Няколко интересни предложения и от мен

  • 77 771
  • 66
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 2 241
Пресни картофи с чесън и лук
(източник: Cuisine végétarienne, издателство Maxi)

Рецепта за пресни картофи с малко по-различни аромати

500 гр. пресни картофи
няколко стръка пресен лук (без най-зелените пера, около 10 см. дълги)
2 с.л. зехтин
10 скилидки чесън (небелени)
1 с.л. прясна мащерка
сол и черен пипер на вкус


Измийте и изтъркайте с четка картофите (ако са големи ги нарежете на едро). Разрежете лука на две по дължина.
Загрейте зехтина в тиган, сложете картофите и ги оставете няколко минути да се пържат като ги обръщате от време на време, за да се зачервят от всички страни.
Добавете лука и скилидките чесън, оставете да се пържат заедно с картофите още 5 минути като разбърквате от време на време.
Сложете солта, черния пипер и мащерката. Налейте малко вода, покрийте тигана с капак и оставете картофите да се задушават до омекване още 10-15 минути (разбърквайте от време на време).
Сервирайте топли.

# 16
  • Мнения: 2 241
Топла салата с моцарела и бекон
(източник: BBC Good Food)

4 топки моцарела
12 резена бекон
2 с.л. зехтин
зелена салата (или маруля)
2 домата
(в оригинала е авокадо, но аз бях забравила да купя, така или иначе на вкус винаги бих предпочела домата)
1 с.л. оцет балсамико
зелен лук
(добавих го от себе си, само зелената част, нарязана на едри парчета по диагонал за фасон Simple Smile)

Нарежете топките моцарела на по три филийки и увийте всяко парче с резен бекон. Загрейте до много висока температура зехтина в тиган и запържете така увитата моцарела от двете страни докато беконът се зачерви, а моцарелата омекне и пусне малко вода.
Междувременно накъсайте салатата на едри парчета, нарежете лука и доматите, подредете ги в обща или отделни чинии. Отгоре наредете топлата моцарела.
Към соковете, които са се отделили в тигана добавете оцета и разбъркайте добре на котлона, сложете и малко сол, ако мислите, че е необходимо. Веднага залейте с така получения топъл сос салатата.





Много апетитна (и хранителна Simple Smile) салата се получи.

# 17
  • Мнения: 2 241
Тартифлет
(Tartiflette, най-популярната рецепта от Савоя, конкретната идея съм взела от сайта на BBC Good Food, за съжаление без типичното местно сирене реблошон (reblochon) изпълнението далеч не е автентично, но резултатът беше много приятен, дотолкова, че се провалиха плановете ми да имам приготвена вечеря или поне част от нея за 2 дни Grinning)

750 гр. картофи
1 гл. лук
6 резена пушен бекон
250 гр. сирене
(като не е автентичното, сложете с каквото разполагате, аз сложих малко синьо сирене, а останалото беше тилзит настърган)
150 мл. течна сметана
малко масло и зехтин


Обелете картофите, нарежете ги на големи резени и ги сварете в подсолена вода за около 8-10 минути или докато поомекнат. Отцедете ги.
Нарежете лука и го запържете за кратко в бучка масло и няколко капки зехтин, добавете нарязания на ситно бекон към лука и запържете при непрекъснато разбъркване докато си промени цвета.
Намачкайте (или настържете, зависи от вида) сиренето. Наредете в тавичка първо един слой картофи, върху тях половината смес от лук и бекон, отгоре сиренето. След това втората половина картофи и останалите лук, бекон и сирене. Залейте равномерно със сметаната. Между слоевете можете да поръсите с подправки: сол (ако е необходимо), черен пипер.
Печете в предварително загрята на 220º фурна около 10 -12 минути. Трябва да се получи златиста коричка.



# 18
  • Мнения: 2 241
Шоколадово суфле
(източник: списание Prima)

Абсолютен екстаз за любителите на шоколада Simple Smile

175 гр. натурален шоколад
100 мл. течна сметана
15 гр. какао
4 яйчени жълтъка и 5 белтъка
50 гр. кристална захар
по малко масло и пудра захар за формичките


Начупете шоколада и го разтопете на водна баня. Кипнете сметаната, пресейте какаото и ги добавете към шоколада. Разбъркайте добре.
Разбийте 5-те белтъка на твърд сняг, добавете захарта и продължете разбиването още 1 минута. Добавете леко разбитите 4 жълтъка към шоколадовата смес, а след това и белтъците, първо 3 – 4 лъжици, след това останалата част, разбъркайте внимателно.
Намажете с масло и посипете с пудра захар (аз пудра захар нямах и я пропуснах) 4 формички (явно доста големи, защото на мен ми трябваха 6 малки, предполагам, че може и една голяма форма да се ползва), напълнете ги със сместа. Оставете поне един пръст разстояние отгоре, за да има място суфлето да се надигне.
Печете в предварително загрята на 200º фурна 12 – 15 минути. Вътре суфлетата не трябва да са твърде сухи, а да останат леко влажни, с една дума - по-добре по-малко отколкото твърде опечени.
Посипете с малко какао за още по-наситен вкус. Сервирайте веднага.







(нали знаете за суфлетата – фурната не се отваря докато се пекат, за да не спаднат, а след изпичане се сервират (и снимат  Mr. Green) веднага, защото след десетина минути неминуемо спихват.... но поне дотогава всички са видяли, че в началото са били добре Grinning)

Последна редакция: вт, 08 апр 2008, 02:38 от Котка

# 19
  • Мнения: 2 241
Круши със синьо сирене
(източник: списание Prima)


Сигурно за много от вас това ще прозвучи ужасно като комбинация, но всъщност се получава изключително хармонично съчетание на вкусове. Simple Smile


7 круши
сокът от половин лимон
1 с.л. захар
25 гр. масло
150 гр. синьо сирене
2 с.л. сметана (може заквасена или течна готварска)
1 с.л. бадеми (обелени и нарязани)
мащерка


(аз правих всичко наполовина)

Разрежете 6 круши на две по дължина, внимателно издълбайте сърцевината. Напръскайте ги с лимонов сок, поръсете ги със захар и ги сложете в намаслена тавичка да се запекат във фурната на 180º за около 20 минути (аз свърших тази работа за 10 минути на грила в микровълновата).
Междувременно намачкайте с вилица сиренето, разбъркайте го със сметаната, бадемите, още половин круша на кубчета (аз този момент съвсем го забравих), добавете и 2 щипки прясна мащерка. Залейте с тази смес половинките печени круши и сервирайте.


# 20
  • Мнения: 2 241
Шоколадов мус
(източник: La Tartine Gourmande)

(Има много рецепти за шоколадов мус, с жълтъци и без, с бита сметана, с масло и т.н., но по дадения начин се получава желаната от мен консистенция на муса – пухкава както си е редно за един мус, но все пак плътна, без да е тежка като в случая, в който се слага масло или твърде въздушна, ако сметаната се разбие предварително)

175 гр. натурален шоколад
100 мл. течна сметана
10 гр. захар
(аз сложих 1 с.л., не си правих труда да меря)
5 белтъка

Разтопете шоколада на водна баня, загрейте на котлона сметаната докато кипне, залейте с нея шоколада и ги разбъркайте добре (сместта трябва да се посгъсти).
Разбийте на твърд сняг белтъците, към края постепенно добавете и захарта. Много внимателно ги разбъркайте с другата смес, използвайте дървена шпатула и описвайте широки и бавни кръгови движения с нея.
Сложете в обща или индивидуални купички и оставете в хладилника поне 1 час преди сервиране.
Аз настъргах и малко шоколад отгоре.

# 21
  • Мнения: 2 241
Пиле с горчица и моцарела в бекон
(източник: сайтът на BBC Good Food)


1 топка моцарела от 125 гр.
50 гр. твърдо жълто сирене
(аз сложих обикновен кашкавал, в рецептата е чедър, според мен може каквото и да е друго от този вид)
1 с.л. горчица
4 пилешки филета
8 резена бекон


Нарежете моцарелата на малки парченца, настържете другото сирене, смесете ги добре с горчицата. Направете страничен разрез във всяко пилешко филе и сложете от плънката. Поръсете с подправки по желание, сол (но съвсем малко заради сирената и бекона), черен пипер. Увийте внимателно и не твърде стегнато филетата с по два резена бекон.
Наредете ги в тавичка и печете 20 – 25 минути в предварително загрята на 200º фурна (може да се наложи и повече, зависи от печката).





От разтопените сирена се получава малко сосче. Като цяло - много вкусна комбинация! Peace

Последна редакция: пт, 18 апр 2008, 00:35 от Котка

# 22
  • Мнения: 2 241
Свинско с винено-кафеен сос
(източник: приложение ДнесCafé на списание Мениджър)

Харесах си тази и още една рецепта от това приложение, изцяло посветено на кафето, в оригинал е с телешка кайма, но аз имах само свинска и използвах нея, получи се просто перфектно.

500 гр. кайма
1 ч.ч. галета
2 глави лук
1 с.л. къри
сол, черен пипер
1 с.л. магданоз
1 яйце
2 скилидки чесън
100 мл. прясно мляко


за соса
1 глава лук
50 мл. кетчуп
100 мл. червено вино
2 с.л. оцет
1 с.л. разтворимо кафе
2 с.л. кафява захар
2 с.л. зехтин
20 мл. лимонов сок


Каймата се омесва с галетата, ситно нарязания лук, солта, черния пипер, чесъна, яйцето, магданоза и кърито, след това внимателно се добавя и млякото и пак се омесва.
Оформя се на руло и се пече 30 минути на 190º.
През това време се прави сосът – лукът се запържва в зехтина, добавят се и останалите съставки и сосът се вари на слаб огън около 10 минути.
След като рулото се е пекло 30 минути, се изважда, полива се с половината сос и отново се връща да се пече, още 30 минути. От време на време се вади и се полива с останалия сос.





Сигурно звучи странно, но мога да заявя, че нито кафето, нито захарта се усещат в соса (при мен по-скоро се получи глазура). Пикантно е, но в никакъв случай сладко. Рулото изглежда много ефектно с тази лъскава глазура и според мен може да краси достойно една празнична вечеря, например, особено ако е придружено с някоя по-засукана гарнитура.
Но понеже аз го правих без повод, направих за гарнитура ето това:


Картофено пюре с пресен лук
(или champ, традиционна ирландска гарнитура, в нета има много рецепти, но конкретната взех от BBC Good Food)

500 гр. картофи (количеството е във вече обелен вид)
4 стръка пресен лук
140 мл. течна сметана
200 мл. прясно мляко
бучка масло


Картофите се обелват, нарязват се на едро и се сваряват до омекване в подсолена вода.
Междувременно лукът се разделя на бяла и зелена част и се нарязва на ситно. Кипват се сметаната с млякото и маслото, слага се и нарязаната бяла част на лука и се оставя да къкри няколко минути. Добавя се сол и черен пипер на вкус.
Сварените картофи се намачкват и се разбъркват добре с горната смес и половината от зелените пера на лука.
При сервиране пюрето се посипва с останалата част от зеления лук.

(в интерес на истината, у нас не се тачи много „млечно” картофено пюре и аз сложих само половината от млякото по рецептата, но все пак я давам както си е)

Последна редакция: вт, 15 апр 2008, 00:30 от Котка

# 23
  • Мнения: 2 241
Баварски крем с кафе
(това е втората рецепта от приложение ДнесCafé на списание Мениджър)

500 мл. прясно мляко
150 гр. захар
6 жълтъка
2 ч.л. разтворимо кафе
10 гр. желатин
200 мл. течна сметана
ванилия
шоколад за украса


(аз направих половин доза, получиха се 3 големи чаши)

