Бакла

  • 18 626
  • 10
  •   1
Отговори
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Готвили ли сте? Ако имате рецепта за приготвяне, моля да я споделите с един зле прохождащ готвач.....т.е. ако може да ми обясните и по- подробно как се готви Heart Eyes

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Значи аз да си отговоря..... Grinning Разтърсих се в Google- то и ето какво открих......

Чорбичка от бакла

Двадесетина нежни баклички се слагат да се варят в 600-800 мл. вода с две лъжици олио и шипка сол около час. Прибавят се 2-3 картофа на кубчета.
Сварява се и след като се свали от огъня се добавя 1/4 връзка копър на ситно.
Сервира се студена, с кисело мляко

...............................................

 салатена рецепта.

За шестима ще са ви нужни:

1 бр. зелена салата
1 бр. рукола
300 г зелени бобчета бакла, извадени от шушулките (малко играчка, ама няма как)
100 г бекон, нарязан на фини лентички (не се мъчете да го режете сами, продава се нарязан.)
2 с.л. настъргано сирене "Пармиджано" или "Грана Падано"
3 с.л. печени крутони
за дресинга:
100 г майонеза
1 ч.л. горчица
1 к.л. лимонов сок
2 ч.л. зехтин
сол
пипер

Кое как:

1. Нарязваме бекона на лентички и го мятаме в един тиган, добре нагорещен, ама без мазнина. Запържваме в собствената му такава, докато съвсем се препоти и стане сухичък и хрупкав. След това го вадим от тигана и го изсипваме в една чиния, покрита с домакинска хартия или салфетка, за да попие мазнинката.

2. Салатата и руколата се измиват и се нарязват, разпределят се в чиниите за сервиране. Във всяка порция се слага от бобчетата и крутоните.

3. Дресингът се приготвя, като всички продукти се разбиват енергично в купа.

4. Всяка порция се полива с дресинг и отгоре се разпределя бекон

.............................

От растителните храни, добри източници на белтък са бобовите разновидности (на първо място соя, наричана дори аналог на месото, а също - фасул, леща, бакла, грах), пълнозърнестите асортименти (жито, овес, ориз), ядковите плодове.

.....................

Бобовите храни – фасул, леща, бакла, грах, соя, нахут – са богати на белтъци и скорбяла, на витамини от група В и Е, на калий, фосфор, магнезий и желязо. Те съдържат целулоза, която причинява флакуленция (образуване на газове в червата), затова в диететиката (особено при стомашно-чревните заболявания) бобовите храни се избягват.

...............................

Бакла с масло и кисело мляко
1 кг прясна бакла се почиства, измива, залива се с гореща подсолена вода и се сварява. Отцежда се, залива се със 100 г разтопено краве масло и разбито на крем кисело мляко (1 бурканче) и се украсява с копър.


Това последното го копнах от тук:
 
http://yogamagazine.hit.bg/Statii/Br1_98_Shri%20Chinmoj%20-veget … 20s%20jabulki.htm  -списание Йога

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ето още една рецепта:
5 порции

Продукти:

 1кг агнешко месо от предницата
 1кг млада бакла
 60мл растително масло
 2 връзки пресен лук
 1 връзка магданоз
 1/2 връзка копър
 сол
 червен пипер

Начин на приготвяне:
Нарязвате месото на големи еднакви късове.
Слагате ги с маслото в тенджера, прибавяте нарязания лук, почистената и измита бакла.
Захлупвате ястието да се задуши за 10-15 минути.
След това наливаме 300мл гореща вода.
Оставяте да ври на тих огън, докато баклата омекне напълно.
Малко преди да свалите от огъня, прибавяте ситно нарязания магданоз и копър.
Поднасяте с кисело мляко.

