Моля ви, ако имате информация, помогнете!!!

  • 42 469
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 71
Здравейте!
Става дума за мой много, много близък човек. Проблемът се състои в следното: той живее сам с майка си, която е на 83 години и е с абсолютна, пълна и генерална деменция. Приятелят ми, разбира се ходи на работа, работи на смени и смените му са по12 часа. Три пъти в седмицата работи нощтна смяна. Грижи се за майка си и прави всичко по силите си, повярвайте! Допреди година положението се търпеше, бабата си стоеше кротко, само искаше да яде постоянно, но не правеше бели, просто си стоеше в стаята и си четеше един и същи вестник по сто пъти. Слушаше си радио, гледаше през прозореца и всичко, което беше необходимо да се прави за нея беше да и се смени памперса, да се измие и да и се даде да яде. Тя цял живот е била тиха и кротка жена, малко отнесена, извънредно спокойна. От година насам нещата започнаха лека-полека да се влошават, а от няколко месеца положението вече става нетърпимо. Започна да се съблича постоянно, да си вдига всичко от леглото и да лежи направо на дюшека, хей така, гола и незавита. Като че ли не изпитва студ, не изпитва нищо. Сваля си памперсите, което можете да си представите до какво води, къса ги и си тъпче парчета от тях в устата заедо със съдържимото, пъха си в устата всичко, до което се докопа, маже навсякъде фекалии, чука по вратата, която по обясними причини вече се заключва. Пуска радиото на мах посреднощ и буди всички наоколо. Казвам ви, ужасно е! Отдавна вече не разпознава никого, не разбира въобще какво и се говори, не знае коя е, не си спомня нищо, не знае нищо, няма никакви емоции, нито усещания. Едно животно има повече съзнание от нея. Приятелят ми наистина прави всичко, което може, но нещата са безнадеждни. Това го съсипва. Нито може да се наспи като хората, няма миг спокойствие, а работи тежка и отговорна работа. Не може и да бъде постоянно до майка си, а тя категорично има нужда от постоянни грижи и наблюдение. Колкото и да се старае, тя винаги е съблечена, омазана и с невероятни неща в устата. Старая се да му помагам, но живея далече и не ми е възможно да го правя всеки ден. Няма кой друг да му помага, едно дете е, баща му почина преди няколко години. Въпросът ми към вас е: знае ли някой от вас някакъв дом, където бихме могли да я настаним, и който да не струва по хиляда - хиляда и нещо на месец, защото чак толкова пари няма. За държавните може да се чака с години. Жена няма как да се вземе, защото няма къде да се настани, а и дълбоко се съмнявам, че някоя изобщо ще се съгласи да я гледа при това състояние. Преди време бабата си чупи крака и тогава, след операцията, я настанихме в хоспис в кв. "Дървеница" за месец, докато се пооправи и стъпи на крака. Тогава приятеля ми плати повече от хиляда лева на хосписа и влезе в дългове, защото се наложи да плати и импланта, който и поставиха. Доколкото си спомням искаха по 36 лева на ден, без памперсите, лекарствата, чаршавчетата, ръкавици и всякакви подобни консумативи, които са извън тази цена. Невъзможно скъпо за моя приятел! Ако някой знае такъв - не толкова скъп -  дом в София или около София, много ви моля, кажете, въпросът е спешен. Знам, че много от вас са имали такъв проблем и те ще разберат за какво става въпрос. Тази тема не е за дилемата "бихте ли изпратили ваши близки в старчески дом" и моля да не се коментира в този контекст. Много ми е мъчно за бабата, грижила съм се за нея и си я обичам, но вече, често си признавам, ми е по-мъчно за приятеля ми. Неговият живот и здраве се съсипват ден след ден, а тя просто вече е само една обвивка, в която няма нищо и нищо не може да се направи. Страшно е! Иначе е здрава, като изключим хернията, която има от години, и не е на легло. Може да изкара така още много време, което ще съсипе тотално сина и! Затова, помогнете, ако имате информация! Силно се надявам да намерим решение! Моля за извинение за ужасните неща, които така натуралистично описах, но това е истината и фактите. Такъв е живота и никой не е застрахован да не изпадне в такова положение. Благодаря на всеки от вас, който с добрина и съчувствие се отзове на молбата ми! Пожелавам на всички желязно здраве и......здрави роднини!

# 1
  • Cофия
  • Мнения: 1 211
Има много частни домове за стари хора, но не съм запозната с цените. Потърсете, в Горна Баня и Княжево знам, че има Peace Напълно разбирам приятеля ти, защото го преживях и с двете ми баби.

# 2
  • София
  • Мнения: 71
Има много частни домове за стари хора, но не съм запозната с цените. Потърсете, в Горна Баня и Княжево знам, че има Peace Напълно разбирам приятеля ти, защото го преживях и с двете ми баби.
Благодаря ти! Ще се поинтересувам. Доколкото си спомням обаче, тук някъде, във форума, четох, че и там цените са такива като в хосписа в Дървеница. Все пак ще проуча въпроса. Търся някой с такъв печален опит отскоро, който може да даде конкретна и актуална информация. Благодаря мила!  bouquet

# 3
  • Cофия
  • Мнения: 1 211
Поразрових се малко и открих тази информация в сайта на социалното министерство, дано съм ни полезна Peace

СПЕЦИАЛИЗИРАНИ ИНСТИТУЦИИ ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СОЦИАЛНИ УСЛУГИ

1.Дом за стари хора ( с отделение за лежащи) гр. София- кв. Горна баня ул."Обзор"N2 02/9 578 691/0888-726415
2. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. София- кв. Дървеница ул."Пловдивско поле" N8
Г. Алтемирска тел.02/740 106; 744 654
3. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. Самоков ул. "Верила" N1 тел. 0722/ 66 602
4. Дом за военноинвалиди гр. Банкя ул. "Княз Борис I" N20 тел. 02/9 977 026
5. Дом за стари хора ( с отделение за лежащи)
гр. Етрополе тел. 0720/6988

ЧАСТНИ ДОМОВЕ ЗА СТАРИ ХОРА
1.“Антонов и Дишев” ООД - гр. София, кв. “Драгалевци”, ул.”Горски синчец” №6, тел. 62-56-09; 967-10-09
2. ЕТ “Старият хотел - Дона Минчева” - гр. София, кв. “Горна Баня”, ул. “Урал” № 1 Б, тел. 957-72-46
3. Фондация “Хоспис Милосърдие” - гр. София, р-н Средец, ул. “Светослав Тертер“ № 39, тел. 946-13-96
4. ЕТ „Рая - Радостина Димитрова” – гр. София, кв. „Драгалевци”, ул. „2” № 22, тел. 967-32-13
5. ЕТ “Буона Вита - Вихрен Христов” - гр. София, кв. Княжево, управител д- р Христов, 857-32 -52 с адреси на домовете: гр. София, кв. Бояна, ул. “Маринковица” № 3
6. “Света Богородица 2002” - ЕООД, гр. София, кв. “Бояна”, ул. “627” № 8, ул. “Калоянова крепост” № 13, тел. 0888-231-932, (Удостоверение № 207)
7. ЕТ “Радка Кашева - Радка Кашева” - гр. София, кв. “Горна Баня“, ул. “Равнище“ №24, тел. 956-90-49,
8. ЕТ “Нели Кузманова - НП”гр. София, ул. “Цар Симеон“ №33; ул. “Искър” №16 Б, тел. 983-43-23, 988-45-12
9. ЕТ “Рай - Марияна Янева” - гр. София, кв. Княжево ул. “Сърнела”№ 25, тел. 857-73-14,
10. . ЕТ “Рай - Марияна Янева” - гр. София, кв. Княжево ул. “Морени“№ 28, тел. 857-02-89,
11. ЕТ “Доби- Маргарита Петкова - Станислава Михайлова“ - гр. София, жк. “Люлин”, бл. 305, вх. Г, ет. 6, ап. 134, тел. 0898-947-388
12. ЕТ “Етернита - Габриела Георгиева” гр. София, ул. “Георг Вашингтон” № 28, тел. 983-59-38, 983-12-74
13. ЕТ „Снежана Георгиева – 95” - Дом за стари хора „Света София” – гр. Банкя, ул. „Иларион Макариополски”, тел. 997 35 81, 986 54 25
14. Фондация „Аркадия 2005” - гр. София, кв. Княжево ул. “Полковник Стойно Бачийски” №105, тел. 0888 459 116, 957-04-55

# 4
  • Мнения: 178
Напьлно разбирам какво изживява приятеля ти. Изживяла сьм го ...Пишеш в гугьл дом за стари хора и излиза доста информация.Това е решението ! Иначе бавно убиваш и себе си !

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
За домът в Горна баня - информацията ми е от преди около 2г., знам, че приемаха (неофициално) срещу еднократно спонсорство. Т.е., казват ти от какво имат нужда и ти им го купуваш. Принудени са да го правят, тъй като бюджетът им е малък. Базата им не е толкова лоша, имат и отделение за лежащо болни, гледат ги нормално. Старците общуват помежду си, правеха си и някакви градинки там, събират се на приказки, изобщо - занимават се и си общуват нормално. Има и социален работник, който е постоянно с тях. Иначе свободни места в държавните домове няма и няма как да стане без спонсорство, но то не е чак толкова болка за умиране. Нека опита приятелят ти така. Иначе ще си съсипе живота, който не е виждал такова положение, няма да го разбере.

# 6
  • Мнения: 3 453
Познавам това състояние. Аз лично бях на ръба на полудяване. Unknown_lady  е права. Само онзи, който е виждал подобно положение, е в състояние да разбере.
Надявам се твоят познат скоро да намери дом, в който да настани майка си. Колкото и да му е трудно, той трябва да пожали себе си! Успех!

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 1 405
Ох, мила .... минах през това до преди 20 дни ....ужасно е .... ние не успяхме да намерим начин да я настаним и я гледахме до последно ....Стискам палци да успеете да уредите нещо ...

# 8
  • София
  • Мнения: 15 435
А ако поговори с лекар за някакви успокоителни лекарства, подходящи за нейната възраст?

# 9
  • София
  • Мнения: 15 913
През 2004-2005 гледаха майка ми в Буона Вита в Бояна. Беше с Паркинсон, тежка склероза, неподвижна. Доволна съм от условията и грижите. За цените сега не знам, минало е много време. Във вестник Позвънете има обяви за частни старчески домове, потърсете там. Питат в какво състояние е старецът и ако е труден за гледане казват, че нямат места. И ние бяхме  с връзки.

# 10
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Без да обезнадеждавам авторката, искам само да напиша, че хора с деменция много трудно се настаняват в такива домове. Обикновено винаги няма места. Съжалявам за случилото ви се.

# 11
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Аз имам позната, която беше настанила майка си, също с деменция, в дом в Бояна и беше много доволна. Домът беше голяма къща с двор и имаше 10-12 старци и медицински персонал. Стаите бяха много чисти и топли, обзаведени.  Преди 3г. цената беше 400лв. месечно + памерси + лекарства. Те се плащаха допълнително. Сега не знам как е, но може да се провери.

# 12
  • София
  • Мнения: 71
Благодаря от сърце на всички и особено на RS за труда, който си е направила! Благодаря ти мила! Ясно ми е, че ще бъде много трудно да настаним бабата, защото тя изисква постоянно наблюдение. Иначе прави големи пакости. Ако случайно приятеля ми забрави да заключи вратата на стаята и, става страшно! Ходи навсякъде, маже, рови, вади всичко от гардероби и чекмеджета, от хладилника, тъпче се, навлича дрехи, които не са нейни, пипа всичко, може да пусне котлони, да запали къщата, да остави водата да тече........ Изобщо не осъзнава какво прави. Преди около три години, когато още излизаше навън, беше паднала на улицата и си наранила главата. Добри хора бяха викнали линейка, която я откарала в "Пирогов". Побъркахме се от притеснение, защото нямахме представа защо не се прибира. Накрая звъняхме по болници и полиция и я открихме в неврохирургията на "Пирогов". Нищо и нямаше, но персонала беше пропищял от нея и въпреки, че след травми на главата човек остава под наблюдение няколко дни, настояха или да си я приберем, или някой да стои плътно до нея. Тя ходеше навсякъде, ровеше по шкафчетата на другите пациенти, пиеше им от соковете, ядеше каквото намери, навряла се в сестринската стая, задигнала палтото на някоя от сестрите, облякла се и тръгнала да си ходи. Чак на входа на болницата някакъв санитар нещо се усъмнил и я върнал обратно. Беше ползвала кошчето за боклук за тоалетна, направила куп поразии....... А тогава даже не беше чак толкова зле. Поне познаваше сина си. Сега е пълен аут! Активна е, не е на легло, и единственият начен да се справи човек е да я върже, каквото бяха направили хората в хосписа, където лежа един месец. Аз много се възмутих тогава, защото ми се видя крайно жестоко и нечовешко, но напоследък разбирам, че просто друг начин няма. Синът и не я връзва, разбира се, но ако видите на какво прилича стаята, в която живее..... Не е за описване. И да се скъсаш от чистене, след половин час положението е същото. Лекарства не помагат, тя не буйства, съвсем спокойна си е, просто няма никаква преценка за нещата и не знае какво прави. Ще звъним навсякъде, където ми дадете информация, че има шанс да я вземат, макар че шанса е малък. Ще се надявам и да се появи някой с конкретна  и актуална информация. На никого не пожелавам да му се случва такова нещо!!! Още веднъж благодаря на всички отзовали се!!!  bouquet

# 13
  • София
  • Мнения: 71
За домът в Горна баня - информацията ми е от преди около 2г., знам, че приемаха (неофициално) срещу еднократно спонсорство. Т.е., казват ти от какво имат нужда и ти им го купуваш. Принудени са да го правят, тъй като бюджетът им е малък. Базата им не е толкова лоша, имат и отделение за лежащо болни, гледат ги нормално. Старците общуват помежду си, правеха си и някакви градинки там, събират се на приказки, изобщо - занимават се и си общуват нормално. Има и социален работник, който е постоянно с тях. Иначе свободни места в държавните домове няма и няма как да стане без спонсорство, но то не е чак толкова болка за умиране. Нека опита приятелят ти така. Иначе ще си съсипе живота, който не е виждал такова положение, няма да го разбере.
Мила, моля те, би ли ми обяснила по-подробно за това спонсорство. В какви граници варира и гарантира ли приемане на близкия? Явно имаш информация от първа ръка, затова бих искала малко повече подробности. Благодаря ти предварително!

# 14
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Grizanka, писах ти на лични.

Общи условия

Активация на акаунт