Козуначна тема 2008- II част

  • 72 257
  • 750
  •   1
Отговори
# 420
  • Мнения: 113
Тандори много ти благодаря за рецептата и съветите.Ето и моето творение,естествено не може да се сравнява с вашите,но като з апърви път мисля ,че е добре.http://www.snimka.bg/profile.php?edit_photo&photo_id=5683129
След малко ще го резна да видя отвътре как е.А в събота ще меся пак.Поздрави и весели празници на всички.

# 421
  • Мнения: 481
Здравейте и от мен, поздравления за страхотните козунаци. Тази година за първи път ще се пробвам и за всеки случай извиках сестра ми да помага. Имам обаче някои питанки, опитах да изчета и двете теми, но не успях да прочета всичко и се извинявам предварително ако вече сте обсъждали тези неща.
1. Купих суха мая на Др. Йоткер, но сестра ми каза, че е по-добре с прясна. Тук виждам рецепти и с двата вида, затова ако някой е пробвал моля да сподели дали има разлика във вкуса и качеството и някаква специфика в работата с тях.
2. Понеже детенце също ще яде от тези козунаци, а аз обожавам стафиди и искам да сложа, бихте ли ме посъветвали с какво мога да сменя рома, в който се накисват. Замислих се дали около стафидите тестото няма да стане по-влажно и глетаво, заради течноста, която ще пуснат при печене.
3. Много ми харесаха козунаците, които са поръсени с филирани бадеми. Днес купих сурови бадеми, но не знам как да ги обеля и как точно се филират.

# 422
  • Мнения: 1 440
Здравейте и от мен, поздравления за страхотните козунаци. Тази година за първи път ще се пробвам и за всеки случай извиках сестра ми да помага. Имам обаче някои питанки, опитах да изчета и двете теми, но не успях да прочета всичко и се извинявам предварително ако вече сте обсъждали тези неща.
1. Купих суха мая на Др. Йоткер, но сестра ми каза, че е по-добре с прясна. Тук виждам рецепти и с двата вида, затова ако някой е пробвал моля да сподели дали има разлика във вкуса и качеството и някаква специфика в работата с тях.
2. Понеже детенце също ще яде от тези козунаци, а аз обожавам стафиди и искам да сложа, бихте ли ме посъветвали с какво мога да сменя рома, в който се накисват. Замислих се дали около стафидите тестото няма да стане по-влажно и глетаво, заради течноста, която ще пуснат при печене.
3. Много ми харесаха козунаците, които са поръсени с филирани бадеми. Днес купих сурови бадеми, но не знам как да ги обеля и как точно се филират.


lady di, ще изкажа мнение по 2. точка - аз ги накиснах само във вода, после ги извадих на салфетка да се отцедят и накрая (както пишеше Тандури) ги овалях в какао...не само че не стана глетаво или влажно около тях, ами направо си беше супер Peace

# 423
  • Мнения: 700
Здравейте и от мен, поздравления за страхотните козунаци. Тази година за първи път ще се пробвам и за всеки случай извиках сестра ми да помага. Имам обаче някои питанки, опитах да изчета и двете теми, но не успях да прочета всичко и се извинявам предварително ако вече сте обсъждали тези неща.
1. Купих суха мая на Др. Йоткер, но сестра ми каза, че е по-добре с прясна. Тук виждам рецепти и с двата вида, затова ако някой е пробвал моля да сподели дали има разлика във вкуса и качеството и някаква специфика в работата с тях.
2. Понеже детенце също ще яде от тези козунаци, а аз обожавам стафиди и искам да сложа, бихте ли ме посъветвали с какво мога да сменя рома, в който се накисват. Замислих се дали около стафидите тестото няма да стане по-влажно и глетаво, заради течноста, която ще пуснат при печене.
3. Много ми харесаха козунаците, които са поръсени с филирани бадеми. Днес купих сурови бадеми, но не знам как да ги обеля и как точно се филират.

Лейди Ди,една година правих козунаци с прясна мая,а на следващата със суха на Йоткер.Със сухата повече ми харесаха- бухнаха повече.Може и да е изключение,само казвам как стана при мен.Иначе би трябвало да няма разлика.
 Ако държиш на аромата на ром незнам дали ще е добре,но може да се сложи и есенция Ром на Йоткер.Не придават толкова влага накиснатите стафиди,че да стане глетаво тестото.Отцеди ги на салфетка.
 Аз бадемите ги беля като предварително накисвам сурови бадеми във вода от предната вечер.На сутринта се обелват много лесно.Но незнам с какво ще се филитират.

