Унгарска схема на захранване

  • 3 348
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 100
Здравейте!

С цел да обогатя информационния фонд на форума, предлагам на вниманието ви официалната унгарска схема на захранване, помествана в здравните книжки на децата.

До края на 6-ти месец – изключително кърмене.
      В случай на недостиг на кърма – дохранване на първо място с чужда майчина кърма, на второ – с АМ. В тези случаи, ако лекарят реши, захранването може да започне от  4-5 месец – с плодови, зеленчукови пюрета, оризови, царевични каши и под.

Препоръчителна схема за въвеждане на храните:

В началото на 7-ми месец:
- пюрета от картоф, морков, тиква.
- ябълков сок/пюре, сок/пюре от праскова;
От средата на 7-ми месец до края на 8-ми месец - пилешки и пуешки гърди.
7-12 месец:
- може да започне употребата на олио, маргарин /1 кафена лъжичка на децилитър/;
- зърнени храни/брашна без глутен /царевица, ориз/; хляб и др.тестени изделия от пшеница, овес, ечемик, ръж.
8-12 месец:
- ябълка, праскова, череша, вишна, слива, пъпеш, круша, кестен, грозде;
- тиквички, зелена салата, броколи, сладка ряпа, пащърнак, цвекло, целина, аспержи, тиква /не от жълтите, ами едни бели/, грах /без люспа/, зелен фасул.
- натурален йогурт, извара /коментар от мен: странно какво имат впредвид, тъй като, както е видно по-долу, употреба на прясно краве мляко се препоръчва след навършване на 1 год., кефир и прясно козе мляко – след 1,5 г., а овче мляко не се споменава. На опаковката на т.нар. натурален йогурт пише, че е съставен от мляко, мляко на прах и жива закваска/   newsm78
9-ти месец – жълтък
10-12 месец:
- телешко месо;
- пилешки дроб /1 път седмично/;
- свинско;
- риба без кости.
13-18 месец:
- брюкселско зеле, карфиол, ряпа, къдраво зеле, домати /готвени, сгъстени с картофи/, спанак /сгъстен с картофи, веднъж седмично/;
- белтък, гълъб;
- сметана за готвене, сирена, кашкавали, пудинг
13-24 месец:
- портокал, банан, ягоди, френско грозде, малини, цариградско грозде, къпини, киви, боровинка, ананас, дренки;
- малцово кафе или цикория /инка/ с мляко, какао, ванилиево/карамелово мляко, плодово-млечни шейкове;
- лечебни чайове, мед;
- елда;
-масло, мас.
19-23 месец:
- леща, жълт грах, сух боб, пиперки, репички, патладжан;
- патица, гъска, заек, фазан;
- детски десерти на основата на сладка извара, кефир, прясно козе мляко, козе сирене/кашкавал.
24 месец:
- суров домат;
- гъби;
- колбаси, кренвирши, пастет, бекон;
- овча извара, овче сирене/кашкавал, сладка сметана.

   Разчитам на коментари от опитни мами, както и от корифейките в областта Grinning. За соковете като почти първа храна ми е ясно какво е становището Wink, няма да ги започвам преди навършване на годинка. Смущава ме въвеждането на вишна и грозде в 8-12 месец.

# 1
  • Германия
  • Мнения: 8 085
Допада ми, за йогурта да не би да имат предвид такъв без подсладители. Като нашенското кисело мляко, не плодовите на Данон и сие.
До миналата седмица разнищвах един педиатърски наръчник и там също пишеше, че от 10 м. може йогурт, без да е подсладен, без аромати и цветове, евентуално аромат на ванилия е допустим.
А прясното мляко след като е преработено в йогурт или извара не е толкова фатално, ако се даваше в "нормално" състояние, пак според книгата.
Гроздето, ако е достатъчно малко и без семена, за да не се задавят е безопасно. Това ме подсети за една от сутрешните разходки в яслата на голямото ми синче, децата насядали чинно, минава възпитателката и набутва на всяко в устата палче плод, щеш-не щеш ядеш колкото можеш...или плюеш и отнасяш мъмрене Confused

# 2
  • Мнения: 1 691
О, прекрасно Hug Огромна благодарност, че си си направила труда да пуснеш тази тема  bouquet Колкото повече схеми можем да сравняваме, толкова по-разумен избор ще можем да правим.
Струва ми се доста добра тази схема, много умерена и без бързане; даже учудващо предпазливо подхождат към някои продукти. Е, разбира се, че продуктите са съобразени с унгарските условия, но с малко промени прекрасно би могла да стане схемата и за България. 
u]
За соковете като почти първа храна ми е ясно какво е становището Wink, няма да ги започвам преди навършване на годинка. Смущава ме въвеждането на вишна и грозде в 8-12 месец.

