Необясним страх?

  • 917
  • 11
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 508
Здравейте  Simple Smile
От както се е родил моят син заспиваше сам, на тъмно, просто му подавах бибата, гасях лампата и затварях вратата на стаята - до преди една седмица. Нямам никакво обяснение какво му стана - първата нощ 20мин. след като бах затворила вратата започна да реве, не искаше да го връщам обратно в креватчето, заспа до мен на спалнята след близо два часа и половина. Помислих, че проблема е в избиващия кътник, но не - от пет дена започва да плаче в момента в който го слагам в креватчето, и то не плаче на болка - в момента в който си го гушна се укротява веднага. Започнах да му давам разни играчки, но и това не помага особенно. Снощи май постигнах напредък - дадох му да си гушка патето и оставих вратата леко отворена и лампата в коридора запалена - размрънка се като видя че излизам от стаята, но му се обадих няколко пъти от коридора и затихна.
Как мислите дали е страх от тъмното? Но не виждам причина така изведнъж да се появи този страх при положение, че почти две години не съм имала проблеми със заспиване и тъмно  newsm78 От какво друго би могъл да се плаши? Възможно ли е толкова малко дете примерно да е сънувал кошмар и за това да го е страх да си легне?
Н обяд винаги малко по трудно е заспивал, но пак заспива сам - повърти се половин час, помрънка, поиграе си, бърбори си и накрая си заспи. През деня не е по раздразнителен, същото лъчезарно детенце си е.

# 1
  • Мнения: 9 052
махни решетките на креватчето, сложи малка лампа zа zаспиване с анимационни герои, която да може сам да светка и гаси, сложи фосфорециращи zвеzдички, вzемете любимо плюш?но животине в леглото , zакачете на стената картинки на малки животинки да им каzва лека нощ ...

# 2
  • София
  • Мнения: 1 508
Може да е сънувал първия си кошмар, аз още си спомням моя, доста време ме беше страх да заспя. И с дъщеря ми имахме такъв период, налагаше се постоянно да й обяснявам, че това е просто сън, а след най-страшното идва най-хубавата част на съня, стига да не се събуди от страх  Simple Smile

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 2 869
Малкият е на 4 г.6м., и още спи на запалена лампа в коридора.Да не говорим, че заспива на лампата в стаята, а когато заспи оставям само тази в коридора.Не знам от какво го е страх, и големият беше така.Нека му свети нещо, ти не се притеснявай. Всичко преминава с времето.

# 4
  • София
  • Мнения: 553
Моята дъщеричка до съвсем наскоро заспиваше на загасена лампа, но напоследък не ми дава да я гася или много рядко ми дава  - ако остава вратата отворена към другата стая, която е преходна  и там свети. Мисля, че сега е периода, в който асимилира какво е страх, защото понякога ми казва, че я е страх - например ако в стаята е тъмно и тя не иска да влезе там и аз я успокоявам и уверявам, че щом мама и тати са там няма нищо страшно.

# 5
  • Мнения: 2 479
Може и да не е от страх , а просто да не иска да се разделяте и да му е приятно да усеща присъствието ти наблизо. Като го оставяш сам в тъмната стая е нормално ако не е достатъчно изморен, за да заспи веднага, да му доскучае. Не прекалявай с взимането в твоето легло, ако не си съгласна и в бъдеще да ти е постоянна компания там Simple Smile.

# 6
  • Мнения: 636
Страхът при заспиване е много типичен за двегодишнното дете - от тъмното, от раздялата, от това, че като засива, вече "го няма". Абсолютно нормално е, при нас също имаше такъв период.

# 7
  • Мнения: 9 814
На тази възраст започват страховете на децата. При нас беше същото- има мечка под леглото, някой гледа през прозореца и т.н. С течение на времето, много търпение и внимание от твоя страна страхът си отива.
Виж и това, там е описан нощния страх:
http://semeistvo.rozali.com/deteto/p43.html

# 8
  • Мнения: 3 092
Франческа много ти благодаря за линка !
Моето дете например спи на легло, долепено до  нашето  и то защото през нощта започва да вика :Мамо , гушни ме ... Искам мама и освен това плаче насън ...
Толкова е малка ,ч е наистина не разбирам от какво се страхува .... може би просто и липсвам след като не ме вижда по цял ден , както и тя на мене , знам ли ... Tired

# 9
  • София
  • Мнения: 2 437
Първото, което ми се прииска да напиша в темата, още преди да съм я прочела е, че няма необясним страх при децата.

Но при вас ми се струва, че не е толкова страх, колкото, че започва да се поглезва  Simple Smile Няма лошо, правилно си постъпила, като го гушкаш и даваш някоя любима играчка за компания  Wink

Само да допиша, че няма страх, който да е без повод. Т.е. детето не си измисля само без нещо да е дало повод на фантазията му. Я някой е казал нещо, дете го е сплашило, баба е казала нещо, по ТВ е чуло и т.н.

# 10
  • Мнения: 2 208
Моят син започна да заспива сам на тъмно някъде към 10 месечен. Давах му млякото, слагах го в леглото, гасях лампата и заспиваше без проблем. Като стана към годинка и половина и той започна да плаче при гасенето на лампата.
От тогава го слагам да спи на светната лампа с мечок и други плюшени играчки в леглото. Бори се с тях и по някое време си заспива....
Но явно не се изморява достатъчно през деня и заспиваше доста късно през зимата, та се борехме и на спалнята, докато се измори.

Ако искаш пробвай да му оставяш светната лампата. Предполагам, че няма да му пречи да заспи...

# 11
  • София
  • Мнения: 508
Мерси за помоща   bouquet
Наистина няма необясним страх - просто аз не му намерих логично обяснение  Laughing
Имаме напредък вече - от две вечери заспива сам - гушнал патето, със бибата на леко отворена врата и светеща лампа в коридора. Явно тъмнината е проблем, а и вече не е сам - гушка патето или мечето  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт