Моля ви да ми разясните тези резултати

  • 4 325
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 117
Здравейте, тъй като от известно време искаме второ бебе, а не се получава, направихме като за начало спермограма, правим за първи път, нищо не разбирам, ще ми разясните ли малко.

Обем на еякулата - 2,7 мл (норма 2,0-6,0 мл)
рН - 7,5 (норма 7,2-8,0)
Вискозитет - 0 (норма 0-2)
Аглутинация - не (норма)
Агрегация - не (норма)
Проба за окултна кръв - отрицателен
Левкоцити (пероксидазна реакция) - под 1х10^6 в мл (норма под 1х10^6 в мл)
Незрели клетки на сперматогенезата - 2х10^6 в мл (норма под 4х10^6 в мл)
Желатинови конгломерати - да
Детрит - не

Концентрация сперматозоиди в мл - 38 165 000 (норма над 20х10^6 в мл)
Общ брой сперматозиди в еякулата - 103 045 500 (норма над 40х10^6 в мл)

Подвижност на сперматозоидите:
Нормокинетични сперматозиди групи "а" и "b" по СЗО - 43% (норма над 50%)
Хипокинетични сперматозоиди група "с" по СЗО - 16%
Акинетични сперматозоиди група "d" по СЗО - 41%

Концентрация нормокинетични сперматозиди в мл - 16 410 950
Общ брой нормокинетични сперматозиди в еякулата - 44 306 565

Тест за виталност на сперматозидите - (норма над 50%)
HOS test (Hypo-osmotic swelling test) - 64% (норма над 60%)

Морфология на сперматозоидите по Kruger's strict criteria
Сперматозоиди с нормална морфология - 19 бр. =8,5%
Сперматозоиди с променена морфология - 181 бр.

Тест за антиспермални антитела - директен Sperm MAR IgG - отрицателен
(норма под 10%)
Тест за антиспермални антитела - директен Sperm MAR IgА - отрицателен
(норма под 10%)

Заключение:
Астенозооспермия (намалена подвижност на сперматозоидите)
Тератозооспермия (нарушена морфология на сперматозоидите)

От лабораторията са казали че спремограмата не е толкова лоша, да я види гинеколога и да прецени дали да направим втора, защото някакви моментни фактори може да са оказали влияние, ама на мен хич не ми се вижда толкова безобидно заключението, макар че не разбирам. Кажете какво следва оттук нататък според вас.

# 1
  • Мнения: 4 324
Здравей,
Морфологията, не е много добра, но не е отчайваща, същото важи и за подвижността. Но във форумите има много момичета забременели при морфология, като Вашата, така че не се стряскай.
Ако мъжът ти пуши, най-добре е веднага да спре (да не казвам ЗАДАЛЪЖИТЕЛНО).

Прочети темата за витамините и добавките, ще намериш много полезна информация. А съвсем скоро Татко Барба, се похвали че от морфология 3% след приема на разни добавки и витамини морфологията е скочила на 18 % (дано не греша цифричките, но нещо такова беше). Така че шанс има.
Успех!

# 2
  • Мнения: 1 950
Ами не е толкова лоша, имате леко намалена подвижност и морфология 8.5 %, нормално е да е над 14 %. Може да стане естествено забременяване, може и да не стане. Там вече никой не знае.
Моят съвет е да прочетеш темата за витамините и добавките, които се препоръчват при влошени показатели на спермограмата и да ги купиш на мъжа ти. Направете и втора спермограма разбира се, за да сте сигурни в резултатите. Хубаво е да отидете и при андролог да острани евентуална физиологична причина.

# 3
  • Мнения: 117
Цветунчо, да питам и още нещо, ако не стане спонтанно, за инсеминация ли говорим или за инвитро. И ако говорим за инсеминация, искам да чуя мнението ти за инсеминация без обработен материал, защото ми спомена гинеколога за такава възможност, защото имам едно дете вече от моя мъж и нямало да развия алергия към белтъка в спермата, което би могло да възникне по принцип като проблем. Но аз поизчетох някои неща за инсеминацията и ми се струва рисковано и то доста. Но това сме го говорили преди ей така просто, сега като занесем спермограмата ще коментираме подробно какво правим оттук нататък, но аз искам да съм подготвена, ако ми се предложи пак такъв вариант, за да знам как да реагирам.

# 4
  • Мнения: 4 324
Мисля, че е рано да се говори за ин-витро. При 8 % морфология е по-дорбре първо да се пробва с инсеминация.
Според мен без обработка си е рисковано, лично аз не бих го допуснала.

# 5
  • Мнения: 117
Тани, благодаря ти много и за двата отговора и изивнявай че ти отворих работа с двойното публикуване. Още съм много объркана, надявам се тези дни да ми се изяснят нещата с ваша помощ.

