Лаеща кашлица - алергия или нещо друго?

  • 12 891
  • 16
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 2 262
Мили момичета, знам че има отделна тема, където се пишат за разни здравни проблеми и т.н., но реших да пусна моята паника тук, нали сме такъв форум. Моля много майчиците на деца с подобна алергия да ми пишат или пък такива, които знаят нещо по темата. Моето момченце отново ми направи нощна криза по-предната нощ (случи ни се и един път зимата след като изпи 4 антибиотика и за пореден път беше болен), скочи в леглото от ужасна лаеща кашлица и не можеше да си поеме въздух добре, чуваше се свирене дълбоко от гърлото му и след като го изправих на отворения прозорец и хладен въздух започна да ми говори по-малко, но преди всяка думичка си поемаше въздух със съответно свирене дълбоко в гърлото, получаваше се нещо като говорене на пресекулки. Преди да се случи това, от 4-5 дена беше като със запушен нос, но не е имал хрема и не е бил с наистина запушен нос, редовно му го промивах с физиологичен разтвор и той свободно си отиваше на гърлото му, не е кашлял до вечерта на конкретното събитие, вечерта се закашля няколко пъти и след това се случи това през ноща или по-скоро рано сутринта - някъде около 5 часа. Направи ми впечатление, че така нареченото от мен като запушване на нослето се появи в момента, в който се разлетяха пухчетата от тополите в нашия квартал. Също забелязах и много лек обрив по телцето му, по-скоро около гърдичките и нарядко, отдадох го на евентуално претопляне, но знам ли, моя син за 2 г и 7 месеца само веднъж ми е реагирал така и то в един наистина много горещ ден, друг път не се е обривал. През всичките тези дни нито веднъж не е бил с температура и продължава да е така. Отидохме при JP-то му вчера и той му изписа Augmentin и сироп за кашлица, след като каза, че гърлото му е спокойно, не е зачервено и гърдите му са чисти, а защо се налага пиенето на антибиотик тогава, до колкото схванах май се презастрахова за бъдещите почивни дни и празници. Вече незнам какво да кажа, към кого да се обърна, на въпроса ми няма ли симптоматика за алергия ми отговори, че за него не. Тази сутрин след като се събудих още в 5 от лаещата мъчителна кашлица на Мишо се порових в интернет и намерих статии, в които се описват точно такива състояния при алергия. Незнам да му давам ли антибиотика или да рискувам треперейки през почивните дни. Пък и къде ли мога да намеря алерголог  в момента? Знае ли някой и ако можете помагайте, много съм притеснена.
Благодаря ви и все пак весели празници ви пожелавам.

Последна редакция: сб, 21 май 2005, 11:19 от Mama Igi

# 1
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Мамо Иги, понеже не съм специалист това което ще ти кажа не бива да те успокоява и да го взимаш за сто процента. Това ми напомня на една кашлица, която се нарича Ларингиална. Като кашля детето човек има чувството че ще си изплюе дробовете, а то е само ефект от ларингса. Всъщност кашлицата е замо звукова. Много е неприятно тези моменти на задух-но не мисля, че е алергия. В тези моменти на криза се подхожда по следния начин- В банята пускаш душа, разтваряш един чадър и детето под чадъра - само да диша. В народната медицина на Димков има няколко безобидни рецепти, които са страшно ефикасни. Понеже помня само едната, ще ти я напиша, другата ще я потърся и ще пиша пак.
Тази рецепта съм я писала и преди ,но ето пак:

1ч.л. Ленено семе(продава се в аптеките
Кората на една зелена кисела ябълка - сорта Грийн Смит е подходящ. Кората се обелва дълбоко, като оглеждаш внимателно да няма загнивания.
400 гр. вода.
Може да добавиш и малко захар.

Това се вари докато останат 200гр. от течността. Прецежда се. Добре е да го пие топло, защото от лененото семе ства лигав като изстине. Дава се по една- две чаени лъжички на половин час. Разбира се не е фатално да се забавиш. Ако излизате присипи в едно шише от минерална вода с накрайник и да пие когато се присетиш.
Този сироп го давам при всяккава кашлица ,но той си е за ларингиална.
Ще потърся и другия сироп.

# 2
  • София
  • Мнения: 2 262
Благодаря ти за написаното, наистина донякъде ме успокои, за този аспект на нещата съвсем забравих, а той наистина е вариант при условие че при предната криза попаднахме на един детски отоларинголог и той допусна някакъв спазъм на ларингса, но в притеснението си съвсем го забравих, пък и Мишо има и 3 сливица, за която той ни спомена, че проблема може да е само от нея и да се наложи да я махаме. Но понеже от януари до сега нещата бяха съвсем спокойни и аз забравих проблемите. Благодаря ти Yosarian, не е лошо някой да те отрезви малко.

# 3
  • Мнения: 3 743
 Марти много често ми правеше ларингитни пристъпи като по-малък.
В такива случаи първо му давам Кларитин (или друго противоалергично) и топла вода с разтворен в нея мед или захар. Включвам и инхалатор, за да овлажни въздуха. Или в банята както казва yosarian.

# 4
  • Мнения: 1 250
След акто сте пили толкова антибиотици, (предполагам че сте имали поне някакъв бронхит) и сега пак те притеснява някаква кашлица, то съвета ми е да отидете на пулмолог. Пък даже и да е от алергия - те ще си преценят.

Синът ми има силно изразена алергия към полени, но не получава обриви. В момента е с подобна лаеща кашлица, но няма проблеми с поемането на въздух. Давам му кларитин, но като стане по-силна кашлицата и почне да си поема трудно въздух - давам и вентолин на сироп.
Друго важно нещо е дали детето ти повръща (особено ако сте имали ГЕР). Има и т.нар. "скрито повръщане" - на детето храната излиза от стомахчето, но то успява да подтисне повръщането гълтайки излязлото. При това храната (водата) излязла от стомаха е "обогатена" със стомашен сок и действат дразнещо на лигавицата, може да раздразнят и трахеята. Забелязва се по преглъщането - ако не се храни и изведнъж започне да преглъща по-усилено.
Колкото да се опитвам да ти обясня, няма да мога, защото не съм лекар, но една консултация с пулмолог мисля че няма да ви навреди.

Мисля, че в Александровка болница трябва да има дежурни.

# 5
  • София
  • Мнения: 2 262
Благодаря за отговорите.
Първо за обрива - все си мисля че няма нищо общо със останалото, просто съвпадение. А за повръщането, хмммммммм трудно ми е да отговоря на този въпрос, защото който е чел за моята история знае, че синът ми има много сложен и не точно такъв но подобен проблем, така че не кашля от повръщане в устата, разбрах прекрасно какво си се опитала да ми обясниш, за съжаление съм много на ти с тези неща. Ще се опитам след празниците да си издействам направление и да посетим някакъв специалист било то пулмолог или пък отоларинголог или алерголог, ще обмисля добре нещата. Забелязвам, че кашлицата се засилва при спане и в легнало положение, в момента спи в лятната си количка в която е почти седнал и кашля почти безспир, как спи въобще се чудя. Значи не е дразнител хоризонталното положение на тялото. Докато се разхождахме преди това около 4 часа го чух само веднъж да кашля. Брейййййй, че проклетия, точно през почивните дни ли трябваше да ни се случи?
За всеки случай му дадох Зиртек - 10 капки някъде около 12 часа, това единствено смея без лекар.

# 6
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Мамо Иги, друго за което се сещам и ти си го споменала е третата сливица да се е надула-обикновено като спят децата точно тя им пречи да дишат. Ако сте решили да я махате обаче трябва да си сигурна че е абсолютно здрав и долу-горе сега през пролетта е момента когато се вадят сливици.

# 7
  • София
  • Мнения: 2 262
И аз си го помислих в един момент и още си го мисля, но в такъв случай нямаше ли и доктора да ми каже това след прегледа, какво ли се чудя на какви ли не съм се нагледала, може да е сметнал, че го разбирам без думи, малко черен хумор, че иначе човек ще подлудее. Благодаря ви момичета че сте съпричастни с мен и не се чуствам сама в бедата.

# 8
  • Мнения: 2 531
И моя син правеше остри ларингити. Първия път беше в 1 през ноща- събуди се и не може да диша.Много се уплаших, добре че бърза помощ бойде бързо. Оказа се че това не са алергични, а от възпаление на гърлото, засяга се ларинкса и се стесняват дих. пътища.Вече поотмина, но доста често ни се случваше, без видими на пръв поглед причини- уж леко червено гърло или хремичка, лека темп., или без темп.

