трябва ли да я отбия, за да прояде?

  • 1 536
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 658
Много рядко дъщеря ми изяжда горе-долу прилични количества твърда храна. Общо взето я кара на кърма. По принцип в седмицата преди да и излезне зъб е ясно, че спира да яде, но последните седмици апетита и рязко спадна. Преди не и пречеше да си хапне и да суче, а сега не иска да погледне яденето. С мъжа ми си имам големи проблеми, защото той иска да я храни насила. Тя естествено не му се дава, но той много се ядосва, че само суче. Не знам как ще се отбиваме, защото не мога дори да я огранича в кърменията, не признава нищо като реши да суче Rolling Eyes Дори майка ми казва, че ако я отбия ще прояде, макар, че аз се съмнявам, защото има ли си апетит си хапва, а като сега да не погледне залче или лъжица. Sad

# 1
  • Мнения: 502
По-опитните кърмачки ще кажат,дали причината е в кърменето.Мисля,че не е.Просто може детето да си е злоядо,като моето по-голямо дете.Имало е дни в които е карала само на малко мляко и водичка,стиска устичката и не иска нищо да хапне.И до днес е такава,вече не я насилвам,да хапва къгато тя си реши.Само да е здрава,давала съм и витамини за апетит,но ефекта е краткотраен.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 504
Какво значи злоядо дете??Според мен ние правим децата злояди...като ги насилваме или предлагаме храни, които не им харесват...Сега от опит..имахме период в който бебека си цокаше когато си поискаше и тогава количествата твърда храна бяха малки, но после аз редуцирах кърменията, защото направих няколко мастита......Според мен едно качествено цокане на каквато и да е възраст си е едно хранене/не поцоцкване, а хубаво кърмене/ , а и поцокцкванията също си засищат...така че нормално ако цока през целия ден, да не иска да се храни с друго...та тя си е сита...Кати когато цока, също отказва твърдата храна..или яде малки количества..ето вчера напримерно...сутринта имах работа и се прибрах чак на обяд...отказа пюрето и обяда й беше кърма...нацока се в 13,30 и огладня към 16,00, което означава, че кърмата си засища...ако й бях предложила храна към 14 едва ли щеше да яде..или може би щеше да хапне 2 3 лъжички и аз щях да се притеснявам, че яде малко...ЯВно теб те притеснява това, че сте само на кърма...затова ти трябва да промениш нещата...като намалиш кърменията...Относно тяхното ограничаване...еми има хиляди начини да разсеяш 1годишно дете...и да не му даваш цица, ако си решила, че това ти е проблема...а явно е проблем...Не мисля, че трябва да я отбиваш...ще е голям стрес за детето, но почни с ограничаване на кърменията...след като това те притеснява...

# 3
  • Мнения: 230
Не трябва да я отбиеш за да прояде. Няма да стане номерът. Само ще си стресираш детето в труден за него момент. Сама си видяла, че зъбоникненето я притеснява. Дай аргумент на мъжа ти като му расте мъдрец или като го боли зъб, колко апетит има. Пък детето има какво да си хапне, което да не му натъртва венците, а напротив да му облекчи болката. (Сукането успокоява.)
Как върви с теглото и ръста детенцето? На годинка са ви правени изследвания - те на ред ли са?  Попитай педито дали детето се развива добре за възраста си. Ако е окей, кажи този аргумент на мъжа ти. Ако има нещо притеснително, ама наистина - много е под нормата ръст или тегло, тогава вече мислете. Ама покрай тези зъби...
Не позволявай на мъжа ти да я насилва с храна - само по-лошо ще стане!!! По вероятно е да се впечатли ако вие си мляскате сладко сладко и да се полъже по вас. Но без принуда. Късче кашкавал, парченце сиренце. Бисквитка. Картофче, грахче, молковче и тн. Ето бебето яде. (Нитрати, сол, консерванти и пр. но хапва твърда храна и тати е доволен.)
Вече суче само след разходка, а сутрин и вечер понякога. Това е защото в момента не го мъчат зъбите. Има извадени 16 зъба напълно. Като започне да вади вторите кътници сигурно пак ще ми виси от сутрин до вечер на гърдите.