# 6
  • Мнения: 1 950
Моят съвет е да приема мъжа ти добавки и витамини 3 месеца, ако не стане до тогава, може да пробвате с инсе. Далеч сте още от ин витрото Wink
Аз също не препоръчвам инсе с необработен материал Peace
Голям специалист твоя гинеколог, то си има правила в АРТ-а, как така ще ги прескачат.

# 7
  • Мнения: 3 453
На първо място консултация с уролог - андролог, за да изключите физиологична причина!
И прием на добавки, разбира се! Успех! Peace

# 8
  • Мнения: 117
Обнадеждихте ме момичета, при нас инвитрото е невъзможно, защото аз имам проблеми с гърдите и не бива да се подлагам на такъв тип стимулация, каквато се прави при инвитро. Сега ще послушам съвета ви за 3 месец спонтанно и ако не стане ще пробваме с инсеминация. Благодаря ви много за съветите.

# 9
  • Мнения: 4 324
espoir 3 месеца са малко, дайте си повече.
3 месеца са необходими само, за да се повлияе (а дано) спермограмата от витамини и добавки. Консултирайте се със уролог задължително!

# 10
  • Мнения: 117
Тани, благодаря ти за съвета, мисля че ще го послушаме, аз потърсих малко информация за инсеминация и доколкото разбрах се налага лека стимуалция, за да се образуват повече фоликули, а тя при мен не е много желателна, та няма да бързаме. Вече на моменти взех да си казвам, че ние правим това което трябва, а пък оттук нататък съдба, късмет..., каквото е писано.

# 11
  • Мнения: 4 324
Да, по принцип повечето инсеминации се правят със стимулация, за да има повече доминантни фоликули и по-голям шанс, но инесминация може да се направи и без стимулация, стига да имаш поне един читав фоликул.
От сърце ти пожелавам да не стигате до инсеминации Simple Smile

# 12
  • Мнения: 176
Здравейте момичета,
Преди седмица и половина мъжът ми прави спермограма в лабораторията на д-р Димитров и това бяха резултатите:

Период на въздържание : 3 дни
Обем на еякулацията /мл/ 5.5, ph 7.6
вискозитет: N
време на втечняване: 15
Концентрация на спермотозоиди /млн/мл/: 6
Общ брой на сперматозоиди: млн : 33
Обща подвизност на сперматозоидите: 55%
от тях:
активно подвижни /СПНД/ : 25%
подвижни: 15%
трептящи на място: 15%
неподвижни: 45%
патологични сперматозоиди: 65%
патология на главичката:35%
патология на шийката: 15%
патология на тялото и опашката: 15%
левкоцити: 16-18
клетки на спермотогенезата: 1-2
епителни клетки: 3-4
Заключение: Олигозооспермия
[/b]

Димитров ни каза, че единствения ни шанс е ИКСИ.  Sad Решихме да отидем при д-р Кацаров (часът ни е за утре), но преди това да повторим спермограмата другаде. Днес направи спермограма в клиниката на Щерев и резулатите за значително по-добри  Shocked:

Период на въздържание : 3 дни
Обем на еякулацията /мл/ 6.1
вискозитет: N
време на втечняване: 20
Концентрация на спермотозоиди /млн/мл/: 25
Нормокинетични  сперматозоиди: 32%
от тях:
с бързи ЛПД : 20%
с бавни ЛПД: 12%
Хипокинетични сперматозоиди: 12%
Акинетични соерматозоиди: 56%
Концентрация на нормокинетични сперматозоиди: 8 млн/мл
Общ брой нормокинетични сперматозоиди : 48.8 млн
левкоцити: 2-3

Заключение: Астенозооспермия

При консултацията с ембриолога  в Щерев  ни казаха, че спермограмата не е идеална, но позволява нормално зачеване. Не споделихме, че правим опити от година, защото не исках отново от вратата да ни предлагат ИКСИ... Каза, че има "атипични аглутинати", но малко и можело и да не е проблем, но все пка трябвало да се има предвид...

Какво мислите? Някой друг сблъсквал ли се е с подобна разлика в рамките на няма и 10 дни.... newsm78
Знам, че показателите на спермограмата са динамични, но на мен поне разликата ми се струва голяма. Слава богу, че е в посока подобрение!  Grinning Това ми дава надежда, че може би с инсеминация ще се получи... Знам, че и втората не е много добра, но поне концентрацията е 4 пъти по-голяма...

Утре сме при Кацаров и ще видим той какво ще каже... Но ще съм благодарна, ако някой сподели опит...

Желая на всички много сбъдната мечти!  bouquet baby_neutral

Общи условия

Активация на акаунт