За кръщенето

  • 1 401
  • 25
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте!
Зная,че много се е изписало по тази тема и прочетох доста неща,
но не намерих необходимата ми информация.
През месец май ни предстои кръщене на  дъщеричката ми,която
е на 3г.Още не съм й казала нищо,защото зная,че ще ме засипе с въпроси с думичката
Защо?А аз чесано казано не зная как по детски да й обясня.Помагайте с идеи.
Вие какво обяснявахте???

# 1
  • Мнения: 1 733
На пазара продават детски библии с картинки. Благодарение на тях можеш лесно да й разкажеш какво е религията и защо се прави кръщене  Hug

# 2
  • Мнения: 5 026
Кръщавахме го на 1 год и не се е налагало да обяснявам Simple Smile Иначе идеята на Daniele е добра  Peace

# 3
  • София
  • Мнения: 4 866
Най-напред е добре да си го обясниш на себе си - с думи като за възрастен. После лесно ще то "преведеш", за да те разбере детето.
Защо ще я кръщавате?

# 4
  • Мнения: 20
Това с Библията не е лоша идея,не зная дали не е малка...Но определено ще й купя.
Янита ще я кръщаваме,защото още не сме го направили  Blush

# 5
  • Мнения: 23
по добре касно от колкото никога Peace моя  син е по4ти на 2 и о6те не сме го крастили и наи вероятно като му доиде времето и аз 6те трябва да обяснявам newsm10

# 6
  • Мнения: 338
Ние кръстихме Митко на 1 годинка и ни подариха Детска Библия-в нея нещата са предствени по достъпен начин и мисля, че би ти свършила чудесна работа

# 7
  • София
  • Мнения: 4 866
Янита ще я кръщаваме,защото още не сме го направили  Blush

Вярвам, че не това е основната причина.

Библията е обширна книга. Кое точно от нея може да обясни на едно 2-3-годишно дете кръщаването?

# 8
  • Мнения: 4 965
Това с Библията не е лоша идея,не зная дали не е малка...Но определено ще й купя.
Янита ще я кръщаваме,защото още не сме го направили  Blush

Всъщност, не я ли кръщавате, заради вярата ви (примерно).
Ако е само това причината... ooooh!

# 9
  • Мнения: 20
Е не искам да стигаме до спор за или против кръщенето.Аз просто исках да ми дадете идеи за това утре като й кажа и тя ме попита - Защо ще ме подстригва дядото? или Защо ще ме къпе той а не ти?

# 10
  • Мнения: 4 965
 Peace
Няма спор, но ето - детето свързва кръщенето с подстригване и с къпане, а свещенослужителя - с дядо. Значи така му е била поднесена информацията от вас (родителите).
Ако приемаш кръщенето за мода или задължение, ОК. Ама ми е странно...
И Янита, и аз зададохме съвсем елементарен въпрос: "Защо искате да кръстите детето си?
Трудно ли ти е да отговориш на него?

# 11
  • Мнения: 636
Според мен момичетата са ти задали въпроса "Защо ще я кръщавате" не за друго, а тъй като от отговора му зависи и какво ще кажеш на детето. Отговорите биват най-общо и схематично два типа:
1. По-честия - Защото после ще ти подарят подаръци и ще се съберем да се почерпим, пък и казват, че било добре за здравето
2. По-редкия - Защото освен наше, ще станеш божие дете и Бог ще те пази от небето, а той пази по-добре от вески земен родител.
Наистина смятам, без заяждане, че е нужно най-вече ти самата за знаеш защо.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 866
Аз просто исках да ми дадете идеи за това утре като й кажа и тя ме попита - Защо ще ме подстригва дядото? или Защо ще ме къпе той а не ти?

Лесно е. Детето ти е достатъчно голямо, за да разбира неща, обяснени с прости думи.
- обясняваш защо сте решили да я кръстите
- обясняваш кой извършва ритуала
- обясняваш стъпка по стъпка какво представлява ритуалът, кой какво прави и какво означават различните действия

Не мога да ти дам простите думи, защото не знам какво ти ще обясниш на детето си. Най-добре е да е това, в което ти вярваш, за да не настане объркване.

# 13
  • Мнения: 4 965
Според мен момичетата са ти задали въпроса "Защо ще я кръщавате" не за друго, а тъй като от отговора му зависи и какво ще кажеш на детето. ...

...
Лесно е. Детето ти е достатъчно голямо, за да разбира неща, обяснени с прости думи.
- обясняваш защо сте решили да я кръстите
- обясняваш кой извършва ритуала
- обясняваш стъпка по стъпка какво представлява ритуалът, кой какво прави и какво означават различните действия

Не мога да ти дам простите думи, защото не знам какво ти ще обясниш на детето си. Най-добре е да е това, в което ти вярваш, за да не настане объркване.

  bouquet
 Peace
Това ми беше идеята, с най-добри чувства.

# 14
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Дъщеря ми я кръстихме на почти 3 годинки. Обясних и всичко като на голям човек и ме разбра прекрасно. Заедно ходихме до манастира да запишем час за кръщенето. В деня на кръщененето беше най важната.

Общи условия

Активация на акаунт