;
- тъй като малката се наяждаше прилично от само едната гърда , не и предлагах и двете на едно хранене, за да може да мине малко време между две поредни хранения от една гърда - 4-6 часа например, защото и постоянното киснене в устичката на бебе пречи на заздравяването
- в крайна сметка си купих силиконови зърна, от най-простите, и след два дни цупене, работата потръгна с тях, мисля, че те ми бяха най-полезни. Ако искаш пробвай с някоя друг марка, може пък да стане...
- и гермастан ползвах известно време, но не съм сигурна имаше ли файда, по-удачно е да се ползва някое мазило, което не се налага да се измива след това, за да не се мокриш постоянно
- прочети малко повече за това прословуто неправилно поставяне и неправилно засукване, може пък от това да е, при мен не беше от това май, а просто от по-чуствителна кожа
 Обаче работата при теб е по-трагична, поне както си я описала, така че ако прецениш, че към момента няма да можеш да кърмиш постоянно, поне изцеждай с помпа, докато се пооправят работите и после пак бебето на гърда и обезателно потърси помощ от консултант - специалист. И се дръж, надежда има Wink и пиши как са се развили нещата.

# 4
  • Банкя
  • Мнения: 823
И аз имах проблем с разранени зърна, но при мен беше по-леко и не се стигна до кървене. Мажах се с Гермастан, но много повече ми помогна обикновеният боров вазелин. Може да опиташ и ти Peace
Дано скоро се справиш с този проблем и кърменето наистина стане удоволствие за теб!

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Тъй като си от Стара Загора, можеш да ползваш жокер 'обади се на приятел' Simple Smile

Jade

Zlati

Разранените зърна могат да са много болезнени и наистина да превърнат кърменето в мъчение, сигурно ти е много трудно когато толкова искаш да кърмиш, да изпитваш такива неприятни усещания.

Не е проблем, че Сияна ще суче кръв заедно с млякото, няма да й навреди, макар да изглежда страшно. Но самите разранени зърна определено искат лечение.

- Може би ще е удачно да замениш Гармастан с друг крем, който не изисква отмиване - пречистен хипоалергичен ланолин за кърмачки, има поне 2-3 такива марки на пазара. Гармастан е добър, но все пак трябва да се отмива преди кърмене, а ти не искаш допълнително да изсушаваш зърната с миене Н-на брой пъти на ден.

- Може би нещо в засукването не е както трябва. Сияна трябва да поема зърното дълбоко навътре, към небцето, общо 2-3 см от ареолата (тъмния кръг около зърното), а не само зърното. Тук ще е удачно да се свържеш със Злати или Jade да помогнат с практически съвети, ако имате възможност да се срещнете.

- Освен корекция на засукването, силиконовите зърна могат да са вариант в такъв труден момент. Може би си струва да опиташ  с друг модел/марка/материал? Нещо, което да е по-меко и да се поддава на оформяне, ако притиснеш лекичко с пръсти така, че да може да влиза дълбоко в устата на бебето, за да може да суче, като притиска ареолата с венци, а не да суче само зърното?

- Много въздух между кърменията, за да могат гърдите да съхнат. Ако са влажни, през настоящите отворени рани/рагади може да се получи инфекция (например гъбична), което ще е ненужно усложнение; заздравяването на раните ще е по-трудно при постоянно влажна кожа. След кърмене можеш да намажеш няколко капки кърма по зърното и ареолата и да оставиш да изсъхнат така, примесени с остатъците от слюнката на бебето. Кърмата има антисептично и омекотяващо действие, така че също ще помогне за заздравяване на кожата.

- Щом не можеш да цедиш с помпа, може би можеш да опиташ да цедиш на ръка? Така гърдите ще бъдат стимулирани, за да не намалява млякото, и едновременно с това ще получат малка почивка, докато започнат да заздравяват рагадите? В това време бебето трябва да яде, разбира се, но по възможност не от шише - различната форма на биберона ще го обърка допълнително. Може би ще е удачно да опиташ ти или който ще го храни в това време, да храниш от лъжичка, спринцовка или чашка.

- Има вероятност неправилната захапка на зърното да се е повлияла от даването на шише. При пиене от шише и сукането от гърда се използват различни мускули и челюстни движения. Бебетата могат да се объркат и да се опитват да сучат от гърда с движенията, които ползват за пиене от шише и така да причинят значителен дискомфорт. По възможност за момента избягвай даване на шише или биберон-залъгалка, за да може Сияна да свикне да суче правилно от гърда, ако това се окаже проблема.

- Уверена ли си, че зърната са плоски? Има зърна, които изглеждат плоски, но при засукване се оказват съвсем добре. Виж това дали няма да те ориентира: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=12503.msg220671#msg220671

Пиши на момичетата, ако можете да се видите лично, за да погледнат как засуква Сияна, може би ще се намери разрешение.

Бу ЛЛЛЛ

# 6
  • Мнения: 48
Благодаря за отговорите!
Тази нощ веднъж се изцедих и веднъж и дадох гърдата - доста болеше, но Сияна се нахрани и заспа като ангелче. Мисля днес да карам само на изцеждане и да давам с шише - до сега не ми е правило впечатление да прави разлика и да не иска гърдата после. Дори ми се струва, че от шишето и е по - неприятно - от гърдата се нахранва за 10 - 15 минути, а с шишето и трябва почти час. Ще се опитам пак да сменя крема за зърна, дано да има ефект. Стискайте палци скоро кърменето да е приятно и за двете. Аз съм упорита и няма да се дам лесно на малкия хищник  Laughing
А за захапката - мисля, че си захапва правилно - устните и са широко отворени и ми се струва, че не може да захапе повече. Гърдите ми са големи, а ареолите по време на бременността станаха направо огромни, така че колкото и да иска не може да захапе много голяма част от тях.
Ще пробвам 1-2 дена с помпата, пък ще видим

# 7
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 809
Били, всъщност имах предвид, че някои бебета се объркват между различния начин, по който се суче от гърда и от шише - могат да не отказват гърда, но да се опитват да сучат от нея така, както пият от шише и неволно да разраняват зърната. Това може и да не е случая при вас, разбира се, наблюдавай бебето и вероятно ще откриеш проблема.

Общи условия

Активация на акаунт