# 3
Аз правя супа от бакла.
накисвам я в солена вода за около 30-40 мин. после я сварявам леко в същата вода и я изхвърлям.
Отделно в средна тенджера слагам 2 с.л. масло, настърган морков, целина наситнен стрък или щипка суха, щипка сол, глава наситнен лук и 4 с.л. вода. Това да се позадуши и после слагам към него  баклата, обърквам добре и прибавям вода до към 2/3 от тенджерата. Като се свари всичко прибавям 300 мл. прясно мляко и намалям огъня така че да не се запени много млякото. накрая и малко фиде слагам. Във втория вариянт, който лично по - предпочитам не слагам прясно мляко а правя застройка от цяла кофичка кисело мляко с 1 или 2 яйца и щипка черен пипер. Като се свари застройката я добавям към супата и следкато оттегля от огъня и поизстине малко добавям шепа наситнен магданоз или копър за ароомат.
Толкова от мен. Ако не ти се получи супата имаш право да ме #Splat , защото аз съм по експериментите, не по точните рецепти Wink

# 4
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Имам въпрос.....нали баклата са едни кафяви бобчета......та тези бобчета белят ли се след накисването или се варят и ядат заедно с корите Confused: ....защото продавачката ми каза да я беля и после да я варя......така приготвена баклата стана на нищо......развари се и вкуса й стана ужасен

# 5
Ако е прясна бакла представлява зелено шушулки като на зеления боб. Вътре зърната са кафеникави. Много е вкусна, аз лично я харесвам много. Ако е прясна не я бели а я свари цяла. Ако е по- стара я накисни известно време в леко подсолена вода и после я свари с малко хлебна сода. Изхвърли водата задължително от първото варене.

# 6
  • Мнения: 3 251
Цитат на: secretgarden
Готвили ли сте? Ако имате рецепта за приготвяне, моля да я споделите с един зле прохождащ готвач.....т.е. ако може да ми обясните и по- подробно как се готви Heart Eyes

secretgarden,а ти яла ли си преди това бакла?Питам защото аз имам непоносимост към баклата и след консумацията се намерих чак в болницата-нещо като натравяне #Puppy dog Мисля,че много внимателно всеки трябва да подходи към баклата,защото изобщо не е безопасна храна,особено ако я консумира за първи път.

# 7
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Цитат на: Нина
Цитат на: secretgarden
Готвили ли сте? Ако имате рецепта за приготвяне, моля да я споделите с един зле прохождащ готвач.....т.е. ако може да ми обясните и по- подробно как се готви Heart Eyes

secretgarden,а ти яла ли си преди това бакла?Питам защото аз имам непоносимост към баклата и след консумацията се намерих чак в болницата-нещо като натравяне #Puppy dog Мисля,че много внимателно всеки трябва да подходи към баклата,защото изобщо не е безопасна храна,особено ако я консумира за първи път.


За пръв път варих бакла и си хапнах....не ми е станало нищо......какво имаш предвид, като пишеш, че не е безопасна.....какво съдържа, което може да повлияе зле?......много интересно ми стана

# 8
  • Мнения: 3 251
Цитат на: secretgarden

За пръв път варих бакла и си хапнах....не ми е станало нищо......какво имаш предвид, като пишеш, че не е безопасна.....какво съдържа, което може да повлияе зле?......много интересно ми стана

Честно казано не знам какво съдържа,но при мен се изрази в силен обрив и повръщане,после в болницата обясниха на майка ми ,че е непоносимост към бакла.А знам и за други познати които също проявяват такава непоносимост.Ето това открих:"Фавизъм - хранително отравяне, причинено от вицианин - силно токсичен гликозид, който се съдържа в баклата; изразява се чрез бързо развиваща се остра хемолитична анемия."от терминологичния речник по хигиена

# 9
  • Мнения: 9 900
ако някой е гледал миналата събота предаването на Звездев - имало е рецепта за пюре от бакла по албански - моля да ми я драсне тук?Simple Smile

# 10
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650

Егати, ти ме изплаши....сега да готвя ли бакла или да не готвя????? Confused
Цитат
Ето това открих:"Фавизъм - хранително отравяне, причинено от вицианин - силно токсичен гликозид, който се съдържа в баклата; изразява се чрез бързо развиваща се остра хемолитична анемия."от терминологичния речник по хигиена

 

Общи условия

Активация на акаунт