Пак аз, и пак с молба за съвети :-)

  • 1 600
  • 6
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 210
Здравейте!!
Зна4и ние от 5 дни сме си вкъщи, но 4ак сега успявам да седна за пове4е от 10 мин. пред компютъра Simple Smile Много тежко го преживяхме това с неспането, ама ве4е свиквам...Вси4ки казват „като спи бебето, спи и ти”, ама нещо не успявам, а той нещо не се адаптира много лесно, страшно много пла4е Sad  Cry Казват, 4е може би прехода от адаптираното мляко, с което са го хранили 14 дни в болницата към кърмата му е труден..Незнам...Спи по много през деня, но нощно време е ад. В болницата  последното хранене му е било в 12ч., но тук като го нахраниме, той спи докъм 2, 2 и 30ч. И после по4ва един рев, до 6 4аса Imp ....А педиатрите казаха  в никакъв слу4ай да не по4ваме да му даваме през нощта, защото стомах4ето му две седмици е свикнало да по4ива и ще стане по лошо..Вода и чай по4ти не иска да пие, ина4е памперсите всеки път са пълни  Simple Smile  
Сега основните ми въпроси, ще ми е ценно всяко мнение и съвет- (бебе Иво е на 19дни)
1.   Още в педиатрията ни казах, 4е е страшно лаком (което ни стана ясно) и повръща по4ти всеки път, заради което там са го хранили с NAN AR, сега вкъщи е същото- изсуква вси4ко за около 7-8 мин..Преди да си го вземем аз изцеждах около 90-100 мл, сега след яденето му едвам до 5 мл. го докарвам и не се цедя, защото той ме разранява достатъ4но..Оба4е после доста 4есто връща и то на няколко пъти. Някой път връща на струя и то около един 4ас след като се е наял, обикновено по време на сън, което много ме притеснява..Установихме с тати, 4е като го уригнем междинно докато яде (на 3-4 мин) и накрая пак малко се оправят нещата, но проблемът все пак остава..Педиатърката каза, 4е „просто е много лаком”  Sign Exclamation . Креват4ето му е повдигнато...
2.   Колики или????? Като се нахрани, около 30 мин след това в креват4ето, докато се унася , по4ва да реве и да се напъва, прави болезнени физиономии и идеята за спане отива на кино...10 мин спи, после 5 мин пла4е, като понякога от силното напъване повръща  Neutral Face Това понякога продължава по 45 мин до 4ас....През нощта като по4не да пла4е по този на4ин над два-три 4аса нищо не може да го успокои..Нали си представяте какъв кошмар е..
3.   Какво мислите за спазването на режима? Като си го взехме ни казаха, 4е много добре е свикнал на схемата 6, 9, 12, 3, 6, 9 и последно в 12ч, но вкъщи аз малко го изместих напред, защото той много спи и като го будиме е много кисел, заспива на гърдата и после повръща...А и проблема с нощите  Confused  Confused  Confused Педиатърката ни каза, 4е докрая на първия месец и това последното ядене в 12 трябва да отпадне..Как ще стане просто незнам...Сега ще го оставям да спи на предпоследното ядене (преди банята) докато не се събуди сам, после на последното също. Ама това ще от днес. Ина4е се будехме като му дойде 4аса, но според мен на детето не му е добре така..сънен е, после веднага се унася, но като го сложим след ядене в креват4ето надува една гайда...
Много дълъг и объркан постинг стана, Sorry, но в главата ми е полупразно  Rolling Eyes  Едва днес успях малко да се мобилизирам, в4ера ми беше крити4ния ден, акумулатор4ето съвсем ми беше паднало от нервите и неспането, само се блъсках в предметите, изпусках вси4ко и така  Confused
Благодаря предварително на вси4ки за съветите и подкрепата. А на бъдещите май4ета- стискам палци! Трудно е само в на4алото, но пък как си заслужава!!!!  Wink

# 1
  • Мнения: 170
Здравей!
да ти кажа, все едно чета за мен и Горан (моя бебо). По същия начин връщаше, много често, но пък си наддаваше идеално с килцата - затова и не се притеснявах. За да понамалиш тия връщания - оригвай го задължително след хапване (доколкото разбрах - ти вече го правиш). А за режима - ами остави го той сам да каже, разбира се. Така направих и аз, иначе голям рев голямо чудо.
Относно гърченето и измъчените физиономии - орпеделено това са колики. Ние се оправяхме със Саб симплекс - идеално средство, но пък съм чувала, че не при всеки действа...
Тоест исках да ти кажа да не се притесняваш, защото всичко това, което прочетох от твоето писание ми звучи абсолютно нормално Grinning
Целуни малкия юнак и бъдете здрави!