Млякото и захарта се кипват и се оставят да се охладят. Жълтъците се разбиват добре и с постоянно бъркане към тях се прибавя млякото. Вари се на водна баня около десет минути, докато се получи лек крем.
Добавят се разтвореното в съвсем малко топла вода кафе и разтвореният желатин (накисва се за пет минути в 30 мл. вода, за да набъбне, и се загрява на водна баня, за да се втечни, но без да кипва). Прибавя се разбитата сметана и се разбърква.
Разлива се в купички и се оставя в хладилника за няколко часа. Украсява се с разтопен шоколад (аз украсих с идея от друга рецепта, където беше с ябълка, а аз използвах тънки резени круша, посипани със захар и запечени за кратко на грила на микровълновата). Сложих и щипка разтворимо кафе.  Peace





Получи се приятен крем с вкус на кафе, а при мен направо капучино стана, защото като допълнителен ефект (или дефект Mr. Green) отгоре се заформи плътен слой пяна.

# 24
  • Мнения: 2 241
Малки тарти с моцарела, домати и маслини
(източник: сайтът на BBC Good Food)

375 гр. бутер тесто (да не се чудите на количествата, сигурно на такива пакети продават тестото в Англия, в повечето рецепти е точно толкова, аз използвах половинка от нашенско 1 кг. тесто, т.е. 500 гр., а от изрезките направих панделки, поръсени със сусам)
1 яйце
маслинова паста
1 – 2 домата
1 – 2 топки моцарела
зехтин
мащерка
черни маслини


Загрейте фурната на 220º.
С ръба на голяма чаша нарежете кръгове, а във всеки кръг очертайте по-малък с 1 см. вътрешен кръг, за да се получи бордюр Simple Smile. Наредете ги в тавичка.
Намажете целите кръгове с разбитото яйце. Във всеки вътрешен кръг сложете по 1 ч.л. маслинова паста, върху нея резен домат, върху домата парче моцарела. Напръскайте с по няколко капки зехтин и поръсете с мащерка (аз мащерката съвсем я забравих Embarassed).
Печете в загрятата фурна около 10 – 15 минути (или просто докато тестото добие златист цвят).
При сервиране украсете с по две черни маслини.



# 25
  • Мнения: 2 241
Свежа салата с цвекло и цитруси
(източник: списание Femme Actuelle)


(Тази салата я обикалям отдавна, но малко по-отдалеч, защото цвекло по принцип много-много не обичам, а и комбинацията ми се струваше леко налудничава. Но наскоро установих, че имам подръка всички необходими продукти и се прежалих да я направя. Изключително приятна изненада се оказа в крайна сметка, цитрусите притъпяват землистия привкус на цвеклото, който така ме дразни и като цяло комбинацията е много добра.) Peace


400 гр. цвекло (аз ползвах малка глава от около 500 гр., като я обелих след сваряването, сигурно толкова се получи)
1 портокал
1 грейпфрут


за сос винегрет:
1 малък портокал
½ лимон
1 ч.л. пикантна горчица
(Дижонска, например)
3 с.л. зехтин
сол, черен пипер


Сварете цвеклото за поне половин час (или докато омекне, което се проверява както при картофа - боде се с вилица).
Междувременно обелете с белачка за картофи най-горната, жълта част от портокала за соса, нарежете я на фини лентички и я бланширайте около 2 минути в кипяща вода (аз тази работа я свърших в микровълновата). Отцедете и оставете да изстива.
Пригответе винегрета: смесете сока от вече обеления портокал със сока от лимона, горчицата, сол и черен пипер на вкус. Добавете и зехтина като разбивате соса енергично с вилица, за да се получи емулсия. Накрая добавете и портокаловите корички.
Обелете свареното цвекло и го нарежете на тънки парчета. Сложете ги в подходящ дълбок съд и ги залейте със соса, разбъркайте внимателно. Покрийте съда и оставете да се маринова поне 1 час в хладилника.
Отцедете цвеклото от соса и го наредете ветрилообразно върху чиния. Обелете портокала и грейпфрута и премахнете всички семки и ципи, за да остане само пулпата, накъсайте я на дребно и я сложете в центъра на чинията. Залейте салатата със соса.