На вашата възраст кърмата и при нас беше повече от твърдата храна. Малка (с един сухар попара), бурканче 180 гр. тиква с пуйка (само това признаваше!), бисквита на следобедна закуска (не винаги) и каша за вечеря. Чак към 1г. и 4-5 м. започна да яде и вечеря, а кашата отиде за следобедна закуска. И предпочитанията към храната му се промениха. Преди ядеше само пуешко с тиква или пуешко със зеленчуци и кашкавал. Всякакви други менюта  нъц - Naughty Сега похапва на Семпер за годинка менютата, а домашните пълнени чушки и спагетите ми ги тъпче като не видял. Вече категорично иска да яде от нашите чинии, когато ние ядем. За това сега или яде първо той, а ние като заспи. Или ние ядем допълнително посолено и напиперено ястие с грах, моркови (пфу Sick как ги мразя) и други полезни зеленчуци.

# 4
  • Мнения: 1 081
Петя  Hug  Разбира се, че не отбиването е пътят към прояждането...Моят Мартин реално започна да се храни що-годе прилично чак миналата есен, като минаха жегите и като уцели промеждутък в зъбоникненето, т.е. беше на годинка и три месеца. Сега пак си има дни само на кърма. Аз се справих "педагогически"Simple Smile Но ако реша да му тикна нещо насила(като лекарство, сироп и т.н.) с лъжица в устата, после ми "отмъщава' поне 3 дни само със сукане и бойкот на манджите. Така че-търпение:) По-често с вас на масата, по-здравословни манджи там, дай на детето една вилица, позволи му да си взема с пръсти, и всичко ще е ок:)

# 5
  • София
  • Мнения: 2 658
ами за яденето, тя прояде по- добре след годинка, когато започнах да и давам главно от нашата храна. Категорично ми отказва да яде попари, каши, овесени ядки , кисели и всичко, което преди това дори по малко похапваше. До скоро си хапваше покрай нас по 4 пъти на ден. Като сутрин закусва филийка с нещо, на обяд супа след обяд бисквити или пак филийка и вечерта с нас. Просто като види някой да яде и тя се присъединява. На година хемоглобина и беше 110 или 115 не си спомням точно и тогава педиатърката каза, че било на долната граница, но детето цял месец заради един зъб беше само на кърма, но пък беше пораснала с 2 сантиметра. Според мен сега просто няма апетит, но не знам какво ще го стимулира. Другото, което ме притеснява е, че тя не яде никакви плодове, всичко и е гадно на вкус. Мъжа ми е решил, че вече е голяма и трябва да изяжда по-големи количества храна, а не само да суче. И аз не искам само да суче, но тя е категорична в отказа си. За разсейването, не е толкова лесно. Като реши, че ще суче, дори да я разсеям, това трае 10-тина минути, не повече.

# 6
  • София
  • Мнения: 2 162
Моите наблюдения са, че точно някъде след годинката започва един такъв период на интензивно сукане и отказ от твърда храна. При нас продължи докато навърши 18 мес., при децата на две мои приятелки малко по-кратко. И аз бях подложена на много силен натиск да я отбивам, още повече, че в мое отсъствие си хапваше прилично (аргумент, че злоядството й е свързано с кърменето), но така и не я отбих. Постепенно започна да яде по- редовно и най- вече аз започнах да се преборвам с нея- първо манджата, след това "цокито" (към годинката колкото и да  обяснявах и да се опитвах да я разсея тя си държеше на своето). И до ден днешен обаче яде малко и е слабичка.
Не знам...не вярвам, че ако я бях отбила щеше да е по- ящна, но определено отчитам като грешка, че не започнах да въвеждам режим и по- скоро някои правила след годинката. Предлагам ти една статия, която ми попадна тук във форума и която на мен ми се стори интересна
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=103341.msg1830936#msg1830936

# 7
  • Мнения: 3 718
Изчакай да поизбият зъбите. И Алекс имаше такива периоди, а и на мен ми намекваха, че като го отбия всичко ще се оправи. Аз пък им предложих да се грижат за отбито злоядо и нервно дете и те поомекнаха.
За пример, Алекс отказа да яде за около 10-15 дни когато избиваха кътниците. После прояде, даже като количество ме изненадва понякога. Но ако го насиля, ефекта е обратен. Храним се кротко и бавно за около час и нещо  Rolling Eyes . А баща му се още не умее да го нахрани, просто няма търпението, което е нужно. Единственото нещо, което яде с кеф и бързо е шопска салата  Mr. Green

