Как да превърна гаража в магазин?!

  • 7 718
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 448
Предварително се извинявам,ако темата ми не е за тук и ако въпросите ми ви се сторят смешни,но наистина се нуждая от важна информация! Confused
Нещата стоят по следния начин:имам идея,подкрепена с достатъчно финанси,да превърна гаража(който включва и стая и сервизно помещение) в магазин за козметика,перилни и почистващи препарати.В непосредствена близост до нас има месокомбинат с фирмен магазин,фурна за хляб и закуски и склад за безалкохолни напитки и бира,така че според мен това е липсващото звено за пълно пазаруване и се надявам да успея!Проблемите обаче са няколко-нямаме никакъв документ за собственост-нито ние,нито някой от съкооператорите.Сградата е нова и довършена,но никой не бърза за документите,защото има някакви спорове и кавги.Например-съседите от първия етаж с наше разрешение заеха част от общите коридори,а сега правят проблеми за част от нашите си тераси.С други думи не искат да се вика комисия за да издаде документи за собственост,защото ще трябва да платят някаква глоба.От друга страна,ако се нуждая от техният подпис,за да осъществя идеята си,просто няма да го получа,макар че в техните гаражи от години живеят квартиранти и ние не сме им създавали проблеми.От друга страна нямам идея какви документи и разрешителни са ми необходими,а също така дали първо трябва да регистрирам фирма,изобщо къде стъпка по стъпка трябв да ходя и какво да изисквм да ми се направи.Знам,че повечето от вас ще ми отговорят да отида при  адвокат и да се посъветвам,но проблемът е ,че през последните две години водим едно дело за земя и в крайна сметка хем не я получихме,хем дадохме огромна сума по  адвокати и ми се иска като отида да съм по-компетентна и информирана ,за да не ме моткат прекалено.В момента не се сещам за друг въпрос,ако нещо не ви е ясно от постинга ми,моля питайте ме и ми помогнете!Предварително огромно благодаря!  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 5 074
По никой начин не можеш да го направиш без документи за собственост.

# 2
  • Мнения: 448
По никой начин не можеш да го направиш без документи за собственост.
Добре-първа стъпка документи за собственост,но ще ми трябват ли след това подписите на съкооператорите и особено на тези от първия етаж,защото ако е така ваденето на такива документи е безпредметно?! newsm78

# 3
  • София
  • Мнения: 5 074
Ще трябват, при условие, че има преустройство на помещението. Ще ти трябва проект за преустройство, с който ще получиш евентуално и търговско разрешително. Но докато стигнеш дотам.......

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 88
Ако е за промишлени стоки ( нехранителни) достатъчно е и акт 15, за да ти издадат разрешително за дейност. Първо подготви документите за помещението и след това фирмата. Peace

# 5
  • Мнения: 4 668
Много работа ти предстои . Общо взето следното :
1. Ако имате АКТ 15 може да направиш смяна на предназначението и да актуваш само помещението вече като магазин . Това при условие , че се сдобиеш с документ за собственост .
2. За да се смени статута обаче трябва да имаш одобрен проект и разрешение . Така че , първо питай в общината възможно ли е .
3. Подписи трябват , мисля на 51 % от собствениците в сградата .
4. Не ти трябва никакъв адвокат . Трябва ти специалист / в София има такива фирми -  архитектурни бюра / , който да ти направи смяната на статута и да се промени от гараж в магазин .
5. За да започнеш отнякъде отиди в техническата служба на общината и попитай първо там  Peace

# 6
  • Sofiq
  • Мнения: 192
За да бъде магазин според изискваията трябва да ина светла височина 3.20м...

# 7
  • Мнения: 4 668
За да бъде магазин според изискваията трябва да ина светла височина 3.20м...
Това е само за тези , които тепърва се строят .

# 8
  • Мнения: 9 990
Пък аз ще изокам тук-амаааааан, аман от гаражна търговия, наемете си магазини бре, купете си магазини-гаражите са за коли, а не за магазини. Tired
И тук да подчертая-дреме ми за бизнеса ви-ама правете го така, че да не пречи на живущите в жилищна сграда.Задължително -съгласието на непосредствените съседи-тези, които са отгоре!Аз си патя от гаражи, направени на какво ли не-под прозорците ми е чудо невиждано TiredМикробус след микробус-рано или късно някой отгоре ще му отеснее, в собствения си дом като се чувства некомфортно от вечното блъскане и ареждане отдолу.Помислете.Защо, когато подписвахте с фирмата за строежа не казахте, че искате обезщетение-магазин?Така поне хората отгоре, които са закупили жилище над магазин, ще знаят, че са над магазин.И после какво-купили над гараж, па изведнъж-тирове и коли под прозореца през 5 минути.Много е зле, повярвайте, много...

# 9
  • Мнения: 4 668
пенелопа , така е .
По този повод да ти споделя , че ние си купихме апартамент в сграда от тип затворените комплекси , а ни треснаха пицария в двора  ooooh! .
Уж земята е наша - стр. фирма ни я прехвърли и изведнъж се оказа , че на нашата земя е построена гадна кръчма , която ни трови живота .

# 10
  • Мнения: 9 990
Е как затворен комплекс бре???Как се осъществява достъпа до пицарията?Чия собственост е?Аман от абсурди, аман от строителчета и реститути, които гледат кота корниз да е в небето ако може и застоеността да е на 100%,аман от гаражи-фризьорски салони и бакалии, баничарници и прочее простотии и коли по тротоара или върху тревната площ.Аман.

# 11
  • Sofiq
  • Мнения: 192
За да бъде магазин според изискваията трябва да ина светла височина 3.20м...
Това е само за тези , които тепърва се строят .


За да сме точни височината не е от значение само за тези, които вече имат статут на магазин, а нейния гараж - няма. За да стане на магазин трябва да се направи смяна на предназначението.

# 12
  • Мнения: 192
Нели е абсолютно права - нямаш абсолютно никакъв шанс да направиш магазин под 3,20 метра. В твоя случай ще се наложи смяна на предназначението - проект по всички части, становища от ХЕИ, пожарни съгласувателни писма с В и К и енерго... експертен съвет или комплексен доклад.
Имаш шанс за офис или склад, за там мисля че нямаше значение дали е 3,20 светлата височина. Пък после че продаваш козметика - ами това са мостри, държим ги в офиса Simple Smile ама ще трябва да шариш на общински чиновници, ХЕИ, икономическа полиция... който дойде. Най добре намери специализирана фирма, която обаче да е много близка до главния архитект на района...да ти измислят начин. Законите в тая скапана държава се правят само в името на това "едни хора да вземат едни пари" Wink

# 13
  • Мнения: 454
Помисли си добре доколко идеята ти има бъдеще. Моето мнение е, че на гаражната търговия слава Богу най-накрая й идва края.

# 14
  • Мнения: 9 990
Нели е абсолютно права - нямаш абсолютно никакъв шанс да направиш магазин под 3,20 метра. В твоя случай ще се наложи смяна на предназначението - проект по всички части, становища от ХЕИ, пожарни съгласувателни писма с В и К и енерго... експертен съвет или комплексен доклад.
Имаш шанс за офис или склад, за там мисля че нямаше значение дали е 3,20 светлата височина. Пък после че продаваш козметика - ами това са мостри, държим ги в офиса Simple Smile ама ще трябва да шариш на общински чиновници, ХЕИ, икономическа полиция... който дойде. Най добре намери специализирана фирма, която обаче да е много близка до главния архитект на района...да ти измислят начин. Законите в тая скапана държава се правят само в името на това "едни хора да вземат едни пари" Wink

Така, след което патят 90% от живущите в жилищната сграда, където вместо гаражи, неясно как някак като с вълшебна пръчка гаража става баничарница.Пфу.Мостри ще държат в офиса, ай сиктир с безумните съвети... Tired

Общи условия

Активация на акаунт