Какво да се види в Цюрих за един ден?

  • 2 547
  • 1
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 724
Следващият петък съм в Цюрих по работа, но обратния полет ми  е  в неделя. Какво мога да видя в Цюрих за един ден? Какво си струва- музей, квартали, галерии, типични храни...Никога не съм била в Швейцария, освен на същото летище при смяна на полет...

# 1
  • Мнения: 3 094
много неща Simple Smile.предварително да се извиня, че немският не ми е слабост и сила и някои неща може да не ги спелувам правилно. (аз съм по френските изпълненияSimple Smile). Първо Цюрихското езеро - има лебеди в него, грациозни и обичани от всички - може да ги нахраниш с трошички. ЖП - гарата на Цюрих - там са снимани много филми за Втората Световна война, когато Швейцария е била неутрална и там са се подвизавали и хитлеристи и антантисти, и от СССР и от Западните съюзници - шпиони, евреи.......Отпред пред гарата има статуя на Алфред Ешер - основател на жп-делото - Швейцария е страна , където ЖП-то достига до всяко село и паланка на време и евтино , разбира се дотира се и е държавен приоритет. Реката на Царих - река Лимат и другата река Аааре, скъпарската улица Банхофщрасе, дето цъкат часовници и цени.......Цъкат и банкови офиси отвсякъде - както аз му казвам носи се тих шум на паричкиSimple Smile......От едната страна на Банхофщрасе-то се намира стария град, издигащите се нагоре улички показват началото му.Линденхоф, възвишение над и до река Лимат е мястото, където се е намирал древния град - това е началото на съвременния град. Из уличките на стария град има и много фонтанчета със скулптури. На лявата страна на Лимат , близо до моста Ратхаусбрюке се намира църквата на Свети Петър - Петерскирхе, която има часовник, чиито циферблат е с най-големия диаметър в Европа. Естествено най-важните неща са двете катедрали - Фраумюнстер, с витражи на Марк Шагал и ГросМюнстер, на чиято стена има статуя на Карл Велики( на това място преди катедралата е имало манастир основан от Карл Велики) , а острани се намира паметника на Улрих Цвингли - този , който е направил Реформата в 1519 г. (т.е. въвел протестанството в Цюрих и околността). ЗА справка - Калвин е направил реформата в Женева, а Мартин Лутер в Германия. Гросмюнстер е съкровищница на артефакти от различни времена, съвременните витражи са дело на Аугусто Джакомети. Всъщност протестанските катедрали са семпли - протестанството не одобрява показността, смята я не просто за празна суета , но и за грях. Така че най-забележетелното нещо са витражите. По принцип в Швейцария е издигнато в култ да си сдържан, скромен, да не парадираш, да не се суетиш и да се стремиш да привличаш внимание към себе си - излишно внимание, разбира се. Също така са много любезни, без да интимничат или да раболепничат  имат си достойнство, но са много човечни. Говорят много езици - това е много езична страна, плюс английския - ако те видят на улицата с карта, веднага ще ти предложат да те упътят.

Последна редакция: пт, 21 мар 2008, 11:26 от Bastet

Общи условия

Активация на акаунт