Майчинството и датата на навършване на 2-годишна възраст

  • 2 393
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 814
Здравейте,
Предварително се извинявам, ако е писано по темата вече, но не успях да го открия.

Искам да попитам - датата на раждане на детето, в годината, в която то навършва 2-годишна възраст влиза ли в майчинството или това е денят, в който майката трябва да се яви на работа?

Само да уточня, че аз бях по старата система на родилите през 2006 г., когато парите се плащат през работодателя, а не директно от НОИ. Двете годининки на сина ми минаха, но сега се опитват да ми кажат от работа , че е трябвало да се явя точно на рождения му ден, а не на следващия...? Така ли е? И ако може да ми кажете съответния чл. и нормативен документ, в който го пише...
Благодаря ви предварително!!! 
 

# 1
  • София
  • Мнения: 2 162
Да, влиза. В КТ се казва, че допълнителния платен отпуск за гледане на малко дете се ползва до навършването му на 2 годишна възраст. То я навършва в определен ден (рождения му ден) и правото ти на отпуск се погасява в този ден. От следващия (присъствен) ден следва да се явиш на работа. Това е моето тълкуване.

Нека и Ани-та каже какво мисли.

# 2
  • Мнения: 389
Пусках такава тема преди 3 месеца.
В деня, в който детето става на 2 години, трябва да си на работа!

# 3
  • София
  • Мнения: 1 352
Oтпускът по чл.164, ал.1 от КТ за отглеждане на дете до 2-годишна възраст включва и деня на раждането на детето.

# 4
  • Мнения: 814
Много ви благодаря - луда ме направиха Sad, включително и от НОИ ми казаха различни неща, но да оказа се, че съм постъпила правилно, защото рожденият ден се включва   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт