Предсрочно прекратяване на трудови отношения

  • 3 699
  • 19
  •   1
Отговори
  • Мнения: 533
Здравейте, имам нужда от съвет Embarassed Искам да прекратя предсрочно, т.е. не мога да спазя едномесечното предизвестие за напускане, трудовите си отношения с настоящия ми работодател. Не съм наясно какво ще се случи с платения отпуск, който досега не съм ползвала Thinking Дали на следващото ми работно място ще бъде зачетен като неизползван? Не държа да ми бъде изплащан, ако това означава да не ползвам никакъв отпуск до края на годината...
Четох Кодекса на труда, но така и не ми стана ясно Embarassed
МОля, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, да сподели Peace!

# 1
  • Мнения: 1 172
Ако си работила на сегашната си работа от януари до март вкл. за тази година и имаш 20 дни годишен отпуск по договор, то на тази месторабота дотук имаш право на (3/12)* 20 дни, което са 5 дни. Според колко от тях си ползвала и имаш ли изостанали от предната година се определя колко трябва да ти изплатят при напускането.
Ако имаш 2 дни останали от миналата и 5 от тази, то трябва да ти платят 7 дни.
Ако нямаш дни от миналата година и досега си ползвала 3 дни за тази, трябва да ти платят само 2 дни отпуск.

Като идеш на новата работа, примерно от 1 април, там ще имаш 9/12 от броя дни годишен отпуск, записан в договора ти.
Доколкото знам отпуск не може да се "пренася" от една фирма в друга. Всичко неизползвано се изплаща от старата фирма, и в новата се почва на чисто.

# 2
  • Мнения: 656
Малко вероятно е според мен. Вторият ти работодател няма никаква изгода в това, да ти "изплати" платения годинеш отпуск от предната фирма, но затова пък можеш да си вземеши обезщетението за неизлозван отпуск и ползваш неплатен на новото място.

А що се отнася до неспазването на срока за предизвестие - там питай новия си работодател, щом те иска толкова рано би трябвало да ти даде инфо какво може да стане.

А ако до момента си използвала повече от полагащите се за 3 месеца дни, не знам дали няма да ти ги удържат от заплатата.

# 3
  • Мнения: 1 896
Не, няма да ти бъде зачетен като неизползван от новото ти работно място.
Неизползваният платен отпуск трябва да ти бъде изплатен от настоящия ти работодател при прекратяването на трудовите ви правоотношения.Новият ти работодател няма ангажименти в това отношение.

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 11:08 от Ulia

# 4
  • Мнения: 533
Благодаря Ви много за отговорите  bouquet
Използвала съм почти целия полагаем ми платен отпуск за първото тримесечие Peace Иначе имам 27 дни платен годишен отпуск.
Още веднъж Ви благодаря Simple Smile

# 5
  • София, България
  • Мнения: 5 573
Здравейте, имам нужда от съвет Embarassed Искам да прекратя предсрочно, т.е. не мога да спазя едномесечното предизвестие за напускане, трудовите си отношения с настоящия ми работодател. Не съм наясно какво ще се случи с платения отпуск, който досега не съм ползвала Thinking Дали на следващото ми работно място ще бъде зачетен като неизползван? Не държа да ми бъде изплащан, ако това означава да не ползвам никакъв отпуск до края на годината...
Четох Кодекса на труда, но така и не ми стана ясно Embarassed
МОля, ако някой се е сблъсквал с подобен проблем, да сподели Peace!

Здрасти,
искам да те предупредя, че ако подадеш молба за напускане и то не бъде одобрено по взаимно съгласие, ако не можеш да изработиш едномесечното предизвестие, дължиш 1 заплата на работодателя.
Може разбира се да не ходиш като си вземеш болнични, но предизвестието или трябва да се изработи, или да се плати.
За отпуската - момичетата са казали  Peace
И последно - гледай да ти дадат копие от молбата с входящ номер и дата!

# 6
  • Мнения: 234
Може разбира се да не ходиш като си вземеш болнични, но предизвестието или трябва да се изработи, или да се плати.......И последно - гледай да ти дадат копие от молбата с входящ номер и дата!