# 424
  • Мнения: 1 122
Ох, направих си най-сетне козунаците. И най-важното станахаааа newsm44 Утре ще кача снимки.

# 425
  • Мнения: 7 091
Момичета успех на всички с месенето пожелавам, ще се опитам да наминавам по-честичко към темата ако някой има нужда, аз събота ще меся, ама при мен и часовата разлика има пръст, така че се надявам ако имате въпроси и не отговарям навреме да не се сърдите.
Джемма, направо мога да се подпиша под твоя план Simple Smile Аз процедирам по същия начин! Успех дано всичко се получи супер! И да споделиш за закваската! Peace
Страхотни козунаци сте сътворили!

С прясна и суха мая не виждам разлика как стават нещата, въпроса е с какво си свикнал да работиш.

Филираните бадеми се купуват филирани, не мисля че в домашни условия може да се направи, освен с машинка за такива.

Аз когато меся по няколко козунака слагам този, който ще пека най-напред в/у печката, останалите по-настрани, не ми се е случвало да превтасват, а съм правила и по 2 дози едновременно.

# 426
  • в Tara
  • Мнения: 3 287
Здравейте и от мен, поздравления за страхотните козунаци. Тази година за първи път ще се пробвам и за всеки случай извиках сестра ми да помага. Имам обаче някои питанки, опитах да изчета и двете теми, но не успях да прочета всичко и се извинявам предварително ако вече сте обсъждали тези неща.
1. Купих суха мая на Др. Йоткер, но сестра ми каза, че е по-добре с прясна. Тук виждам рецепти и с двата вида, затова ако някой е пробвал моля да сподели дали има разлика във вкуса и качеството и някаква специфика в работата с тях.
2. Понеже детенце също ще яде от тези козунаци, а аз обожавам стафиди и искам да сложа, бихте ли ме посъветвали с какво мога да сменя рома, в който се накисват. Замислих се дали около стафидите тестото няма да стане по-влажно и глетаво, заради течноста, която ще пуснат при печене.
3. Много ми харесаха козунаците, които са поръсени с филирани бадеми. Днес купих сурови бадеми, но не знам как да ги обеля и как точно се филират.
сега ще обясня как ги правя аз подробно, за да окуража всеки който се двоуми.

по моята рецепта, в машината за хляб  днес направих козунаците така:

включих печката да затопля кухнята
2 пакетчета мая от на доктора ги обърках с малко топло мляко (в микровълнЕната), 1 с.л захар и малко брашно за кашичка
оставих настрана да шупне
пресях си 1 кг брашно
6 яйца, които ме чакаха извън хладилника от няколко часа ги разбих  в робота заедно с малко повече от 300г захар
добавих останалото прясно мляко
4 ванилии
кората на 1 лимон
кората на половин портокал (мързеше ме вече да стържа, може и на цял)
обръщам внимание на маята - тя вече е готова
смесвам с яйчената смес и щипка сол
разтопявам си маслото, този път сложих 200 г
слагам в машината
пускам на програма 'тесто' с отворен капак
започвам да наливам по малко от маслото
и брашното постепенно
слагам капака
като го измеси хубаво спирам и пак пускам  'старта' на тесто
и пак
последния (трети) път оставям да свърши програмата
изваждам козуначеното тесто върху масата поръсена с брашно
приготвям си 50 г олио в една купа
мажа ръцете и почвам да дърпам и усуквам тестото
ако се наложи добавям брашно, наложи се този път. пресято пак.
тестото трябва да не лепне по масата, но да си е меко
и така, дърпам и усуквам и леко меся щото ми е кеф. тестото пука между пръстите, виждат се мехурчета
оставя се на масата , поръсва се с малко брашно и се завива с топла кърпа
забравям го
в следващия момент почнах да си боядисвам яйцата в другата стая, около 40 яйца, нищо особено, едноцветни и скучни. за 40 яйца време успя да ми втаса козунака, не знам колко време е това
намазах пак с олио ръцете и започнах да си правя ленти, които усуквах и издърпвах
сложих стафидите, около 250г, които се опияняваха в една купа ром барсело от предната вечер. поръсих и от рома, не ги овалвам в брашно
сплетох
стафидите ми стигнаха за два козунака
третия го намазах отвътре с шипков мармалад и нарязани орехи
пак втасаха в тавите си
намазах с леко разбит белтък навсякъде и поръсих много богато с филирани бадеми
ползвам белтък, повече ми харесва за намазване отгоре. жълтъка ми седи грозно разтечено, а и ми е по-твърда кората сякаш
отгоре захар, много захар
изпекох до зачервяване с проверки на тестото с клечка за зъби



единия го изядохме вече, много конци, много пуФкав и сладък. като захарен памук
използвам много стафиди, бадеми и захар, защото моето семейство така ги обичаме козунаците.
иначе си е сладък хляб без тия подробности.