# 9
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Здравей. На мен също ми прилича на отоларингит, тъй като Яни имаше подобен случай наскоро. Получава се подуване на ларингса, откъдето идва и затрудненото дишане. Характеризира се с лаеща кашлица и при по-тежки случаи невъзможност за преглъщане. Пристъпът се облекчава (освен с инжекция за спадане на отока, не и помня името  Embarassed) с отваряне бързо на прозореца и нахлуване на чист и студен въздух (което ти си направила) или в другия случай, детето се вкарва в банята и се пуска топлата вода, да има пара (влажен въздух). Това са все съвети на педиатъра от Бърза помощ, който ние викнахме, защото много се бяхме уплашили. Но при Яни гърлото беше много червено, а при вас не е  Thinking, така, че не знам, иначе симптомите са същите...
По принцип синът ми пиеше същия антибиотик, успоредно с Кларитин, който освен антиалергичен е и много добре повлияващ при проблеми с горните дихатерни пътища, пиеше също и сиропче за кашлица. И още нещо, от лекарката от Бърза помощ знам, че подобни отоларингитни кризи стават най-често около 3-5ч. през нощта.
Дано не се повтори и дано е нещо безобидно.

# 10
Нека и аз да се включа.

Николас имаше подобен проблем в началото на годината. Първо си изкара пневмония, после беше в инфекциозното с повръщане и разстройство и седмица по- късно започна тази кашлица. Ще кажа само, че ставаше предимно нощем, скачаше в леглото и не можеше да диша, чак се разтреперваше и така. Водих го при поне 5 лекаря, правиха му дори рентгенова снимка за чуждо тяло и когато накрая след всички лекарства решиха да започнат инжекции, го заведох на частен прием при уши, нос, гърло. Човекът каза, че на база на алергична реакция се е наслоила материя /или нещо такова/ върху третата сливица и ни предписа капки за нос, които се приготвят в аптеката- бяха със сребро, за да разбият секрета. Трябваще да ги слагам за по 10 дни за 3 месеца- наложи се да ги ползвам само 1 месец.

# 11
  • Мнения: 1 710
А пили ли сте Зиртек - това е антиалергичен препарат. Аз съм много доволна от него. И Ния и Гого са алергични и общо взето го давам почти всеки път като имаме хрема и кашлица - така нещата отминават доста по-бързо и без кашлицата да се задълбочава. Само споделям - първо питайте лекар, разбира се.

# 12
Мамо Иги, имам син на близо 5 години с подобен проблем. При него е от третата сливица, която по разни причини не можем все още да оперираме.
По повод Augmentin-а: ефикасен е, но един от страничните ефекти са повръщания /имай го предвид/ - оттам да се раздразни и трахеята.
Синчето ти е още малко за махане на сливицата - още повече, че ако не се изреже както трябва, много често израства отново.
А иначе операции за махане на трета сливица обикновено се правят от есен до ранна пролет - когато времето е студено.
Препоръчвам: проф. Едрев от Транспортна болница, с много добри впечатления съм от него.
Успех!

# 13
  • София
  • Мнения: 2 262
Благодаря ви много мили момичета, четох с интерес вашите мнения и започвам да си мисля, че наистина е свързано с ларингит, ние нямаме алергични хора из родовете си, не че се предава само наследствено, но и това има значение и не че не може да се придобие. Но за това пък едно от слабите ни места са гърлото, майка ми непрестанно е с болно гърло, въпреки че от дете е без сливици, аз ако не се пазя при първото студено газирано на другия ден съм готова, е от сладоледа не реагирам така за щастие  Laughing.Така че и аз се чудя вече какво да правя и как да коментирам с доктора, нещата поотминаха постепенно тази седмица, но си изпихме Аугментина профилактично, за мой ужас, тъй като ненавиждам антибиотиците особено след тази зима. Да си призная аз давах на Мишето Зиртек, няма проблем да се дават капките и без лекар и наистина също смятам че облекчават положението - по 10 капки всеки ден. Лаещата кашлица изчезна, но остана една рядка и доста сочна бих я нарекла, има си човека на гърлото храчка от време на време, без хрема и без температури - през цялото време нито веднъж. Това е положението, важното е, че не прави нощни изпълнения, както знаете те са нещо ужасно. А за инжекцията и ние си имаме Урбазон в готовност в гардероба да не дава господ.
Много целувки на всички ви.

# 14
  • в края на града
  • Мнения: 4 446
Мамо Иги за остатъчната "влажна" кашлица, понеже и при Яни имаше такава след лаещата, която продължи няколко дни. Та ние давахме сиропчето на д-р Тайс - Мукоплант, то е лекичко и може да се дава често, много добре му повлия на мъника и на двата вида кашлици  Simple Smile. Нашата педиатърка ни беше изписала Мукосолван, но лекарката от Бърза помощ ни препоръча тава сиропче и наистина помогна без много, много да се мъчи детето с "отхрачвания", просто много леко се изчестиха храчките. То сигурно вече ви е минало (и дано!), но просто сега си присетих и да напиша...

Общи условия

Активация на акаунт