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Да потвърдя и аз, също от личен опит, че не, няма нужда да я отбиваш Simple Smile
Да, може и да започне да яде повече, ако не суче - но защо да я лишаваш от кърмата, която също й носи много ползи и то не само хранителни?
Повечето прояждат по-активно към 1 - 1,4 години, индивидуално е. Моята дъщеря прояде по-сериозно към 1,2 месеца, в смисъл - да яде повече от няколко лъжички (и да не се нервирам за изяденото количество). Към година и половина ядеше вече съвсем сериозно.
Няма нужда да чакаш да избият всички зъби, разбира се (най-малкото, защото последните избиват до 2,6 при някои деца), но нищо не пречи да й предлагаш редовно разнообразни храни, както и да я насърчаваш да се храни сама.
Можеш да опиташ да разграничиш кърменето от храненето - например, да знае, че на общата маса се сяда да се яде, а ако ще суче, ще е преди/след храненето на семейството - в което тя, разбира се, участва наравно с вас, най-малкото като присъствие, дори да не яде особено.
Можеш да опиташ по-сериозно да наблегнеш на педагогическия подход в храненето (1, 2, още теми в раздел Захранване на Библиотеката), който да я поощри да яде с по-голяма охота.
Сигурно е едно: храненето насила няма да даде желаните резултати. Най-много да се отврати трайно от храната.
Аз съм хранена насила навремето - смятай какво е, щом почти 25 години по-късно още помня как ме гонеха с лъжици и филии и баба ми или ме плашеше (да ме боде с игла), или ми разиграваше театри, само и само да ям - гонеха ме до 6 години...

# 9
  • София
  • Мнения: 2 658
много благодаря на всички за отговорите  bouquet
Бу, старая се да я насърчавам сама да се храни. От няколко дни е категорична, че бисквити ще яде сама Simple Smile Колко яде и колко троши по земята е отделен въпрос. Понякога и давам лъжицата със супа да си я сложи в устата с нейната ръка. Определено, когато е имала апетит е искала да пробва да си хапне от това, което ние ядем, затова и вече не и готвя отделно, защото не се яде. Наистина за момента не виждам, как да огранича кърменията. Аз самата съм била много злояда, даже са ме били, за да ям и затова не искам детето да се храни насила. Лошото е, че постоянно ми се коментира, че не яде, защото само суче Confused

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Няма нужда да й ограничаваш кърменията - само можеш да пробваш да ги разграничиш от храненето, ако е възможно.
Например - сядате на масата (всички заедно или поне ти й правиш компания, и ядете еднаква храна - да не се дразни, че на нея се сервира нещо различно) и се яде - или поне ти ядеш - не се суче. Ако се суче, е преди или след хранене.
И бавно и славно ще се научи да яде сама, как няма да се Grinning А че е мазало процесът - няма как... Laughing
Плодовете ако са нарязани на кубчета така, че да може да ги хване с пръсти, не ги ли иска? Примерно да й нарежеш разноцветни неща в чиния и да ядете (и ти)?

# 11
  • София
  • Мнения: 2 658
плодове съм успявала да и давам само с кисели или грис и овесени ядки, но сега тези неща не иска да ги погледне. Аз много ям плодове и винаги и подавам, но тя дори да го лапне се мръщи и го плюе, независимо, че не е кисело. Надявам се като излезнат пролетните плодове да и харесат. Сокове също не иска да пие, нито кисело мляко, доста малко неща е склонна да яде.

# 12
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Казват, че за да прояде нещо детето, трябва да го е опитвало повече пъти - поне 5-15, ако правилно помня Simple Smile Ти предлагай, все някога ще поиска. Особено ако ги ядеш пред нея с апетит и видимо им се наслаждаваш.

# 13
  • София
  • Мнения: 2 658
Бу, хиляди благодарности за съветите  bouquet

# 14
  • София
  • Мнения: 1 504
Под ограничаване имах предвид, да ограничаваш поцоцкванията м/у храненията, защото си засищат...а не като си почнала да кърмиш, да я ограничаваш..Обикновено 1,5 час след пюрето предлагам да суче...и обикновено си суче...но следващото ни хранене е поне след 2,5 3 часа...

Последна редакция: сб, 05 апр 2008, 19:18 от EmiR

Общи условия

Активация на акаунт