Самостоятелно хранене - откога ?

  • 1 153
  • 21
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
Искам да ви попитам откога смятате за нормално детето да се храни самичко, с лъжицата ? Синът ми се храни успешно с вилицата, без поражения, но дам ли му да поеме с ръчичка пълната лъжица настава ужас  Crazy! Обръщане на храната върху дрехите, омазване и красота навсякъде...знаете как е  Peace. Разкажете при вас кога и как започна този интересен и живописен процес  Mr. Green...

# 1
  • Мнения: 1 896
Съвсем скоро моят син започна да яде самостоятелно без да се омазва целия-може би преди около месец.
Не се тревожи и имай търпение - на всичко ще се научи детенцето ти. Няма човек, ненаучен да яде с лъжица.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 10 810
Точно на вашата възраст я оставях сама да се оправя с купичка кисело мляко.Няма значение колко се омацва,пък и това не и беше основно хранене и не се притеснявах колко ще изяде.Така постепенно се научи,макар че като яде супа сега все още се поолива.

# 3
  • Мнения: 216
Реших да попитам тук, защото моята свекърва все бърза, все ми дава зор  #Cussing out. Сега се е сетила за това и дава инструкции, а като го гледам ме се струва още мъничък и предпочитам аз да действам с лъжицата  Peace. Мисля си, че има достатъчно време да развие и това фундаментално умение  Hug

# 4
  • Мнения: 2 197
Oт 8-месечна прави опити с лъжицата. В началото - не особено успешни. Вече е абсолютен спец и с вилицата и с лъжицата. Е, от време на време се лигави и обръща храната нарочно, но се преживява. Може би е въпрос на дете - моята винаги е искала да се справя сама. И тя сама изяви желание да започне да си държи приборите, аз не съм я карала.

# 5
  • Стара Загора/Бургас
  • Мнения: 77
Всъщност синът ми успява да вкара лъжицата с храна успешно в устата си като пораженията наоколо са съвсем малко ,  но пък за сметка на това доста бързо се уморява ( или губи интерес ) .....Ние сме на 1 год и 7 мес.......

# 6
  • Мнения: 4 784
Реших да попитам тук, защото моята свекърва все бърза, все ми дава зор  #Cussing out. Сега се е сетила за това и дава инструкции, а като го гледам ме се струва още мъничък и предпочитам аз да действам с лъжицата  Peace. Мисля си, че има достатъчно време да развие и това фундаментално умение  Hug
Аман от компетентни по всички въпроси свекърви!!!

# 7
  • Мнения: 1 240
Моята дъщеря е на 1 г. и 8 м. Справя се с по-гъсти храни, но все още има какво да научи. И тя обръща лъжичката, спокойно, ще се научи!

# 8
  • Мнения: 1 896
Реших да попитам тук, защото моята свекърва все бърза, все ми дава зор  #Cussing out. Сега се е сетила за това и дава инструкции, а като го гледам ме се струва още мъничък и предпочитам аз да действам с лъжицата  Peace. Мисля си, че има достатъчно време да развие и това фундаментално умение  Hug

О, да-има много амбициозни по отношение на внучетата си баби. Не се вързвай.
Има и деца, които и на 3-годишна възраст трудно се справят със самостоятелното хранене.
Аз, която съм на 28 също често се покапвам, докато се храня.... Crazy

# 9
  • Мнения: 568
Вероника е на почти 2 години и отскоро успява да яде по гъсти храни - кисело мляко например - сама.
Много е трудно да проумее, че не трябва да обръща лъжицата докато лапне. За по-сигурно  приближава устата си на 5 см от купата.

# 10
  • Мнения: 2 908
Чета,чета,че аз не смея още да и дам да пробва нищо. Rolling EyesМислех си,че е малка още,явно много съм грешала...А пък съм такава шантава,че не знам как ще преживея като я видя цялата омазана....много съм зле в това отношение Sadне мога да свикна и навън да се цапа ,като излезем.

# 11
  • Мнения: 674
Моето дете си го храня аз засега. Не мисля, че е готова все още за самостоятелно хранене. Peace

# 12
  • София
  • Мнения: 43 903
Моя твърдо отказва.....Sad освен ако не види мляко с с тези медените кръгчета на нестле...само тях иска сам да яде....а да и кисело мляко или някой крем....ама да седне супа или готвено сам да яде - абсурд....пуска лъжицата и вика - "мама, мама".....
направо не го знам това дете какво ще прави в детската градина на есен....

# 13
  • Мнения: 8 999
Синът ми го научиха в яслата /на 2 г./, а дъщеря ми - в градината /на 3 г./. Честно казано, изобщо не ми пукаше дали ще се научат или не, защото ми беше по-лесно, по-бързо и по-чисто аз да ги храня.

# 14
  • Мнения: 8 207
На 1г и 3м го оставих да се храни сам. Преди това държеше лъжица и бъркаше в купичката с храната или се опитваше да храни мен - в интерес на истината цапахме повече. В един момент реши да започне да я пъха в своята уста. Преди това в продължение на около месец може би, основната му игра беше да обикаля из стаята с лъжица и някоя от детските тенджерки и да си прави "АМ". Може би затова толкова лесно си улучваше устата след това с храната - беше направил много сухи тренировки. Иначе и той много цапа понякога и то от разсеяност - после ми сочи къде е капало и ми вика "Ау". Стискам зъби и чистя след него... Друг път пък се налага само да му избърша устата след това. Отначало малко му помагахме със загребването, но за месец и половина доста напредна и отдавна вече не стоя близо до него. Като се нахрани хваща купичката с две ръце и я мести от плота на столчето на масата. Сега не ни позволява да му слагаме нещо в устата. С виличката обаче още не е запознат. Давала съм му я само няколко пъти и изобщо не е наясно как да забоде с нея. Опитва се да я ползва като лъжица.

Общи условия

Активация на акаунт