оцветяване на зъбките заради нощното кърмене?

  • 448
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 314
здравейте!синът ми е на 1,8 год.и все още го кърмя.от няколко месеца,обаче,по зъбките му се появи едно почерняване.педиатърът каза,че е в резултат от нощното кърмене,тъй като през нощта не се отделя достатъчно слюнка и когато го кърмя се получава нещо като ферментация и резултатът е това оцветяване.има ли някой,който се е сблъсквал с подобно нещо?аз така или иначе вече се опитвам да откажа нощното кърмене,но това почерняване какво да го правя?

# 1
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Почерняването най-вероятно е т.нар. биберонов кариес, който макар и рядко, може да се появи и при кърмени бебета. Има тенденция това да се отдава на нощното кърмене, но в действителност причините най-често са съвсем различни и нямат общо с начина на хранене(все пак може да помислиш дали няма други предразполагащи фактори, които би могла да елиминираш - дали бебето обича сок и постоянно разнася чашка или шише с него; близалки и т.н. - не се обиждай от споменаването, зная че вероятно няма нищо подобно при вас, просто понякога се случва и кърмени бебета да придобиват такива навици, които е важно да бъдат отстранени). Ако потърсиш с търсачката, ще ти излязат няколко теми по въпроса, където има информация и от зъболекар (Dr.Jend).
Съвсем накратко - нужно е зъболекар да прецени метода на действие (обикновено зъбките се обработват с определен препарат, за да се запечатат в опит да се спре разрушаването), а причината най-често е не в храненето в момента (в такъв случай всички кърмени бебета би трябвало да имат такъв кариес), а дефекти в образуването на емайла на млечните зъбки, които са настъпили още по време на бременността и над които нямаш контрол, тъй като даже не е известно какво ги причинява.
Хубавото е, че тези неща нямат последствия върху постоянните зъбки Hug

# 2
  • Мнения: 314
hedra,благодаря ти много за разяснението.  bouquetкакто винаги изчерпателна.определено в храненето не мога нищо да променя,тъй като нито давам сладки неща,нито синът ми някога е ползвал биберон-залъгалка.явно наистина е нещо,на което за съжаление аз не мога да повлияя,но ще посетим зъболекар в най-скоро време.

Общи условия

Активация на акаунт