Рубеола, въпреки че е ваксиниран? Възможно ли е?

  • 908
  • 1
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 907
Здравейте д - р Слънчева,
Бих искала Вашето мнение относно възможността имунизирано дете да се разболее от рубеола.  Синът ми (2г и 1м) е ваксиниран преди една година, както е по имунизационен календар. Миналата седмица имаше температура 3 дни от 37.5 до 39.3, с леееееееееко зачервено гърло (според личната му лекарка) и после се обрина - първо по корема и гърба, после отзад по врата и зад ушите, а не както е описано навсякъде за рубеолата, че от лицето надолу слиза обрива. Диагнозата, която му постави личната му лекарка беше рубеола, за което говорело и типичното подуване на лимфните възли "като герданче". Обривът продължи около 2.5 дни и изчезна изведнъж, не даваше признаци да има сърбеж. На фона на това имаше и лека температура следобяд и нощо време до 37.8, което би трябвало да изключи розеола - нали там при избиване на обрива температурата спада. Като цяло мина леко, но аз оставам със съмнението възможно ли е това да е рубеола, при положение, че детето ми е ваксинирано? Или пък благодарение на ваксинацията болестта протече по - леко?
Предварително Ви благодаря!

# 1
  • Мнения: 5 760
Не е възможно, особено породи факта, че от имунизацията не са минали и две години.
По принцип рубеолата е лека шарка, но обривът се движи от главата надолу по тялото, като приоритетно обривът се набира по корема, седалището, задните части на краката и по вътрешните страни на ръцете. Изчезва по обратен път. Има лека температура непосредствено 2- дни преди обрива и се подуват лимфните възли отзат на тилната част на главата. Няма сърбеж.
Това може да е обрив, който се наблудава при някои вирусни инфекции(коксаки) или от самата температура и претопляне.

Общи условия

Активация на акаунт