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 6 235
zdravei, prochetoh vsichko tova, koeto si napisala i da ti kaja tova napuvane i postoianno revane mi prilichat na koliki. Moiata pediaturka mi bese kazala da mu pravia mnogo uspokoiavast masaj na koremcheto. Slagash si dlanta v/y koremcheto na bebcho i lekichko ia vurtish po posoka na chasovnikovata strelka.I taka niakolko puti.tova go zatoplia, i mu pomaga da izpusne gazovete. Estestveno ne go pravi sled iadene, za da ne povurne
otnosno povrustaneto, probvai dokato go hraniosh da go origvash po malko, tova ste mu oblekchi stomahcheto.
A za rejima za hraneneto, ako si spinka dulboko ne go budi, tova ste go napravi po-kisel i surdit toi i bez tova kato gledam samo plache taka che i da preskochi s edin chas poveche nisto niama da mu stane.
Ti sega sigurno go hranis po 7 puti, za da mines na 6 triabva da uvelichish mililitrite mliako (za bebe na 2 meseca triabva da pitash pediaturkata kolko mu se dava), ako plache mu davas vodichka ili chai, no zora e 3-4 dena dokato svikne.
tova e
nadiavam se da sum ti bila polezna

# 3
  • САЩ
  • Мнения: 323
Не се притеснявай, няма да стане лошо ако го кърмиш през нощта. Кърмата се преработва бързо и детето плаче защото е гладно. Аз не съм спазвала никакъв режим, освен тоя на детето. Тя се будеше нощем, но след кърменето заспиваше. Бебето със задоволени нужди по-малко плаче и по-лесно се гледа, казвам го от личен опит.
За разраняването - внимавай да го поставяш правилно на гърдата и никога не издърпвай гърдата си от устата му. Ако трябва да извадиш гърдата си от устата му (например за да коригираш захващането на гърдата) първо освободи вакуума като сложиш кутре в ъгълчето на устенцата.
Знам, че сигурно не ти остава време за нищо, но прочети ако имаш възможност статията за предразсъдъците спрямо кърменето, особено за предразсъдък №21

http://www.bg-mamma.com/?action=article;id=605

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 452
Чудесно е, че вече сте в къщи Grinning Скоро всичко ще си дойде на мястото - спокойно!

Значи- много ме съмнява прехода от НАН към кърма да е причината за неспокойството. Кърми го спокойно, има нужда. За режима - остави го да те води, така и сънят му няма да се накъсва, и сам ще си регулира храненето. Странно ми е, че в болницата не се е будил по цяла нощ Confused  - с какво са го хранили вечерта- всъщност дори и да е било с НАНа, надали е издържал - как са го залъгвали?!
 Много е рано според мен вкрая на 1вия месец да сте минали на 6кратно ядене, ако бебо сам не пожелае.Плюс това възможно е да почне да спи до 8-9 сутрин и да пропусне сутрешното, така че недей да настояваш точно вечерното да махнете - виж бебето - то ще ти покаже най-добре. Въобще - вслушвай се в интуицията си Grinning

Останалите тревоги ми приличат на колики - за тях моят пиеше Саб Симплекс, успокояваше се ако го взимах по орем върху мен, ама с това повръщане при вас май няма да стане. абе на коликите май цаката им е да приемеш, че все някога ще свършат Close  Wink

# 5
  • София
  • Мнения: 3 883
Еми,

така като чета май всичко ви е наред - и коликите и нощните плачкания....

Няма да се притесняваш толкова. Всички го минаваме този период на адаптация - кои леко, кои не.

Сега конкретно:

За трудният преход от ад.мляко към кърма можеш да идеш и да кажеш на "педиатърката " да си скъса дипломата. Кравешкият белтък е несравнимо по-труден за разграждане от човешкият. Ако не си теле, разбира се.

Няма да можеш да спазваш режима от болницата поради различното време за усвояване на кърмата и ад.мляко. Ако там е ял през 3 часа, сега ще иска през 2 - 2,5. Съветвам те да не принуждаваш бебе Иво да спазва измислен от някои си режим. По-добре се вслушвай в инстинкта си и внимателно наблюдавай детенце. Скоро ще можеш да разбереш кога плаче от колики, кога от глад, кога от претопляне и т.н.

Нощ - това е относително понятие. Има деца, които цял ден спят и се активизират през това време, което за мама е време за почивка. Като чета май и Ивчето е от тях. За да го пренастроиш всеки ден измествай със малко началото на активизирането, докато не съвпадне с твоето. Но трябва да отчетеш, че той е все още само на 19 дни и би трябвало да спи през по-голямата час от деня.

Нормално е кърменото бебе да се буди "по сред нощите " около 2-3 часа. За да има мир и спокойствие в къщи - нахрани го като се събуди. Дори е по-добре да го нахраниш щом усетиш, че започва да става неспокоен. Така както си спи, му потрий лекичко устенцата със зърното. Когато бебето суче на сън, то го прави много ефективно, без да гълта много въздух и да се напъва от коликите. Аз кърмя в полулегнало положение ( с две възглавници зад гърба ). Тази поза е много удобна първо, защото тежестта на бебето пада върху корема ти и второ, защото като пусне зърното само го поставяш вертикално по коремче върху гърдите ти и то само се уригва след малко. Освен това ти можеш да придремеш докато се напапка малкия. Имаше дни (нощи) в които Боби спеше така върху мене половината нощ - затопля му се коремчето и коликите не са толкова силни. Като постелеш кърпа върху гърдите си, той ще си повръща "спокойно", но ще е полуправ и повръщането ще е по-малко. Поне при мене това действаше безотказно. Първият месец си бях все едно бременна - все си лежахме с Боби заедно  и той все на гърдите ми си спеше.

