Кампания "Ние чакаме бебе" - митове, легенди и вярвания за бременността

  • 21 226
  • 102
  •   1
Отговори
  • www.bg-mamma.com
  • Мнения: 536

Като част от кампания Ние чакаме бебе стартираме тема, посветена на митовете, легендите и вярванията, свързани с бременността и раждането.


Моля, посочете традициите, вярванията, митовете и легендите, свързани с бременността и раждането, които сте чули от Вашите майки, баби, родители, приятели и познати.
Отбележете след тях с "+" тези, в които вярвате и които изпълнявате или ще изпълните по време на Вашата бременност и със знак "-" останалите.











------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Моля за толерантност и въздържане от дискутиране на отговорите на останалите потребители.

# 1
  • Мнения: 523
Аз като бях бременна и като родих ,единственото нещо , което съм спазвала от тези митове и легенди , е да не ходя на погребения . Знам от баба ми , че това се налага , за да не се надигнел мъртвия от гроба и да "не вземе душата на бебето" .
А имаче след като родих , се започна една дълга тирада от "правила и неща " , които изобщо не съм спазвала . Ето някои от тях :
1.40 дни майката и бебето не трябва да излизат никъде , до като се пречистят , т.е. до кръщенето . Така е било преди - бебето задължително се кръщава на 41 ден.

2.Вечер не трябвало да се простират бебешките дрехи навън , защото тогава излизат лошите ористници и ще урочасат бебето.

3.Никой не трябва да идва в къщата , където има новородено до навършване на 40 дена.

4.Това заплюване , дето го правят бабите " ПУ-ПУ-ПУ" се правело с цел да не някой вземе
късмета на бебето .

Има и други ,които ще напиша като се сетя.

# 2
  • Мнения: 641
1. Бременна да не прескача кабели да не се омотае пъпната връв. (-)
2. Да си хапне от всичко, да не й стане нещо. (-)
3. При новородено да не влиза жена в месечен цикъл да не се изрине бебето. (-)
4. До 1 год. бебето да не се оглежда в огледало (-)
5. Докато е бременна да не се подстригва, за да не отреже или смали мъжкото достайнство на бъдещото й дете. (-)
6. Ако майката открадне или вземе нещо тайно и след това се докосне някъде, детето там ще има белег на това, което е откраднато.( за това не знам)
7. До 40ят ден след раждането жената не бива да стои навън след залез слънце, за да не й спре рано кърмата.(-)
8. След като разбере, че е бременна жената не трябва да казва за това на никого до третия месец.
(с първото дете крихме по настояване на свекървата, но с второто разтръбихме още като се потвърди на ехографа)

Вярвам и спазвам само измиването на лицето със светена вода против уроки или "лоши очи".

Последна редакция: пн, 31 мар 2008, 10:19 от Рамбо Силек

# 3
  • София
  • Мнения: 1 185
1. На погачата бебето трябва да е облечено в бяло - символ на невинността +
2. До 40 ден майката и бебето не трябва да излизат от дома -
3. По време на бременността майката не трябва да се подстригва, за да не отреже късмета на бебето -
4. Ноктите на бебето не трябва да се режат до 40 ден, а след това трябва да се изгризват от майката  #Crazy -
5. По време на бременността майката трябва да носи червен конец против уроки +
6. Момченцата приличат на майките си, а момиченцата на бащите си -
7. Ако имаш киселини - бебето ще е с коса -
8. Където хвърлиш пъпчето на бебето там ще му е късмета +
9. Когато влизат гостите бри бебо му оставят паричка да си купи сън, сестричка или братче +

# 4
  • Мнения: 331
Повечето вярвания, които съм чувала, докато бях бременна, бяха свързани с гаданията какъв пол ще е детето.
- Ако на бременната й се яде солено - ще роди момче, ако й се яде сладко - момиче
- Ако коремът й е нисък или остър - момиче, ако е високо - момче
- Ако има много киселини или повръща много - бебето ще се роди с много коса

Друго, за което се сещам в момента:
- Ако бременната открадне нещо за ядене, на бебето ще му остане белег с такава форма

Сигурно има и други неща, но в момента не се сещам. Ако ми хрумне, ще допълвам. По принцип избягвам да вярвам на разни поверия и суеверия, осланям се предимно на здравия разум, на научното обосноваване и на науката медицина.

# 5
  • София
  • Мнения: 17 591
Хм, единственото, което съм спазвала - не поради суеверие - е да ям винаги, когато ми се прияде, по възможност това, което ми се яде. Също носех удобни, не непременно красиви или елегантни дрехи. Коремът ми, практически от самото начало, беше много чувствителен. Доста от рано престанах да слагам предпазния колан на колата - макар да предпочитах да със с него, поради съображения за безопасност, бебето ми не разрешаваше.

# 6
  • Мнения: 1 371
  • Не трябвало да си режа косата, докато съм бременна, защото ще му отрежа късмета. Няколко пъти се подстригвах. ( - )
  • Не трябвало да купуваме всичко предварително за бебето, защото носело лош късмет или нещо такова... Всичко си купихме преди бебето да се роди. ( - )
  • Не трябвало някоя жена (приятелка), като ми идва на гости, да сяда на спалнята ми, защото ще ми вземе кърмата  newsm78 Shocked Представяте ли си? (-)

  • Сложих си червен конец. Вързах и на бебето, след като се роди (носи го една годинка). (+)


Това ме потресе:
...4. Ноктите на бебето не трябва да се режат до 40 ден, а след това трябва да се изгризват от майката  #Crazy -...
No comment!  Joy hahaha  hahaha

# 7
  • София
  • Мнения: 220

8. След като разбере, че е бременна жената не трябва да казва за това на никого до третия месец.
(с първото дете крихме по настояване на свекървата, но с второто разтръбихме още като се потвърди на ехографа)


   Аз предпочитах да не казвам, не за друго, а защото  до третият месец  вероятноста нещо да се случи с плода  е много голяма.