Салатата е неизбежно червена Simple Smile, много свежа и достатъчно витаминозна (за да запази всичките си свойства витамин С обаче, а той е доста неустойчив, наистина обелете и нарежете цитрусите непосредствено преди сервиране).

# 26
  • Мнения: 2 241
Пълнени листа от зелена салата
(източник: ами ... идеята я видях някъде, но не помня къде, така или иначе пълнежа си го измислих според наличностите в хладилника, в оригинала беше нещо с гъби)

зелена салата (аз ползвах къдрава зелена и червена за разнообразие)
1-2 домата
извара, сирене, кисело мляко
зелен лук
чесън
сол, черен пипер на вкус
черни маслини по желание


Измийте листата на салатата и ги подсушете добре с домакинска хартия.
Смесете изварата със сиренето и малко кисело мляко за спойка, добавете доматите, нарязани на малки кубчета, но без семенната част (тя ще разводни излишно сместа, нея я използвайте в друга рецепта, за сос, например). Подправете със сол (ако е необходимо), пресован чесън, черен пипер. У нас се яде пикантно, така че сложих повечко чесън и черен пипер.
С пълнежа, разбира се, може да се импровизира на воля.
Сложете във всяко листо салата малко от пълнежа по дължина, загърнете внимателно и завържете със стрък зелен лук (само зелената част).  Наредете в чиния, украсете с черни маслини.





То пък една снимка съм направила Embarassed, въобще не се вижда как са увити и вързани листата, но няма как да поправя грешката – отдавна са изядени. Тази част оставям на въображението ви Simple Smile.

# 27
  • Мнения: 2 241
Топла салата с яйца и бекон
(източник: BBC Good Food)

зелена салата или маруля
4 печени червени чушки от буркан
8 резена бекон
3 яйца
4 доматчета, консервирани в олио (аз сложих 2 пресни домата)
1 с.л. оцет балсамико
1 скилидка чесън
зехтин, сол на вкус


Смесете за соса доматите, нарязани на дребно, оцета, пресования чесън, зехтина и сол на вкус.
Запечете бекона на сух тиган докато стане хрупкав и го нарежете на големи парчета. Нарежете и чушките на ленти.
Сварете яйцата за 7 минути веднага след изваждане от хладилника (идеята е да останат рохки и жълтъкът им да се смеси със соса, аз обаче ги изтървах и станаха по-твърди, но не съжалявам, защото и без друго не обичам рохки яйца).
Накъсайте салатата на големи парчета и я разпределете в обща или индивидуални чинии. Отгоре подредете бекона, чушките и накрая яйцата. Залейте със соса.





Много приятна салата се получи. Въобще не ми беше хрумвало да съчетая зелена салата с печени чушки, но комбинацията и с останалите продукти се оказа неочаквано добра. Да не говорим, че тази салата спокойно може да замести цяла вечеря Peace.

# 28
  • Мнения: 2 241
Освен традиционния козунак, исках да направя тази година и нещо по-различно. Харесах си тази рецепта в блога на една испанка, Bocados dulces y salados, стори ме се твърде сложен за правене този козунак, но реших да се пробвам и се оказа, че не е толкова трудно, а и аз малко поопростих направата (в оригинал е с 3 слоя плънка и 4 слоя тесто), надявам се, че се е получило добре.


Козунак с кафе и шоколад

425 гр. брашно (на мен в хода на работата ми се наложи да добавя още малко, значи общо горе-долу 500 гр.)
1 ч.л. сол
7 гр. суха мая
75 гр. захар
3 яйца
150 мл. течна сметана
(не се уточнява каква, но тъй като захарта в тестото и без друго е малко, аз сложих сладкарска)
50 гр. масло (разтопено, но не горещо)

пълнеж:
50 гр. захар
75 мл. вода
4 с.л. разтворимо кафе
100 гр. шоколад
100 гр. орехи