Вода и чай не е необходимо да даваш. Боби и до сега (6,5 месеца) не пие вода - хич, никак даже.

Боби и до сега суче по 3-4 минути - лакомийка е. Единственото, което можеш да направиш е да му предлагаш гърдата преди да е огладнял много. Вярно, че става по на често яденето, но са по-малко повръщането и рева.

За междинното уригване много добре сте се сетили. Обърни внимание, когато повръща, дали повръща пресечена кърма ( от стомаха) или непресечена. И каот казваш "на струя" на фонтан ли имаш в предвид и колко е повърнатото количество - 1 супена лъжица, две или повече?

За коликите - хомеопатия или Саб Симплекс или Бейби нос или има нещо ново - питай в аптеката.

Режима е садизъм за кърмените деца.

А тази "педиатърка" по-добре я смени, че току виж другият месец и на училище ви пратила. Та Боби и сега яде 7-9 пъти на денонощие. Като му минава всичко бързо през стомаха, какво - да не го храня ли ?!?!?!

Много ме е яд на такива пишман "педиатри". После бебето като е наддало 600-800 грама ( нормално за кърмаче ), ще ти каже да дохранваш с ад.мляко. И то особено, ако сте към 600-те грама и то защо, защото детето е стояло гладно заради нейният режим. И като ти каже да му даваш сок като направи месец ( или 40 дни ) изобщо не я слушай. Захранването ( в което влизат всички храни, сокове, пюрета ) при кърмачетата е след 4-6-ти месец.

Поеми дълбоко дъх и се радвай на "малкият мъж на мама". Целуни го от мен и бате Боби.

# 6
  • Мнения: 830
Здравей Еми ,

Raya е права .

Трябва ти търпение . Най-вече .
Аз бих кърмила нощем БЕЗ ПРИТЕСНЕНИЕ  , каквото и да ми казва и който и педиатър да е ! Кърмата се асимилира м,ного по-бързо от което и да е адаптирано .
Междинното оригване е важното за лакомничета  . Леглото може да е до 45 градусов ъгъл повдигнато . Чела съм че за деца с рефлукс държането във вертикална поза по половин час след хранене е добре . Или мин. 15 минути . Първото ми дете сучеше много продължително , а второто - за 5 , маь. 10 минути !!!!! Това ме тревожеше , докато не се убедих че наддава повече от прекрасно , и че редовно пълни памперса .
И двете ми деца имаха силни колики , напълно те разбирам , бях се побъркала на тема моята диета докато кърмех...........всичко им влияеше !!!!!! А на мен все ми се ядеше туй , дето не може ! пРОБВАЛА СЪМ  Симплекса , БЕБИНОС , всички налични на пазара чайове плюс домашно приготвени ...........Помагаше само гушкане , люшкане , носене , спане по коремче ...........и "израстването " Simple Smile))) На моменти откачах с тези колики и ревове , честно , а тати ползваше тампони за уши - тогава можеше с часове да разнася "куклите" си . На мен "шума" не ми пречи толкова , пък и както казваше една приятелка - "хващаш мазоли на ушите , и който реве , да си реве " Simple Smile)) Това в кръга на шегата . Малкото ми дете заспиваше моментално до 2-рия си месец ако пуснех сушоара в стаяата !!!! Четох това в американски сайт , даже продават дискове със записан "шум от бяла техника" за приспиване на бебета !!! Пробвай , аз предпочетох сушоара пред прахосмукачка , заради праха . Но , действаше само в най-бебешките и дни , за съжаление . Сега я слагам в кошницата за кола пред работещата пералня - гледа като омагьосана как се върти , а шума я унася .Simple Smile) - какво ли не измисляме майките , които сме сами в къщи .
Явно най-големия ти проблем е с рефлукса . Доколкото съм чела , главното си остава вертикалното положение през повечето време , дори пишат че може детето да спи в столчето ( бебешко ) за кола . Често ( по-често от нормалното ) хранене с по-малки количества .
А , да , при най-силните пристъпи на колики и рев , най-много ми е помагало .........кърмене . Дори и да яло преди час , кърмя пак . Иначе , да си ти здрави ръцете ( и ушите ).
Чао , успех , всички сме минали през това ( или поне повечето от нас ...... )Нищо друго , освен да ти минава по-бързо времето , и да имаш помощници около теб не мога да ти пожелая ! И да сте здрави най-вече .Не забравяй че коликите и рефлукса се считат за физиологични в тази възраст ( когато рефлукса е в допустимите граници , иначе предписват лекарства намаляващи стомашната киселинност , регулиращи моториката на червата и т.н. , доколкото знам )

Общи условия

Активация на акаунт