# 8
  • Монтана
  • Мнения: 220
Ако майката има киселини,бебето ще е с коса-не знам за другите,но аз имах много киселини и двете ми деца се родиха с голяма коса.
Да не се казва,когато жената тръгне да ражда+
Червен конец срещу уроки+
Да не се простират  дрешките на открито след залез слънце+[до 1 годинка съм го правила]
Бременната да яде от всичко-
На бебе се носи задължително нещо[подарък или паричка]+
Ако при бебето дойде жена в МЦ,тя трябва да каже,за да не му стане нещо+
Ако се сетя още нещо,ще допълня.  Hug

П.С.Темата ми се видя доста интересна.

# 9
  • София
  • Мнения: 979
да не  се казва до третия месец + / има голям риск да не задържиш бебето /
да се върже червен конец + /вързах го в момента в който започнахме да казваме за бебето/
Хубаво е да има традиции, никой не е казал че трябва да се съобразяваме със всичко

# 10
  • София
  • Мнения: 1 946
1. Да не се казва за бременността (освен на най-близките) преди третия месец. (+)
2. Носене на червен конец или скилидка чесън против уроки. (+)
3. Да не се купуват неща за бебето предварително. (-) Не се сдържам.
4. Да не се боядисват великденски яйца. (-)
5. Ако ти се прияде нещо, да си го хапнеш. (+), иначе където се пипнеш, там бебето ще има белег. (-)
6. Да не се подстригва косата, че ако е момченце, все едно си му отрязала пишката. (+)
7. Да не се казва като тръгне жената да ражда. (+)

# 11
  • Мнения: 616
"7. Да не се казва като тръгне жената да ражда. (+)"
Да не се казва... на кого?

# 12
  • София
  • Мнения: 1 946
"7. Да не се казва като тръгне жената да ражда. (+)"
Да не се казва... на кого?

На други хора. (Изключвам персонала на болницата и евентуално таксиметровия шофьор, който ви хвърля до родилното).
Например стои таткото в болницата, нервно чака, звъни му приятел и пита 'как си' (случайно).. Е, в такъв случай да не се казва.
Или пък пак таткото стои, нервно чака и за да му е по-малко нервно звъни да каже на майка си, баща си, тъщата, тъста и всякакви други роднини, че ТЯ ражда.

Нека бебето се роди живо и здраво, пък тогава може да се изфукаме и на целия свят.  Peace

# 13
  • Мнения: 1 219
аз първо държа да кажа,че не вярвам в никакви митове и легенди,дори си мисля , че това е грешно,защото аз сам християнка и вярвам единствено в Господ.Чувала сам много митове и легенди за бременността:

-да не се казва на майката на жената,която ражда защото майката си мислела винаги наи-лошото(-)
-да не се подстригва жената заради ума на бебето(-)
-да не се казва на никого до 3-ти месец(пълна глупост-ако господ е решил да имаш бебе ще имаш,ако не няма да имаш.Нищо не може да се промени със суеверията.)
-за червениа конец също не вярвам(-)
-да не се купува нищо предварително(не исках да го спазвам,но мъжа ми и всички роднини са категорични Sad)


Спазвам само християнските ритуали и много държа на кръщението.Даже съм си взела светена вода тук в Ню-Йорк.Каквото господ е рекъл това ще стане.

# 14
  • Мнения: 528
1. Да не се казва на майката на жената, която ражда, за да роди по-лесно (+)Първото си дете родих много лесно, но второто #Crazy Майка ми знаеше само на второто, защото бях в определен ден.
2. Да не се подстригва бременната жена, защото щяла да отреже пишката на детето  Crazy (-) На сина си не пропусках месец, а на щерката се подстригах само 2 пъти през цялата бременност.
3. Да не се прескачат кабели, маркучи,..., защото детето ще е с увита пъпна връв (-) На първото спазвах и детето бе с увита пъпна връв, проплака след аспирация. На второто не ми дремеше къде стъпвам - нямаше никакви проблеми с пъпната връв.
4. По формата на корема се познава пола на детето (-) И на двете бременности имах еднакъв корем - малък и изшилен, доста ниско. Имам момче и момиче  Crazy
5. Майката носи различно момче или момиче (-) И с двете бременности имах едни и същи неразположения
6. Ако бременната жена открадне нещо за ядене и се пипне в същия момент, на местото, където се е пипнала бебето ще има петно (+) Не категорично, но в действителност си бях откъснала 2 вишни и дъщеря ми има две кръгли петънца на ръчичката.
7. Бременна жена на момиче получава пигментация, а на момче не ( Thinking) И на двете имах, но на момичето бе по-силно изразена.
8. Бременна жена с момче се разкрасява, на момиче погрознява, защото момичето взимало от красотата на майката  Rolling Eyes (-) Мен бременностите ме разкрасяват Mr. Green. Де да можех все бременна да си ходя  Sick Ама айде сега заради едната красота...На момичето бях по-хубава, просто защото бях по-женствена, заради годинит  Crazy

Това се сещам сега Rolling Eyes Много хубава тема Peace

Общи условия

Активация на акаунт