Мароко?

  • 1 264
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 103
Някой да е ходил скоро там?
Да препоръча хотел, имали какво да се разглежда, по кое време на година е най-хубаво?

# 1
  • Мнения: 3 215
Ох,има,има.Обаче много късно видях темата.Утре ще пиша.
Лека нощ засега!

# 2
  • Мнения: 5 103
Пиши моляяяяяяя

# 3
  • Мнения: 3 215
Как ти се пътува дотам?С група или самоорганизирано??
Доколкото си спомням групите обикалят 10 дни.Екскурзията се казваше Имперски столици и касби или нещо такова.
Аз,както може би вече е известно,си падам по индивидуално организираните пътешествия.Така и в Мароко бях за малко,но мисля да повторим за по-дълго и затова съм си правила труда да разузнавам.
Ти как искаш да пътуваш.Защото,ако е с група,те си имат програма и си я следват.И нямаш много избор освен да я следваш и ти.
Ние бяхме в Южна Испания и оттам (Тарифа-градче малко и адски ветровито,рай за сърфистите и с голям брой самоубийства-това сочи статистиката) с ферибот стигнахме до Танжер.Фериботът е доста скъпичък - 50- евро на човек за двупосочен билет.Стига се за 30-40-50мин. (понякога не тръгват навреме особено навръщане).Хубавото е,че през лятото имат 2 часа разлика във времето с Испания.Май така беше - тръгнахме в 9 сутринта,а стигнахме там в 8.Можеш да смениш пари на самото пристанище в Танжер,има доста банкови офиси.Ние имахме глупостта да хванем такси,за да стигнем до Медината,която се оказа точно над пристанището.Завъртя ни човекът малко,показа ни тетрадката си с автографи от туристи (те много си падат по такива споменници,доказващи професионализма им) и ни изсипа пред Медината.Там също има банка и могат да се сменят пари.
Понеже беше рано,седнахме в едно кафене,разбирай масички насред улицата и пихме чай.Медината е старата част на Танжер,която след малко щеше да се превърне в пазар - малки дюкянчета,неистово тесни улички и къщи над тях,в които живеят местните търговци със семействата си.
Има и един хотел,от който се открива супер гледка към пристанището и морето,терасата е много романтична.Връща те в годините,когато Танжер е бил в разцвета си,мост от Африка до Европа.
Днес градът е интересен,много европейски повлиян.Френският,разбира се,е говорим навсякъде.Испанският също върши работа.Има красиви големи сгради,но и скучни блокове.Мизерията също я има,но в по-малка степен отколкот в Кайро.Все пак е по-малък градът.
В Медината се връщаш стотици години назад.Имат хубави сувенири.Трябва,разбира се ,да се пазариш...

Ще се опитам да продължа по-късно.Нещо днес времето все не ми достига. newsm78

# 4
  • Мнения: 3 215
Продължавам днес.

В Медината огладняхме и затова се качихме в един ресторант,на втория етаж,над шумотевицата на пазара.Храната в Мароко е страхотна,разнообразие голямо и рай както за месоядните,така и за необичащите месото като мен.Бих казала,че храната в Мароко е по-добра от тази в Египет,по-разнообразна някакси.
Засвири и местен оркестър.Романтиката беше пълна докато не се появи огромна група туристи.Настана лек хаос,но сервитьорите припкаха като балерини и скоро всички ядяха и мълчаха  Mr. Green
След като похапнахме,отидохме да пием чай (общо взето пихме чай поне 5 пъти,много е хубав - ментов с кедрови ядки).
И после се впуснахме в пазаруване.Попаднахме в клопката на един търговец на килими-берберин.Качи ни на последния етаж на дюкяна си и видяхме Танжер от птичи поглед.После започна традиционното размятане на килими.Аз за малко да купя един,но приятелят ми ме накара да проявя здрав разум - как точно ще го пренесем този килим до БГ?!И аз се отказах за ужас на търговеца.
После берберите ни преследваха из цялата Медина,запомниха ни и нямаше отърване.В един магазин за подправки и магически мазила и илачи,нямаше как - купих това- онова.
Точно когато бяхме решили да влезем в атака и да купуваме каквото ни хареса,се оказа,че сме леко закъснели и към 4ч. магазините взеха да затварят.Голямо разочарование,към което се дабави и факта,че се загубихме.Аз съм специалист по тези работи.Губила съм се навсякъде по света и обикновено сама,но този път не беше никак весело.Абсолютно се дезориентирахме и започна едно мотане ... Намаше по какво да се ориентира човек,защото магазините затвориха и всичко стана еднакво.Повече от час бродихме,даже ме хвана доста страх (аз,дето съм такъв куражлия!).Все пак някакси се измъкнахме и с последни сили закупихме това-онова.После - чай,разбира се.

Аз имам голяма слабост към Мароканския стил в архитектурата и обзавеждането.Затова за мен в Мароко най-забележителни са къщите им,но не обикновените,а така наречения риад (riad).Сигурно ги знаете - отвън е като нормална къща,но отвътре -ах!този вътрешен двор с тези фонтанчета и цветя .... а също и терасите на покривите.Думите са излишни.Давам ви няколко сайта с риади,които са превърнати в хотелчета.Не са особено евтини,но има всякакви.:
http://www.riadselection.com/
http://www.fez-riads.com/
http://www.riadsmorocco.com/
http://www.riad2000.com/


Градовете,които човек може да посети в зависимост от времето,с което разполага са Танжер,Рабат,Казабланка,Есауриа,Маракеш,Фес ...

Ето карта: http://www.bugbog.com/maps/africa/morocco_map.html

Климатът е различен в различните части на страната:Атлантическото и Средиземноморското крайбрежие се радват на мек климат с горещи лета,охлаждани от морския/океанския бриз и кратки влажни и дъждовни зими.
Във вътрешността на страната климатът е по-суров.С много горещи лета и много студени зими.
В планината Атлас температурите често са много ниски,минусови.Често там вали и сняг.
В Маракеш,например,средната зимна температуре е 21 градуса,а средната лятна  38градуса.

Това е засега.
Един примерен маршрут дотам: София-Малага-Тарифа-Танжер-Рабат-Казабланка и т.н.С кола под наем например,макар,че шофирането като във всяка арабска държава си е предизвикателство.

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 17:39 от Old Sport

# 5
  • Мнения: 934
И аз съм ходила с ферибот от Тарифа, Испания.
Old sport го е описала много добре.
Трябва да се види Медината, пазарите, английския и френския квартал,
кралския дворец, строго охраняван отвън, укротителите на змии,
и разбира се да се направи добър пазарлък.
Ха, ха, аз си купих килим от ест. вълна, мароканеца така го опакова плътно,
че се събра без проблем в куфара за БГ.
Гледката към Европа през Гибралт. пролив е величествена!

# 6
  • Мнения: 649
И аз много искам да посетя Мароко. Темата ще я следя с огромен интерес.

Общи условия

Активация на акаунт