Прекратяване на трудов договор по време на майчинство

  • 7 897
  • 5
  •   1
Отговори
Здравейте мили дами, бъдещи и настоящи майки! Имам едно питане към тези, които биха могли да ми дадат адекватен отговор. Значи проблемът при мен е, че в момента ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст. Понеже се отвори възможност да започна работа по специалността ми на друго място, реших да запиша детенцето си на детска ясла при което знам, че ще ми бъде прекратено майчинството. Това не ме притеснява, но въпросът е, че трябва да напусна едната фирма, от която получавах полагащите ми се суми и да започна работа в другата фирма, в която имам желание да работя. Искам да попитам как трябва да стане прекратяването на настоящия ми трудов договор, понеже е в период на ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 год.възраст: по взаимно съгласие ли, аз ли трябва да подам молба за напускане, която да бъде одобрена и в какъв срок от време би трябвало да се приключи с цялата процедура по обработката на документите (трудова книжка и т.н.), понеже не разполагам с много време до назначаване на новото работно място. Трудовият ми договор е срочен със неопределен срок- до извършване на определената работа, като времетраене, период за тази работа или дадена дата не са посочени,което не е много правилно, но това е отделен въпрос. Благодаря предварително на всички мами, които биха могли да ми дадат отговор!

# 1
Моля ви, нуждая се от спешен отговор! Още веднъж благодаря!

# 2
  • София
  • Мнения: 1 352
Здравейте мили дами, бъдещи и настоящи майки! Имам едно питане към тези, които биха могли да ми дадат адекватен отговор. Значи проблемът при мен е, че в момента ползвам отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст. Понеже се отвори възможност да започна работа по специалността ми на друго място, реших да запиша детенцето си на детска ясла при което знам, че ще ми бъде прекратено майчинството. Това не ме притеснява, но въпросът е, че трябва да напусна едната фирма, от която получавах полагащите ми се суми и да започна работа в другата фирма, в която имам желание да работя. Искам да попитам как трябва да стане прекратяването на настоящия ми трудов договор, понеже е в период на ползване на отпуск за отглеждане на дете до 2 год.възраст: по взаимно съгласие ли, аз ли трябва да подам молба за напускане, която да бъде одобрена и в какъв срок от време би трябвало да се приключи с цялата процедура по обработката на документите (трудова книжка и т.н.), понеже не разполагам с много време до назначаване на новото работно място. Трудовият ми договор е срочен със неопределен срок- до извършване на определената работа, като времетраене, период за тази работа или дадена дата не са посочени,което не е много правилно, но това е отделен въпрос. Благодаря предварително на всички мами, които биха могли да ми дадат отговор!
Трябваше да нахраня бебока, а те не чакат като са гладни  Laughing Laughing

По принцип редът за прекратяване на срочен трудов договор от страна на работника или служителя е с предизвестие за срок от три месеца, но не повече отколкото остава до изтичане на срока на договора (чл. 326, ал. 2 от КТ), като при договора по чл. 68, ал. 1, т. 2 от КТ остатъкът е не повече от времето, необходимо за завършване на определената работа, но в твоя договор като не е упоменат срок, значи остава 3 месеца. Щом нямаш много време най - добре е да предложиш писмено на работодателя си прекратяването му по взаимно съгласие съгласно чл. 325, т. 1 от КТ.   Ако той в 7-дневен срок приеме предложението, правоотношението се счита за прекратено без нито една от страните да дължи предизвестие.
Има и още един вариант без предизвестие, но тогава дължиш обезщетение съгласно чл. 220, ал.1 от КТ в размер на брутното Ви трудово възнаграждение за неспазения срок.
Успех!

# 3
Да, наистина не чакат  Laughing , и все пак много благодаря за отделеното време и внимание. Ще ми бъде от полза! Благодаря ви, че ви има!  Hug

# 4
  • Мнения: 24 467
Странен е точно този "срочен трудов договор".
Ако ти е спешно бих ти предложила да подадеш веднага заявление за напускане с входящ номер, в което да помолиш да те освободят по взаимно съгласие, а в случай, че не желаят- същото да се счита за едностранно заявление за напускане. Без друго до навършване 2- годишната възраст на детето ти не могат да те заставят да тръгнеш на работа, от там си в отпуск. Предизвестието ти тече и по време на отпуск, за това има достатъчно практика.
Нищо не ти пречи и да започнеш работа на новото място, то където няма да ползваш отпуск, а ще работиш фактически.
Ако имаш проблеми- пиши.

# 5
Здравейте! Търся компетентно мнение по един въпрос - СПЕШНО! В момента съм в отпуск за гледане на дете до 2-год. възраст. Имам един сключен трудов договор: имам ли право на втори на 4 часа? Ще повлияе ли това на майчинството, което взимам?Трябва ли да прекратя първия договор или не? Предварително благодаря много!

Общи условия

Активация на акаунт