Как готвите скумрия?

  • 56 420
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 247
Често купуваме в къщи риба и по-скоро скумрия- нещо като компромисен вариант на моят вегетариански терор и яденето на месо. Но вече ми писна да я приготвям все с домати/дом.сос.
Споделете как я приготвяте.

# 1
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Аз най я харесвам печена в тава.
Може да я направиш на парчета, с много магданоз, копър, черен пипер, червен и леко намазана с мазнина, завита във фолио и печеш на скара - става също много вкусна и приятно препечена.

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 19:36 от sier

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 1 230
Мъжът ми ми я направи пържена  Crazy Ами вече съм фен на скумрията  Peace

# 3
  • Мнения: 5 001
Освен писаното по-горе,скумрията е ужасно вкуснаи със чеснов топъл сос.
Изпича се или във фурната или на скарата или се изпържва.

СОС
2-3  с.л. брашно се запържват в олио или масло,долва се вода,да стане гъсто сосче,посолява се на вкус,добавя се млян черен пипер пак на вкус,3-4 СКИЛИДКИ пресован чесън.Оставя се да клокне и е готово.Сервира се полято върху рибата...Мммммм....

# 4
  • София
  • Мнения: 4 294
Скумрията само в плик - изчистена, посолена, поръсена с черен пипер, слагам в плик за готвене.
Слагам изцеден лимон, зехтин, начукан чесън, резенчета лимон в почистеното коремче на скумрията,
и молко вода и завтарям плика, пробивам няколко дупчици и пека в загрята фурна.
Става страхотна - хем печена хем задушена  Peace

# 5
  • Мнения: 11 747
Цял живот ям скумрия, според мен е класика на скара или пържена. Няма нужда да се увива в никакво фолио. Загрява се скарата, маже се с мазнина и се слага скумрията, запича се и се обръща - това е най-добрият вариант!

Днес точно ще правя скумрия - направих я на филета, нарязах на 4 парчета и ще я правя в тефлонов тиган със съвсем малко мазнина. Поръсила съм със сол, лимонов сок, черен пипер и лиющян. За гарнитура салата от спанак, краставица, репички, пресен лук и пресен чесън.
Скарата ни се запали и я хвърлихме, още не сме си купили нова, та затова тези експерименти. Иначе - на скара! Peace

# 6
  • софия
  • Мнения: 2 140
На скара.

# 7
  • Мнения: 867
Аз я готвя на фурна по следния начин:
Изчистените скумрии се осоляват и нареждат в тавичка, две скилидки чесън наситно, дафинов лист, поливам със зехтин сока на половин лимон, 2-3 с.л бяло вино. Не добавям никаква вода и пека 10 минути отгоре и отдолу и след това само отгоре да се зепече. Става разкошно.

# 8
  • Стара Загора
  • Мнения: 743
Цял живот ям скумрия, според мен е класика на скара или пържена. Няма нужда да се увива в никакво фолио.
Въпрос на вкус  Laughing
А и авторката иска идеи, варианти....

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Печена във фолио ,във фурната.  Така нито мирише, нито пръска като при  пържене.

# 10
  • Мнения: 11 747
Цял живот ям скумрия, според мен е класика на скара или пържена. Няма нужда да се увива в никакво фолио.
Въпрос на вкус  Laughing
А и авторката иска идеи, варианти....

да, въпрос на вкус е, а аз не обичам да е като варена, а като се увие във фолиото става като сварена... А печена във фурна с доматен сос, направо ненавиждам  Sick  Извинете ме за коментара!


Като споменах варена - може и рибена чорба да се направи. Аз съм правила, освен скумрия, слагам кая и сафрид. Варя, но хвърлям първата вода, за да не е силен рибешкият аромат и вкус. Слагам девесил (лиющян), сол, олио. Подправям с винегред (да го наречем) - счукан чесън, сухо чили (едър лют червен пипер, като за шкембе чорба), оцет, може малко целина. Всеки си слага в купичката колкото му харесва.
Пропуснах да напиша, че след като кипне и сменя водата, обезкостявам рибата.
Пропуснах да напиша и картофи, които намачквам, след като се сварят.

 ooooh! пишман рецепта дадох, 100 поправки  ooooh!

Последна редакция: ср, 02 апр 2008, 16:56 от pina

# 11
  • Мнения: 2 211
Тя е мазна риба и много подходяща за скара или печене.

При печене добавям зехтин, лимон /или бяло вино/, чесън и мащерка.

Става вкусна и с домати, лук и дафинов лист на фурната.

# 12
  • Мнения: 3 036
Това е моят вариант за ядене със скумрия и е много на почит в къщи.
--------------------------------------------------------------------------------
1 кг скумрия се почиства, нарежда се в тава и се полива с
1 чаена чаша оцет;
1 чаена чаша вода;
1  кафена чаша олио;
и доматен сок около 1 лимонадено шише.
Прибавя се черен пипер, сол и глава пресован чесън.
Отначало се слага фолио или, ако е в йена се затваря.
После се открива, да остане само на мазнина.
Рибата е много вкусна!
 

# 13
  • Мнения: X
Пак с домати,но е доста по-различна на вкус:
Сумрията нарязана на шайби,половин буркан кисели краставички/на търкалета/,шепа грах/може да се замени с сварен стар боб или нахут/,един-два моркова,половин лимон /на резени/,един буркан домати/може и с пресни/,сол,черен пипер,дафинов лист,малко олио или зехтин,може малко бяло вино....всичко се мята в  гювеч или тава/завива се с фолио/..може и в йенаглас.....и се пече няколко часа на слаба фурна......става нещо като едновремешната консерва"Ропотамо"..костите не се усещат изобщо....и е много вкусно и студено.Тая рецепта я знам от майката на една приятелка-тя я слагаше вечерта да се пече и сутрин като станеше за работа я вадеше.................а колко вино изпива.....

# 14
  • Мнения: 5 001
Сетих се за още един вариант
                Риба плакия по варненски(Не знам да има нещо общо с Варна,ама так се казва рецептата)


 Около 1 кг.лук нарязан на филийки се запържва-задушава в олио+ 1 к.ч. водичка,слага се 1 ч.л. червен пипер и се долива още 1 ч.ч. вода,1 ч.ч. вино.Слага се 1 дафинов лист, 5 зърна бахар,сол,млян черен пипер на вкус.Като поври около 10 мин. се добавя рибата на шайби.След като е полуготова рибата се добавя  2 с.л. домарено пюре в което е размито 1 с.л. брашно.Клоква за 5 мин.Наръсва се при сервиране с пресен магданоз.

Много вкусно става....

Общи условия

Активация на акаунт