Как се адаптираха децата ви в яслата/градината?

  • 4 768
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 742
Здравейте мами,
предстои ми да дам детето на ясла и чесно казано доста се притеснявам. Две години се гледаме и всички в къщи се стремим да й създадем спокойна среда, детето е спокойно и жизнерадосно. Всякакви викове, обиди и псувни са й чужди...Случвало се е да й се скарам и да й повиша тон, при което тя се свива и тихичко си плаче - много е чувствителна...и много се притеснявам как ще й се отрази яслата Praynig Зная, че рано или късно ще се сблъска с реалните човешки отношения, ще научи доста глупости - а може и тя да бъде инициатор на доста щуротии, но все пак ми е напрегнато  Sad
Зная, че всяко начало е трудно, но не ми се иска от първите дни да се стресира и да намрази училището...
Споделете как беше при вас - бързо ли се адаптираха децата ви? А вие-лесно ли свикнахте с новото ежедневие-без малкото човече до вас newsm78
Благодаря ви  bouquet

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 394
Пише ви една ошашавена мама - от 3 дни малчо е на ясли. Засега е до обяд, но никак не е въодушевен от събитието - сутрин тръгваме с рев, там плачем, докато се разделим, после мрънка, докато го вземем. Не желае да яде - не само в яслата, започна да "стачкува" буквално и вкъщи. Гуши се постоянно в мен, плаче, щом изляза от стаята. Аз работя, сутрин го караме или аз, или баща му - зависи кой има възможност, а го взема обикновено той. Щом го вземем е много щастлив, но нещо режимът му закуца - не може да се пренастрои сякаш. Явно това е голям стрес за детето - вече се чудя не правя ли поредната грешка, като го дадох на ясли /на 1 г.6 м., първата такава беше, че изобщо се върнах на работа/. Друга алтернатива обаче в момента нямам, а вариантът "гледачка" е просто немислим. Какво да правя, за да се успокои детето, или рецептата е просто трайкане, докато свикне. Страхувам се, да не се травмира и изнерви прекалено много. Той е най-мъничкият в групата, дечицата са по-големки, хранят се явно сами, а той не е свикнал с тяхната храна и ми обещаха да му изписват мляко с бисквити, за попара. Явно правят хората необходимото, за да свикне детето и да се адаптира добре, но той започва да плаче още щом види сградата. Колко време продължава това, моля ви, кажете ми, защото плачем двама - той вътре, а аз - вън! Cry

# 2
  • Някъде там на юг...
  • Мнения: 1 233
Моят личен опит показва, че колкото по-голямо е детенце, толкова по трудно свиква  Confused Дадох я на година и шест месеца. Проблем с адаптацията нямаше. От тази година обаче нещо почна доста често да боледува  Close

# 3
  • София
  • Мнения: 18 679
Много бързо и лесно се адаптира, защото е страшно контактен и обожава да е сред дечица.
За мене беше по-трудно, все едно ми го откъснаха от сърцето Cry Аз тежко изживявам всеки нов етап в живота му, но съм се зарекла, че няма да съм майка тип "квачка"/ или поне не давам да ми личи Laughing/ и съм го пуснала да си лети, колкото и да ми е тежко. Считам, че така е по-здравословно за детето.

# 4
  • Мнения: 306
Ще свикне не се притеснявай , явно малко по бавно , а и три дни са нищо в смисъл не може да прицениш! Да ти кажа моя опит- баткото ни свикна за месец , и той така плачеше,гушкаше се -сърцето ми се късаше , но после неможем да го накараме да си тръгне , хареса му много Simple Smile Малкия е от 5 месеца на ясла-рева 3 месеца -просто свикна по трудно , но сега е толкова щастлив , връща се по 100 пъти да казва чао на децата на госпожата - целува ги Simple Smile От вчера е болничък и сме си в къщи , а той пита ли пита за децата Simple Smile
 Ще се получи , въоръжи се с търпение   bouquet