Искаш да кажеш,че като си пусне предизвестие за напускане един месец,може да си вземе болничен.По този начин няма да й се наложи да ходи на старата работа и ще си вземе полагащата й се последна заплата.
И кое копие с входящ номер и печат да си иска-от молбата за напускане ли?
Извинявайте,че се намесвам в темата,но искам да изясня това и за себе си.

# 7
  • Мнения: 533
Прекратяването се получи по взаимно съгласие, олекна ми Hug Сега остава да изясня въпросът с платения отпуск.
Риб@к, не мисля, че ако става дума за цял месец предизвестие можеш да ползваш болничен, който да ти бъде заплатен от съответния работодател...За няколко дни едва ли е проблем, но месец Thinking...
Благодаря за съвета, Мона ЛИза, ще взема копие от молбата  bouquet

# 8
  • София, България
  • Мнения: 5 573
Може разбира се да не ходиш като си вземеш болнични, но предизвестието или трябва да се изработи, или да се плати.......И последно - гледай да ти дадат копие от молбата с входящ номер и дата!

Искаш да кажеш,че като си пусне предизвестие за напускане един месец,може да си вземе болничен.По този начин няма да й се наложи да ходи на старата работа и ще си вземе полагащата й се последна заплата.
И кое копие с входящ номер и печат да си иска-от молбата за напускане ли?
Извинявайте,че се намесвам в темата,но искам да изясня това и за себе си.

много правилно си разбрала   bouquet

моите работници точно така правят и дори и да ми иде да ги  #2gunfire  /шегичка  Mr. Green / по закон си им тече предизвестието.
Какво да правиш като си се разболяла точно сега? Един месец болнични не е проблем - дори на комисия няма да ходиш.
Искайте копия от молбата за напускане с дата и входящ номер, защото иначе могат да се направят на ударени, че нищо не си дала.
Най-добре е като си пише молба и не се знае по взаимно или не да си пише - моля да бъда освободена от длъжността ..... от еди къде си .... ако молбата ми не бъде удовлетворена, нека да се смята за подадено предизвестие. Така с 1 куршум 2 заека.

# 9
  • Мнения: 641
Аз като си пуснах предизвестието си пуснах и платения отпуск. И така не ходих на старата работа , а ходих на новата да се обучавам и накрая не се наложи да ми изплащат платения отпуск. И вълка сит и агнето цяло.

# 10
  • Мнения: 234
мона лиза   bouquet Hug
Само не ми става ясно как можеш да ползваш един месец болнични без да се налага да ходиш на комисия,като личния лекар може да ти даде само  7 дни .  Blush После доколкото знам трябва да те изпрати на специалист за продължаване на болничния поради "евентуално усложнение "от лечението до момента. Confused
Моля, обяснете ми. Blush

# 11
  • София, България
  • Мнения: 5 573
мона лиза   bouquet Hug
Само не ми става ясно как можеш да ползваш един месец болнични без да се налага да ходиш на комисия,като личния лекар може да ти даде само  7 дни .  Blush После доколкото знам трябва да те изпрати на специалист за продължаване на болничния поради "евентуално усложнение "от лечението до момента. Confused
Моля, обяснете ми. Blush

Аз от личен опит не мога да говоря- 6 години трудов стаж, нито 1 ден болнични  bowuu

Ама по принцип - лекарят те вика на контролен преглед,и установява че още си болна и ти удължава болничните. После, зависи от лекаря де, събира още 2 подписа от колегите, и ето страшна комисия става с 1 водка и кутия бонбони.
Знам че е жалко но е факт. Баща ми така 4 месеца изкара в болнични защото работодателя му отказваше да му плати отпуската преди да напусне. 

# 12
# 13
  • София
  • Мнения: 7 097
Прекратяването се получи по взаимно съгласие, олекна ми Hug Сега остава да изясня въпросът с платения отпуск.

Обезщетение за неизползуван платен годишен отпуск
Чл. 224. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) При прекратяване на трудовото правоотношение работникът или служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.

(2) Обезщетението по предходната алинея се изчислява по реда на чл. 177 към деня на прекратяването на трудовото правоотношение.

Трябва да ти го изплатят като обезщетение по реда на чл. 224 КТ, който цитирам. Не може да бъде прехвърлен за ползване при следващия ти работодател.

# 14

Общи условия

Активация на акаунт