за заливка:
25 гр. захар
60 мл. вода
50 гр. шоколад


Смесете на сухо брашното, солта, захарта и маята. Отделно разбийте яйцата със сметаната и маслото, добавете ги към брашното. Омесете добре тестото (моето стана твърде меко и лепкаво и добавих още малко брашно), оставете на топло да втасва докато удвои обема си. (Впрочем, получава се гладко и еластично тесто, много удобно за работа)
Междувременно направете пълнежа. Сложете захарта с водата на слаб огън докато се разтвори, добавете кафето, разбъркайте добре и оставете да поври 1 минута. Свалете от котлона и оставете да изстине, получава се не много гъст сироп. Поотделно начупете шоколада и орехите (аз шоколада го настъргах).
Намазнете и набрашнете откопчаваща се форма, моята е с диаметър 26 см.
Разделете тестото на 2 топки, а едната топка на още 2 части (получават се 1 голяма топка и 2 малки). Разточете голямото тесто в диаметър около 30 см. и го разстелете във формата, така че да покрие дъното, стените и ръбовете. Сложете половината пълнеж – първо половината от шоколада, върху него с лъжица наръсете половината от кафяната смес, а най-отгоре сложете около 1/3 от натрошените орехи.
Направете от едната малка топка тесто плоска питка (аз я разтеглях с ръце, не я точих) и я сложете върху пълнежа така че плътно да го покрива. Отгоре сложете втората половина от пълнежа в същия ред – останалите шоколад и кафе, а после 1/3 от орехите. Най-отгоре покрийте с втората топка тесто, направено на питка. Накрая захлупете с краищата на най-долния слой тесто.
Оставете козунака да втасва във формата докато я изпълни, намажете го с малко вода, поръсете с останалата част от орехите. Печете 15 минути в предварително загрята на 200º фурна, след това намалете градусите на 160 и печете още 25 – 30 минути (тези инструкции ги спазих съвсем стриктно).
Извадете козунака и направете шоколадовата заливка. Сложете на бавен огън захарта с вода докато се разтвори, оставете да поври 1 минута. Свалете от котлона и добавете шоколада на парченца. Бъркайте докато се разтопи и се получи гладък сос. С лъжица залейте козунака.





Това е, на вид стана добре, а на вкус ще разберем как е на Великден Simple Smile. Няма как да покажа разрез засега, но вътре трябва да са е получило красиво, с пластове тесто и кафява плънка. Ще видим. Peace


Редактирам, за да кажа, че се оказа страхотен този козунак, невероятно вкусен. Simple Smile  Свърши първи от всичките козунаци и не успях да го снимам в разрез, защото не си бяхме и вкъщи, но беше много ефектен и на вид.

Последна редакция: пн, 02 юни 2008, 23:52 от Котка

# 29
  • Мнения: 2 241
Шоколадови пастички (без печене)
(източник: BBC Good Food)

200 гр. бисквити
100 гр. масло
1 с.л. мед
100 гр. натурален шоколад
100 гр. млечен шоколад
1 ч.л. течна ванилия
2 с.л. пудра захар
200 мл. сладкарска сметана за разбиване
за украса: сметана, плодове
(в оригинала е с пресни малини, аз сложих черешки от сладко, това имах в момента)

Натрошете (смелете) добре бисквитите, разтопете маслото с меда в микровълновата и смесете с бисквитите. Покрийте с тази смес дъното на малка тавичка (може правоъгълна, може и кръгла) като притискате добре, може да направите и малък ръб покрай стените на съда. Сложете в хладилника за кратко (докато правите пълнежа).
Начупете двата шоколада и ги разтопете за 2 – 3 минути в микровълновата (разбъркайте поне 2 пъти междинно). Добавете към шоколадите ванилията и пудрата захар, разбъркайте добре. Разбийте сметаната с миксер, но не прекалено, просто леко да се втвърди, разбъркайте я с шоколада. Излейте сместа върху основата в тавичката и я загладете.
Оставете в хладилника да се стегне минимум 2 часа. Извадете поне около 30 минути преди сервиране, разрязването ще бъде по-лесно. С остър нож нарежете на квадратни или правоъгълни пастички. Украсете с разбита сметана и плодове.





Имат много приятен, топящ се в устата вкус.  Peace

Общи условия

Активация на акаунт