# 5
  • Мнения: 1 897
Мисля си, че на детето ти ще му е много по-лесно да свикне с яслата, отколкото на теб да преодолееш раздялата с него.Не се тревожи. Децата бързо се адаптират и привикват с ходенето на ясла. Там има много играчки и забавления, деца на тяхната възраст, с които могат да контактуват, учат нови песнички и стихчета, често имат тематични занимания, съобразени с възрастта им или спортни игри или им гостуват  театри...Освен, че научават нови неща, в яслите децата придобиват много полезни навици и привикват към тях. Изобщо гледай на яслата като на нещо позитивно, като на нов етап от живота на детето ти, в който то ще открие и научи много нови неща.
Важно е ти да си спокойна и уверена, че оставяш детето си в добри ръце, защото ако си тревожна детето ще го усети и за него раздялата с теб също ще е мъчителна.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 097
Като се сетя каква треска ме тресе първите дни, като я дадохме на градина... ooooh! Било е напразно - тя свикна много лесно, без ревове и драми. Даже спа там още първия ден. Но не мога да кажа, че ходи с удоволствие  Rolling Eyes На моменти й се ходи, но има моменти, когато казва, че не иска. Винаги като я оставям сутрин влиза сякаш с някакво притеснение вътре. Иначе е много контактна, има приятелчета. Харесват й допълнителните занимания.

В повечето случаи май наистина раздялата е по-трудна за нас родителите, отколкото за тях  Wink
Успех  thumbsup

# 7
  • Мнения: 46 488
Моят личен опит показва, че колкото по-голямо е детенце, толкова по трудно свиква  Confused ...

А моят, че всичко си зависи от детето  Wink моето тръгна на 3 г. и 1 месец, с огромен ентусиазъм, нито един ден не е плакала, на практика адаптация нямаше, всяка сутрин става с въпроса кога ще я водим в градината, включително събота и неделя  Crazy

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 481
Дадох дъщеря си на ясля на 2,5 годинки.Трудно беше първият месецМтого ревеше,тъй като разбираше всичко.Отваряше си сама вратата и тръгваше след мен.Но слава богу,това бе за кратко.След това като тръгна на детска градина,нямахме никакъв проблем.дори сега не иска да си тръгва ,когато има много невзети деца от групатаПожелавам ти   да свикне детенцето ти бързо и най-вече по-малко болести.

# 9
  • Мнения: 3 880
Моята е също като София на Никол- тръгна направо на градина (на 3 г.) и от първия ден до сега си ходи с мерак и ентусиазъм. Ходи вече повече от година и веднъж не е казала, че не й се ходи. Много ще да й е било писнало от мен Joy

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 481
всичко ще си дойде на мястото само търпение трябва да имаш.Все пак три дни са краятък период и то още не може да осъзнае добре какво се случва.важното е да не се пречупваш и пред наго да не показваш колко ти е мъчно от вашата раздяла.

# 11
  • Мнения: 4 406
повече от 3 месеца. отдадох го на крехката възраст -тръгна на ясла на 1 г 2 м

# 12
  • Мнения: 19
На Виктория и трябваха около 3 седмици да свикне. Много плачеше, не искаше да се храни, да спи. Тръгна на ясла на 1г7м ,беше най - мъничка в групата. 2месеца по късно се хранеше самичка, пееше песнички, показваше ми как играят гимнастика...
Сега тръгва с голямо желание, а вечер не може да се раздели с госпожата и децата

# 13
  • Мнения: 3 663
в яслата се адаптира за 2 месеца, но си плака всяка сутрин от първия до последния ден
при минаването в първа група след лятната ваканция вече адаптация нямаше, видимо й беше по-интересно и по-весело от яслата, но пак си плачеше почти всяка сутрин
сега сменихме детската градина - 2 седмици беше по-стресирана, плачеше сутрин, не искаше да се храни, не играеше много с децата, но премина, вече отива спокойна и усмихната
в един момент просто не вярвах, че това плакане сутрин ще спре някога, но се случи  newsm44

иначе определено тръгването на ясла/градина на едно дете е стресиращо и за родителите
първите 2-3 седмици след като таня тръгна и преди да започна работа направо не си намирах място вкъщи и се чудех какво да правя докато стане време да я взема следобед Simple Smile
после всичко влезе в релси Simple Smile

# 14
  • Мнения: 9 814
Съгласна съм с това, че всяко дете е индивидуално и по различен начин приема тръгването на ясла или градина, независимо от възрастта. Дъщеря ми беше на 2 г. и 2 м. и свикна за три дни, на четвъртия със ставането отиваше да отключва външната врата, за да ходи при децата. По-същото време с нея тръгна детенце на 1 г. и 1 м., което в продължение на месеци не преставаше да плаче. Ентусиазмът при нас продължи и след двумесечна пауза през лятото, след която тръгна на детска градина при съвсем различни учителки без никакъв проблем.

Общи условия

Активация на акаунт