Заушка-питане!

  • 812
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 171
 Здравейте мами! Прочетох в нета че заушката е опасна за бебетата.Един от съседите ни е болен.Как трябва да предпазя бебо(на 5м.),притеснявам се.Разбрах че заразяването ставало по въздушно-капков път.Ако знаете нещо по въпроса,моля споделете!

# 1
  • Мнения: 9 814
Заушката или паротит е остро инфекциозно заболяване, което което протича с висока температура и подуване на жлезите около ушите.Вирусът се предава по въздушно-капков път при директен контакт със заразен човек, при кихане и кашляне.
Има и комбинирана тройна ваксина срещу морбили, рубеола и заушка, която се поставя на 13 месечна възраст.

# 2
  • София
  • Мнения: 43 903
Ами съседа ви би трябвало да е под карантина или нещо такова...в къщи.
Ако не му ходите на гости, да се заразите малко е вероятно.
Иначе да има ваксина....но наистина е на 13 месеца.
Ако ще ти е спокойно обади се на лекарката ви и поговорете по въпроса.

Преди няколко месеца колега на мъжът ми беше болен, преди да разбере 1 ден ходил на работа...никой др не се разболя в офиса...но аз се обадих все пак и питах нашето педи...Каза, че имало вероятност ако мъж ми не го е карал да се зарази, дори само ако са се разминали в коридора (те бяха в различни стаи), именно защото се предава по въздушно-капков път...но за щастие нищо не стана....

По принзцип симтомите се появяват 2-4 седмици след заболяването......

# 3
  • Мнения: 9 973
просто по-надалеч от него и по-бързо минавайте през входа(да не сте дълго време в него)

# 4
  • Мнения: 2 374
ПО-ДОБРЕ ДА НЯМАТЕ КОНТАКТ С ВЪПРОСНОТО ДЕТЕНЦЕ,НО НАИСТИНА НЕ ТРЯБВА ЛИ ДА Е ПОД КАРАНТИНА?

# 5
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Подкрепям мнението на другите маки  Peace да нямате никакъв контакт

# 6
  • Мнения: 655
За момче е опасно, може да предизвика стерилитет. Пазете си детето и миисте ръчичките да не си вкара някоя зараза като ги лапа и проветрявайте да не се застоява въздуха. Съседа трябва да е под карантина!

# 7
  • София
  • Мнения: 43 903
За момче е опасно, може да предизвика стерилитет. Пазете си детето и миисте ръчичките да не си вкара някоя зараза като ги лапа и проветрявайте да не се застоява въздуха. Съседа трябва да е под карантина!

не знам защо се приема, че паротитът е опасен само за момечета...
Някои от най-честите усложнения са следните:

    * орхит (възпаление на тестисите) възниква у 15-25% от заразените момчета, но възникващият стерилитет (безплодие) е рядък
    * увреждане на централната нервна система като енцефалит (възпаление на мозъчното вещество на главния мозък) или менингит (възпаление на обвивките на главния мозък)
    * по-рядко като усложнения на паротита се наблюдават артрит (възпаление на ставите), увреждане на бъбреците, възпаление на щитовидната жлеза и млечните жлези, глухота и др.
    * заразяване с вируса на заушката през първия триместър на бременността може да повиши риска от спонтанен аборт; няма доказателства за увеличен риск от поява на дефекти у плода
 Не само за момчетата е лошо да има усложнения.


За заразяването
Вирусът се предава по въздушно-капков път при директен контакт със заразен човек или при поглъщане на микроскопични капчици, "натоварени" с вируса, които се отделят от гърлото, устата и носа на заразения човек при кихане и кашляне.

# 8
  • Мнения: 171
 Да, под карантина е.И аз прочетох доста информация за болеста.Благодаря Ви майки! Ще се пазим.

Общи условия

Активация на акаунт