инструкциите, които ползвам са от една много стара и жълта книга от бабата на съпругът ми.
никъде не пише, че тестото трябва да се бие, върти в центрофуга и блъска с яд по 100 пъти в масата.


снимки ще пусна утре, че сега не ми се качват
този път обаче не ми се надуха особено (сигурно от многото захар), но пак съм много доволна от себе си
тук искам да изкажа специални благодарности към моята единствена и  незаменима прислужница, машината!
без нея нямаше да знам какво е вкусен, домашен козунак  bouquet





# 427
  • Мнения: 804
Супер са козунаците ви момичета, браво. Айде аз сега замесих една доза в машината и докато напазарувам, тестото се качило до капака Laughing После ще показвам снимки. Спорна на всички! И благодаря за съветите!

# 428
  • Pierrefonds, CA
  • Мнения: 802

O'Хара, благодаря ти за подробните обяснения  Simple Smile  И нали рецептата за козунака на Скарлет О'Хара ( от 1-ва стр. на тази тема, първия линк ) е твоя ?!? Не се бъркам, май   Simple Smile

# 429
  • София
  • Мнения: 1 307
Провалих се с вчерашния козунак и сега не мога да дам на приятелката ми,а толкова се старах.....за първи път така гадно се провалям.... Mr. Green. Сега ме е страх за събота -какво ще стане,ами ако пак стане фал.....
Момичета кажете ми спешно,
мисля да си купя машина за хляб-още днес. Кажете ми марка,има тема знам,но ако може вашите са изпробвани и по бързо да се ориентирам #Crazy
Много ви моля!???

# 430
  • София
  • Мнения: 2 044
Момичета от къде го купувате този махлеб?Че нямам време да чета цялата тема,и как се слага? Praynig

# 431
  • София
  • Мнения: 2 671
Момичета  току що си купих фруктова захар и се чудя  newsm78 как точно да заместя кристалната  newsm78 Пише ,че е с 60 % по - сладка  Thinking   Някой ползва ли такава захар  Thinking
nani m, по стечение на обстоятелствата имам доста опит с фруктозата. Замествай спокойно, няма да се отрази на рецептата, но - сладостта на плодовата захар е малко по-различна от тази на обикновената захар и за хора, които не са свикнали с вкуса й тези 60 % повече сладост се губят до известна степен. Затова те съветвам да заместиш количеството захар по рецепта с 2/3 фруктоза.

Моите козунаци по рецептата на Тандури са готови, опаковани, като снимам ще покажа. А кифличките почти свършиха  Crazy

# 432
  • В града на тепетата
  • Мнения: 245
О'Хара, и аз изказвам специални благодарности към машинката за хляб, защото без нея нямаше да знам що е то хубав домашен козунак, хляб, питки, кифлички и т. н.  bouquet   Но също така нямаше да се справя и без съветите на майсторки като pina, Tandoori, Джема и още много други, за което ви благодаря момичета   bouquet  bouquet  bouquet

# 433
  • Мнения: 4 371
Момичета от къде го купувате този махлеб?Че нямам време да чета цялата тема,и как се слага? Praynig
Слага се при останалите съставки - брашно, захар и т.н.
От Женския пазар, на мойто пликче има адрес - ул.Стефан Стамболов 40, магазин Бейрут

# 434
  • на брега на реката
  • Мнения: 141
Вижте тази рецепта за козунак от в.Стандарт.Знае ли някой защо се набожда?Домашен козунак
 Продукти: 5 яйца, една и половина чаена чаша прясно мляко, чаена чаша захар и разтопено масло, килограм брашно, мая (колкото кибритена кутийка), настъргана лимонова кора или половин шишенце лимонова есенция, ванилия, стафиди, жълтък.
 Начин на приготвяне: Млякото се затопля и в него се разтваря маята. Добавят се чаена лъжичка захар и две супени лъжици брашно. Яйцата се разбиват с останалата захар. Прибавят се маслото (3/4 чаша) и настърганата кора от лимон. Брашното се пресява и в него се прави кладенче, в което изсипваме маята и яйчената смес. Замесва се тесто (за да не полепва по ръцете, е добре да ги намажем с масло), намазва се с масло и се оставя да втаса на топло. Когато стане двойно, го намазваме пак с разтопено масло, в което е разтворена ванилията, и го разделяме на 3-4 топки. Прибавяме стафидите. Оформяме ленти, които сплитаме, и прехвърляме в кръгла форма с дупка в средата. Тестото втасва за втори път. Преди да сложим козунака в печката, го намазваме с жълтъка и го набождаме с вилица.
 Фурната се включва на 150 градуса и козунакът веднага се поставя вътре. След като стане готов, го оставяме десетина минути в печката и го вадим.
 

Общи условия

Активация на акаунт