Сокове и аз не дадох при захранването, пък и още не съм дала, струва ми се безсмислено при условие, че той си яде пресни плодове. Вишни предложих някъде към 7-8 месец (т.е. на около 7 навършени), но човекът реши, че са му кисели. Черешите (почистени от костилките) много ги хареса - пък и те не са някакви особени алергени, не виждам защо да не може да се дават, ако им е сезон. С гроздето някои мами внимават, че да не би детето да получи разстройство от гроздовата захар. Но пък за целта сигурно трябва половин кило грозде да изяде... Затова спокойно си му предложих гроздови зърна някъде около 9-10 месец (тогава му беше сезонът), само гледах да са без много семки, че да не плюе, а и отначало разрязвах зрънцето на две половинки от страх да не се задави.
Изобщо всякакви плодове и сурови зеленчуци може да се дават доста отрано - без ягоди и малини, прасковите и кайсиите да са обелени, и вероятно с цитрусовите е добре  да се поизчака.
За йогурта и аз да кажа - това си е нашенското кисело мляко (натуралният йогурт) и наистина е ОК за деца над 7-8 месеца в нормални количества като за захранване, а не като заместител на кърмата. Защото едно е да дадеш на детето няколко лъжички кисело мляко през деня, а друго е няколко пъти на ден да му набучиш в устата шишето с по 250-300 гр кисело мляко с бисквити "за да не огладнява прекалено бързо".
В умерени количества няма страшно да се дава и извара, обезсолено сирене и дори кашкавал. И масло, естествено. По този повод в цялата схема единственото, което наистина ме смути, беше даването на маргарин - той дори и за възрастните не е никак подходяща храна, НО пък не е и отрова в края на краищата - и без това всичките вафли, шоколадчета, бисквитки, чипсове и снаксове, с които майките си хранят децата (голяма грешка - по мое мнение), са с маргарин. 

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И аз да кажа, че като изключим йогурта (аз и съвсем-съвсем натурално кисело мляко не бих дала преди 10-ия месец, ей така, да съм спокойна), схемата ми звучи много хубаво Grinning

# 4
  • Мнения: 1 100
Благодаря ви за мненията! Вишните ме притесняваха заради киселостта си, но пък в крайна сметка не е задължително до двегодишна възраст да опита всичко на света. Laughing Гроздето пък заради семките и люспата. Но аз съм малко предубедена, тъй като и двата плода не ги обичам.
Йогуртът ще го оставя за 10-11 месец.
Наистина странно, че препоръчват маргарин преди маслото, винаги съм мислила, че последното е по-здравословно.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Замени вишните с вишнап Simple Smile Значително по-сладък е.
Гроздето се бели или изцежда, например Simple Smile И задължително се реже на ситно, че да няма гаф с кръглите му форми.
Маргарин не бих дала нито на бебе, нито на дете Simple Smile Лично мнение.

# 6
  • Мнения: 1 163
Супер  bouquet
Колкото повече инфо имаме толкова по-добре

# 7
  • всъщност в Габрово, а в сърцето си в Берлин
  • Мнения: 2 975
Добра е схемата, йогурта не бих дала преди годинка.

# 8
  • Мнения: 1 449

Много умерена схема. Златната среда по повечето точки.


Това, което прави положително впечатление:

Зеленчуци
- Нито прекалено много, нито прекалено малко видове за 8-12 м.
- Няма спорни зеленчуци от гледна точка на алергии, смилаемост и пр.
- Брюкселското зеле и спанакът наистина е по-добре след 12 м., поне по няколко причини.
- Леща, боб и подобни -  в повечето схеми на захранване мястото им е след поне 15-18 м., евентуално около 12 м. само за опитване.

Плодове
- Суровите плодове могат да бъдат проблем за стомахчето и е добре да се въвеждат масирано след като стомахчето е посвикнало с някаква твърда храна (от 8 м. нататък)
- Хубаво е, че се разчита на плодове, типични за тези географски ширини.
- Сокът по тази схема всъщност е опция и може да се предлага от 7-ми месец (не на възраст 2-3 месец, има разлика), при това само за половин-един месец като преход към плодовете. Само отметка, не съм привърженик на соковете.

Месо
- 7.5 месеца е златната среда: според повечето европейски схеми се започва около 6 м., според американските – около 8 м.
- Общото и в двата случая, както и тук, е че преди 12 м. се въвеждат без притеснения основните видове месо (вкл. свинско), както и риба. Всяко месо има предимства в детското хранене и в общия случай няма причини да бъде напълно изключвано.
- По-нетрадиционните видове меса (фазан, гъска и т.н.) се включват не по-рано от 1.5 год. във всички схеми на захранване, както и тук. Това е по повод на една тема наскоро, в която повечето мнения бяха категорично след 3 год.

Глутен
Редът му идва най-рано около 8 м., което пак е златната среда. Разумните граници варират от 6 до 10 м., всъщност късното въвеждане изисква дори повече предпазливост.

Мед
Чудесно е, че има официална препоръка за включването му след 1 год. Медът е слаб алерген и ценна храна.

Мазнини
- Явно се разчита на растително олио (макар че не е указано рафинирано или не), кравето масло наистина няма безспорно място в детското меню преди 6-8 м. В някои схеми се препоръчва от 6-7 м. (френските например), но в други се отлага за 10-12.
- Маргаринът е спорна тема, но например широко препоръчваният зехтин също не се подкрепя единодушно от педиатричните школи преди 10 м.

Жълтък
Златната среда е 9 м. Оттам нататък е въпрос на лично решение, препоръка на наблюдващ педиатър и т.н.


Това, което е по-различно:

- Суров домат след 2 год.
Доматът се изключва преди 12 м. най-вече заради лимоновата киселина, евентуално заради хистамина, но след това детският организъм може да се справи с нея без да развие непоносимост/чувствителност. Отделно, самата алергия към домати е рядко срещана. Интересно какъв е аргументът след 24 м.

- Елда след 12 м.
Елдата присъства в повечето списъци на алергени – но всъщност тя е слаб хранителен алерген. Особено в Европа е слабо позната като алергизираща храна, въпреки че има множество други алергенни изяви. Евентаулно може да е изключена по логиката, че е пълнозърнест продукт, а пълнозърнестите по правило са алергени.

# 9
  • Мнения: 1 100
Косе-Босе, благодаря за обширния коментар!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт