Как да научим нашите деца да четат и пишат на български?!

  • 73 866
  • 383
  •   1
Отговори
# 30
Поздравления за темата,  bouquetима какво да науча от вас Ще ви следя с интерес.

# 31
  • Мнения: 1 909
Момичета, а дали не трябваше малко по-широко да се постави темата - не само за писането и четенето, което само по себе си е достатъчно голямо постижение, а и за по-нататъшно учене на езика. Аз лично не храня илюзии, че ще успея да създам и поддържам достатъчно богатство на езика само с говорене в къщи, а дори и с постоянно четене на книжки, гледане на филми и т.н.  Ходенето в България е голям плюс, но пак не е достатъчно. Винаги ще липсва, ми се струва, една база, която само някакво систематично учене може да даде.

Така де, който си няма баба - начална учителка на разположение, май няма много други възможности.  Rolling Eyes

Сега се сетих че една позната - директорка на езиково училище в София ми каза, че правят през лятото курсове за деца по български. Проблема е, че са в София, а и са само съботно-неделни, но може на някой и да му свършат работа.

КТВ, аз имам същите проблеми с българските книги - нещо все не мога да намеря такива, че хем да са разбираеми, хем да са интересни, да има все пак и някакви картинки, така че дайте идеи ако сте намерили нещо по-свежо. 

На конкретния въпрос на темата аз вече отговарях в други теми, няма да се повтарям, само за майтап да ви кажа, че сега с баткото като сме решили да учим малката на български, той заяви, че тя първо трябва да научи азбуката Grinning Така че по същото табло с азбуката, което той използува, и което си стои в кухнята и е постоянно пред очите им, постоянно я изпитва - кара я да повтаря буквите и да разпознава картинките.

Бях поставила по едно време въпроса за учене на четене в една тема в "Нашите деца" и там ишаше много интересни конкретни отговори за игри-начини за учене на азбуката и писане. Ще опитам да я издиря.

# 32
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
На бързо се включвам, чета мненията и имам много коментари, но нещо времето не ми стига  Rolling Eyes
Tandoori, не си сама  Hug
dune, тук от 4 години започват училище и грешката, която мисля аз допуснах със сина е, че изчаках да направи 6, за да започне с българския  Rolling Eyes На 6 той вече четеше сам книжки на английски. Получи се голямо разминаване в нивото на четене на български и английски и съответно загуби интерес да чете на български. А на неговите години, за да се обогати речника му на български, трябва и книжки сам да чете. До скоро аз му четях на български, но той вече е голям и вече предпочита сам да си чете, разбира се на английски.
Идеята на КТВ да чете книги на български, които вече е прочел на английски много ми хареса  Peace
Съгласна съм с това, че всяко дете е различно и подходът съответно трябва да е различен. Ние може да си правим планове, но какво в същност ще стане, зависи от детето и трябва да сме готови на генерални промени в плановете си  Crossing Arms
За целите, моята в момента вече е поне да събудя интереса на сина да чете повечко на български  Confused Писането съм го сложила на по-заден план. За сега той чете основно детски списания. Любимо му е списанието Зоопарк на Егмонт, което обаче май е за по-малки деца  Thinking Последно от там научи думата "бракониер".
Георграфия и История е интересно да се учат като се ходи в България, но ми се струва, че е хубаво и теоретично да се подплатят и систематизират, след една възраст.
Моят за сега клони към хуманиртарните науки, историята му е един от любимите предмети, чете много по въпроса. Затова искам да го запозная по-подробно и с българската. Точно този Великден стана дума и го просветихме по въпроса, как е възникнало православното християнство. Това тук в училище не го учат, учат за католицизма и протестантството, разбираемо е защо. Моят знае за Римската империя, за разделянето й и за Византия, знае и за кръстоносните походи, просто сега навързахме познатите му неща, за да обясним част от историческото развитие на България Wink
За георграфията, искам да има представа от планините, страните с които граничим, реките, основните градове и да може да се ориентира бързо по картата на България. За сега знанията му са откъслечни, София, Варна, Бургас, В.Търново, Стара планина и Витоша. Ако го попиташ, кой е най високия връх ще каже, Черни връх  Laughing
Имам няколко детски книги за историята на България, но не съм особено впечатлена от тях, не мисля че учебниците ще са по-атрактивно написани, затова и нямам намерение да взимам такива.
Ако някой има опит с интересни книжки на тази тематика, моля да сподели. Аз по късно ще се включа да ви напиша кои имам и какво ми е впечатлението за тях.

# 33
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Момичета, а дали не трябваше малко по-широко да се постави темата - не само за писането и четенето, което само по себе си е достатъчно голямо постижение, а и за по-нататъшно учене на езика.
...
Сега се сетих че една позната - директорка на езиково училище в София ми каза, че правят през лятото курсове за деца по български. Проблема е, че са в София, а и са само съботно-неделни, но може на някой и да му свършат работа.
chumbi, точно това и аз целя, как да обогатя българския на детето. Защото за едно 11 годишно дете, само говоренето на български и четенето на книжки на български от родителите вече не е достатъчно  Rolling Eyes Как да събудя интересът му към българските книги, след като нивото му на четене не е достатъчно добро и съответно му е по-интересно да чете на английски. А моят проблем с четенето на книги няма, чете с желание, даже понякога го наказвам, като не му давам да чете  ooooh!  Embarassed
Може ли повече информация за училището, моля  Flutter Аз бях наела учителка и благодарение на нея мисля, че синът се отпусна да чете, но проблемът е, че лятната му ваканция е само 6 седмици, тоест ще има не повече от 12 занятия в България, ако сме нон-стоп в София. Но по-добре малко, от колкото николко, нали?!

# 34
  • Vienna
  • Мнения: 261
Във Виена имаме училище по един следобяд на седмица и аз съм решила там да си давам детето. Брат ми там учи... Какво да кажа, не е перфектно, но Мира ако стане така аз ще съм много доволна. Много искам да чете с удоволствие. Независимо на какъв език.
Не знам само дали да я давам паралелно с австрийското или по късно.
Възхищавам се на майките, които се занимават самостоятелно с това начинание.

# 35
  • Мнения: 1 783
Като ви чета и се отчайвам... то това си е пълночасова работа да ги учим да четат и говорят... трябва да напусна работа и с това да се занимавам явно... не е за работещи родители все пак. Но забелязвам, че с две деца е по-лесно отколкото с едно, макар че моите наблюдения са от познати в тази ситуация са , че децата говорят помежду си на местния език, а с родителите на родния или както там го наричаме - майчин, бащин....

# 36
Много се радвам на тази тема - точно тя ме интересуваше.В една друга тема бях попитала  от кога да започна с изучаване на бг.азбуката като исках само мнения по въпроса но бях мн.лошо нападната че въпроса ми бил жалък  . . ....това само да ви се оплача.Иначе по въпроса- дъщеря ми е на 3г. и половина знае главните букви на фамилярите но бих искала да научи цялата азбука.Притеснявах се да не е рано но като ви чета май не е.Ще следя темата защото ми се струва много полезна.

# 37
  • до вятърните мелници
  • Мнения: 195
Привет,

да се включа и аз по темата.

Много съм мислила по тея въпроси още откак се омъжих тук, а пък откакто започнах работа като преподавател по английски съвсем ми се объркаха концепциите....

За сега май имам намерение като се роди бебчо, живо-здраво дай боже, да му говоря изключително и само на български, а от средата то ще си научи неусетно и местния език. Много се надявам че и мъжът ми ще "закачи" нещо повече от нашия език, че за пет години е научил сигурно максимум 10 думи и 2 изречения на български Sad
Мисля че много положително за усвоявянето на българския би повлияла една приятелска среда, от деца и родители с български произход.

За четенето и писането, мисля че е най-лесно ако се учата паралелно, но както казвате, зависи и от детето.

Дилемата ми е английския, обаче. Много ми се иска да му го предам като един втори майчин, но нямам идея как или кога да стане... Може би ще е по-добре като наближи време за училище да го започнем... Би било страхотно, ако в семейството говорехме само на английски, навън и с роднини - на местния език, а майка с дете - на български, но моят съпруг не е толкова напреднал с английския и не виждам как бихме го постигнали...

За сега това са ми идеите и намеренията.

Много бих се радвала, ако изразите мнение Simple Smile

Поздрави!

# 38
  • Мнения: 46
Джорджи , при нас се получи точно така с езиците по отношение на първото ни дете. Давай смело с езиците още от бебешка възраст. Ти сама ще усетиш кога , колко и как да му говориш и на английски. Даже и сега можеш да говориш на бебето, то те чува, наслаждавай се на красотите на пролетта и му цитирай Шекспир. Желая ти лека бременност pregnant

Аз му говоря на бг, баща му на немски, а слушаше английски от нашите разговори /щото аз не знаех немски в началото и умишлено говорех на английски, за да може детето да го слуша още от бебе, което е пък за сметка на моето усъвършенстване по немски, ама карай/ - егати дългото изречение скалъпих - като немските километрични думи Laughing

Освен това, понякога му говоря и на гръцки, както и на малката, защото баща ми е с гръцко потекло. Засега прави малко прости изречения. Малката също всичко разбира на бг и немски, но още не говори, само няколко думички и най-вече - мамааааааа.  mamma

Доколкото ми позволява свободното време и добро разположение, се занимаваме и с четене и писане, ама от есента като тръгне на училище не знам как ще ни стига времето, защото искаме и музика и спорт и....  family4, а пък фигурката с панталона не е много по учебно-занимателната част, е, за сметка на друго.

Мисля да го запиша и на бг училище във Виена и ще помоля   Ritamae за координати на същото, ако има да ми даде.  Simple Smile

Не знам вие какво мислите, но предлагам паралелно да открием и друга тема - как се справяме майките /откъде черпим сили/ с физическо, психическо, духовно равновесие. Защото трябва да бъдем полезни на себе си и децата си и всички около нас които ни обичат и обичаме. идеи, книги, храни, добавки, спорт, автогенен тренинг, йога..... newsm51

# 39
  • Мнения: 1 636
ВклÜч и аz  Mr. Green.
Имам приятелка испанка и децата í ходят от втори клас на испанско училиЩе тук. Целта е да не се объркат буквите коя на кой еzик как се чете. За това ре6их и аz така да направя.Сега големият е в 1.клас,лятото zапочваме с БГ аzбука. Направих му една таблица,на която всяка буква е написана голяма и малка и има картинка със съответната буква.И двамата го гледат,да видим дали Ще помогне.
Малкият има повече желание zа учене,така,че може би при него Ще бъде първо БГ аzбука оЩе в градината.
Някой пита zа книжки.Сестра ми идва на гости и донесе много хубави. Погледнете на иzдателство zлатното пате н.р.Малечко палечко или на Егмонт Walt Disney Пинокио.Теzи двете са пред мен,zа това тях мога в момента да препоръчам.С картинки са и с поzнати прикаzки,а и буквите са сравнително големи.

# 40
Я каква хубава тема Hug,в Испания децата трьгват на у4илиЩе от 3 годинки ,така 4е испанският ве4е ни е подсигурен Wink,Алекс си познава буквата,познава много букви(на испански де Embarassed)като вьрвим по улицата и види някоя Шахта трябва да я пипне задьлжително за да ми покаже 4е вьрху нея я има неговата буква Close,племенницата ми,ве4е 4 годиШна си пиШе името сама(пак на испански),може да пиШе мама,тати,и ей такива неЩа...такааа,оба4е неЩо за бьлгарският все не стига времето Confused,ако имаШе бьлгарско у4илиЩе при нас Щях да ги запиШа неделите,но ни е много дале4е Confused.Онзи ден дойде на приятелят ми детето и изяви желание да пиШе на бьлгарски,нау4и се как се пиШе "мама" Wink и "тати" на бьлгарски и името си сьЩо...та така,сега испан4ето знае да пиШе пове4е бьлгарски отколкото наШите деца. Simple Smile Embarassed

