започване на нова работа и бременност

  • 7 009
  • 11
  •   1
Отговори
здравейте,
обръщам се към вас със следното питане. работя във фирма от 9 години. вече не изпитвам такова удовлетвърение в нея и смятам да си намеря нова работа. сега със съпруга ми правим опити да си имаме бебче. та, въпросът ми е , ако започна в нова фирма работа /където се предполага,че ще съм на договор със изпитателен срок/ и заедно с това забременея, ще има ли опасност за загубя нормално изплащаните суми на майки работели на трудов договор? надявам се да съм била ясна.

# 1
  • Мнения: 2 171
Ако постъпиш на срочен договор и забременееш, работодателят ти има законово право да не поднови договора ти след изтичането му. Ако подпишеш направо безсрочен договор, няма да има никакво законово основание да го прекрати, освен ако не съкрати щата ти, но това може да стане след като уведоми първо бюрото по труда и почти никой работодател не го прави. Аз бях в твойто положение - постъпих на нова работа и забременях на втория месец, но шефовете ми се оказаха свестни и ми направиха договора постоянен, не съм имала никакви проблеми. Гаранция обаче на какви шефове ще попаднеш, за съжаление, няма.

# 2
  • Мнения: 27
позната история,започнах и аз така на нова работа,на първия ден се запознавам с един колега,харесва ме се и на втория ден вече забременявам Embarassed,и така всичко си върви добре докато не дойде края на 6-я месец изпитателен срок и аз следователно и аз в 6-месец бременна и голямо напрежение си беше защото през това време бях без право на болнични-имах прекъсване в трудовата книжка,както и да е подновиха ми договора на безсрочен и на другия ден вече си взех болничен защото беше малко смешено кораб да сервира кафета в 4 звезден хотел,а още по-смешно щеше да е същия този кораб да бъде изхвърлен на улицата без никакви доходи-дори и нищожни,но специално на авторката и пожелавам да забременее още на първия ден от започването на новата и работа  bouquet

# 3
  • Мнения: 1 372
Ами ето и един друг вариант - моя приятелка е бременна и работи на нова работа на безсрочен трудов договор със срок на изпитване 6 месеца и забремення. Работодателя й ще и прекъсне трудовия договор и сега ще я назнача аз само и само за да си получава майчинството. За съжаление при такъв трудов договор работодателя може да го прекъсне и бременната не е защитена! Дано не случиш на такъв работодател

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Някой работодатели пускат договори със срок на изпитване  3 месеца.Ако на новата работа си с такъв договор,няма да имаш проблеми.Докато ти проличи бремеността и вече ще си на постоянен договор  Peace

# 5
  • Мнения: 953
За мен лично този момент не е подходящ за смяна на работата.
Работиш там вече 9г, ако смениш работата и примерно забременееш на третия месец от започването си, нали не си мислиш че е възможно да направиш кариера при новият си работодател. 
Следват болнични, раждане, майчинство и като детето поотрасне и решиш да се върнеш на работа повечето от колегите няма и да те помнят.
Освен това новият ти работодател може да се окаже некоректен и да си останеш без майчинство.
Ако сегашната ти работа не е много напрегната , натоварваща и вредна за здравето, моят съвет е да изчакаш. Ще имаш време за всичко.

# 6
  • Мнения: 1 237
На мен ми се случи  нещо подобно.Започнах работа май месец,подписах договор август и така ,докато изтекат 6 месеца изпитателен срок,аз вече бях бременна.Работодателите ,естествено искаха да ми прекратят договора,но след малко преговори се разбрахме аз да си плащам осигуровките,а те да ме оставят на работа ,докато ми изтече майчинството.След това си намерих нова работа.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Някой работодатели пускат договори със срок на изпитване  3 месеца.Ако на новата работа си с такъв договор,няма да имаш проблеми.Докато ти проличи бремеността и вече ще си на постоянен договор  Peace
   Peace

# 8
  • Мнения: 489
Аз бях в такава ситуация- напуснах и седмица след това разбрах, че съм бременна. Побързах да си потърся нова работа, но когато си намерих започна да ми става лошо, да повръщам и сама се отказах да започна, иначе и мойта идея беше, че няма как да забележат докато изтече изпитателния срок. Ако не ти става лошо, можеш да опиташ. Аз предпочетах, да не рискувам при мойто състояние, няма как да се скрие при това положение.

# 9
  • София
  • Мнения: 607
И на мен ми се случи така - напуснах старата работа, започнах нова, след 2 месец забременях. Но моят изпитателен срок беше 6 месеца. Шефът не ми подписа договора и си останах така........Добре, че бившият ми работодател е човек, та се върнах при него и работих там още 3 години.
Така, че втори път не бих рискувала.....

# 10
  • Мнения: 630
Въпросът ти е малко от типа: рибата още в морето, а ние приготвихме тигана. Как си сигурна, че ще си намериш работа веднага? А как си сигурна пък, че бебето ще стане веднага? Нашето планирано бебе дойде 3,5 години след като бяхме започнали опитите, без да има причина да не става толкова дълго време. Според мен ако наистина ти е писнала работата, смени я и изчакай с бебето и опитите за него поне 6 месеца. Или пък сподели на интервюто, защото вероятно ще те попитат дали планираш деца, какви планове имаш. Иначе не е честно спрямо бъдещите работодатели, които като те взимат на работа, все пак разчитат, че не е за месец -2....подреди си приоритетите. Аз преди време реших, че бебето е много по-важно за мен от новата работа и останах на старата. после се оказа, че то толкова се забави, че имаше време за смяна и утвърждаване на новата работа, ама човек предполага, а Господ разполага.

# 11
  • София
  • Мнения: 17 591
Да.

Отложи едно от двете - или бебеправенето, или смяната на работата, според което ти е по-неотложно.

Общи условия

Активация на акаунт