# 41
  • Ispania
  • Мнения: 4 482
Аз,кой друг Embarassed

# 42
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Ето една полезна тема в Нашите деца, пусната от чужбинска мама Wink Книжки за начинаещи читатели

Книжката по история, която ми допадна е История на България. Комплект от 10 книжки, можете да ги видите в сайта. Започва от траките и свършва, за съжаление, с освобождаването на България от османско владичество. Има интересни факти и картинки, но не всичко е описано на достатъчно забавен и достъпен детски език. Определено се налага предварително да прочетете книгата, за да се подготвите и да представите информацията по подходящ начин на детето.

За изучаване на азбуката при най-малките ми харесват картите. На всяка карта има рисунка и буква. Даже и за 2 годишните деца е интересно. Моята с удоволствие назовава предметите и животните, които са на картата, аз повтарям след нея, като наблягам на звука, с който започва думата. При разбъркани карти може да намери нейната си буква Wink Този метод го ползвах и при сина, постепенно той научи азбуката, преди да започне училище тук. Но после сведох занятията ни по български, само до четене на книжки от моя страна, докато навлезе в английския, което може би беше грешка  Thinking

Има и книжки с азбуката. Тази, която ние имаме е "Книга за Буквите" от Тома Бинчев.  Първа страница е буквата А, стихчето е за Акулата и е нарисувана акула. Така се минава през всичките букви. Това, което не ми харесва е, че не за всички букви са написани хубави стихчета и думите започващи със съответната буква, понякога са малко абстрактни за малко дете. Пример, буквата Х, избрали са Хоро, картинката е един октопод играещ хоро  Crazy Щерката като види картинката веднага казва октопод  ooooh! Аз излизам от ситуацията, казвам, да, октопод играещ Хоро. Х, хоро. Но ситуацията ми се вижда тъпа  Rolling Eyes За Ю са дали Юли  Thinking За Ч, Чер пипер newsm78 ... Ако някой е попадал на подобна книжка, но по-добър вариант, моля да сподели  Flutter

# 43
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
Моите идеи за писането. Голямото има email и води усилена кореспонденция с родата от България. Научи се да пише на фонетична, вярно е, че прави граматични грешки, но поне е упражнение. Сега съм се замсилила дали да не насърча един блог на български. Според мен ще е от голяма полза.
Добра идея  Peace
Аз моят се опитах да го зарибя с един български детски форум, както и с чатове в скайп с деца на български, той си пада по тези неща. За съжаление, както и по-горе съм споменала, заради разликата в нивото на четене и писане на български и английкси, не му доставя удоволствие нито форума, нито чатовете на български  Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 1 100
Малко Офф, предварително моля за извинение:

ма от в4ера изпаднах в 4уденка, та се опитах да се информирам на колко годинки тръгват децата на у4илиЩе в разли4ните държави по света..ЗаЩото тук 4етох 3 години, 4 години и т.н Rolling Eyes

Сега и при нас има т.нар "скуола (у4илиЩе) матерна" от 3 години, ма това си е детска градина, като български еквивалент...За Англия 4етох, 4е т. нар. primary school запо4ва междду 5 и 6 годинки...http://en.wikipedia.org/wiki/Primary_education

Нали това имаме предвид под "у4илиЩе" , дет се у4и, а не където се изрязват картинки и разни други занимания от сорта, като понякога им показват някоя и друга буква... Thinking


........
А по темата, Ще ми е интересно да 4уя мамите с опит :

Как мислите дали е по уда4но да се се запо4не с 4етенето и писането на един език, а след това да се добави и другия (бг). Или Пък и двата успоредно?
Мисълта ми е, 4е ако едно дте ходи на у4илиЩе, ползвайки един език, въвеждането на 4ужда азбука веднага Ще го затрудни и обърка или пък Ще го стимулира да приеме и двете като еднакво интересни. И в този смисъл, в дългосро4ен план да ползва и двете азбуки без проблем...

Последна редакция: ср, 26 мар 2008, 15:55 от dune

Общи условия

Активация на акаунт